Arivederci Italia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Arivederci Italia

   28.9.2005, na mojej poslednej návšteve Ministerstva zahraničných vecí Talianska, ma prijal Agostino Chiesa Alciator. Pri rozlúčke sa ma opýtal na ďalšie smerovanie môjho života. Povedal som mu, že pôjdem do penzie, aby som už žil slobodný život. Chcel by som robiť to, čo ma zaujíma, zariadiť si život podľa toho, ako velí srdce. Vyjadril mi svoju závisť, porozumenie a pochvalu za moje rozhodnutie.

      Aj kardinál Roger Etchegaray (zomrel 4.9.2019 vo veku 97 rokov) mi poradil: „Ak dáme do svojho života nové priority, získame novú slobodu.“

     Marcelo Avenire pri poslednej rozlúčke povedal: „Ak budete odchádzať, zablokujeme všetky cesty a letiská Ríma.“ Netušil som, že to myslí vážne.

     Pri odchode, 29.9.2005, všetky ulice, aj Grande Raccordo Anulare, 73-kilometrový okruh okolo Ríma, ktorý mi tisíckrát urýchlil cestu, bolo plné áut. Tak to pokračovalo až k Madone v Orte, ktorá nás vždy s otvorenou náručou vítala a odprevádzala. V rádiu hlásili, že za Florenciou sa prevrhol kamión s repou a cesta bude cez noc zablokovaná. Prespali sme teda v moteli za Florenciou.    

     30.9.2005 nás na Padánskej nížine vítali smutné topole a lesy osík, ktorých lístie už zdola opadávalo. Čím sme boli severnejšie, tým viac topoľov stálo kordón a lesy boli stále priesvitnejšie. Kde-tu sa ešte objavila osamelá pínia, ale pred nami sa už dvíhali Alpy so špicatými kostolíkmi. 

     Na poslednej talianskej Agipke sme vymenili posledné benzínové bloky za sochu Panny Márie.

     Na Rádiu Maria hrali Chopinov koncert. Sprevádzali nás len oblaky, odkvitajúce rododendrony a krvavé lístie brečtanov.

     Na hraniciach sa s nami rozlúčil Ennio Morricone. Arrivederci Italia. Prežíval som zvláštny cit - smútok a radosť z lúčenia, z definitívneho uzavretia etapy života, ktorá sa už neotvorí.

     Päť rokov rýchlo ubehlo. Podvečer sme doma, v San Giorgio.

     Aj tých štrnásť uletelo akosi rýchlo...

 

 

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo