Pochod za život a podobenstvo o kúkoli

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pochod za život a podobenstvo o kúkoli

      Téma národného pochodu za život  je veľmi aktuálna a momentálne veľmi živá  ako v kresťanskej spoločnosti, tak aj v celom verejnom a mediálnom priestore. Veď každý si mohol všimnúť, že tejto téme sa venujú médiá a ľudia diskutujú a hodnotia ako to celé dopadlo a čo to ďalej prinesie. Keď som aj ja čítal niektoré blogy, alebo počúval skúsenosti ľudí z pochodu, zdalo sa mi, že ani v jedinom prípade sa nevyhlo informáciám ohľadom nežiadúcej prítomnosti niektorých ľudí, alebo skupín a ich správania. V súvislosti s tým mi napadlo Ježišovo podobenstvo o kúkoli.

Mt 13,24-30

Predniesol im aj iné podobenstvo: „Nebeské kráľovstvo sa podobá človekovi, ktorý zasial na svojej roli dobré semeno.
Ale kým ľudia spali, prišiel jeho nepriateľ, prisial medzi pšenicu kúkoľ a odišiel.
Keď vyrástlo steblo a vyháňalo do klasu, ukázal sa aj kúkoľ.
K hospodárovi prišli sluhovia a povedali mu: „Pane, nezasial si na svojej roli dobré semeno? Kde sa teda vzal kúkoľ?  On im vravel: „To urobil nepriateľ."
Sluhovia mu povedali: „Chceš, aby sme šli a vyzbierali ho?"
On odpovedal: „Nie, lebo pri zbieraní kúkoľa by ste mohli vytrhnúť aj pšenicu. Nechajte oboje rásť až do žatvy. V čase žatvy poviem žencom: Pozbierajte najprv kúkoľ a poviažte ho do snopov na spálenie, ale pšenicu zhromaždite do mojej stodoly."

     Aj my môžeme vidieť, keď sa pozeráme spätne na národný pochod za život, že ani toto  podujatie, podobne ako žiadne podujatie, ktoré je božím dielom nepriateľ neobchádza, ale prisieva tam niečo zlé, niečo rozvracajúce a deštrukčné. Veď on ani iné nemôže a nevie. A keď sa jedná o život tak vieme kto je nepriateľ a otec smrti. Toto len možno v súvislosti s tým, že aj nám sa mohli vynoriť otázky typu: Prečo keď robíme niečo dobré, keď hájime skutočné hodnoty, keď hájime život tak príde niekto  kto to zneužíva a dokonca sa o tom hanlivo a nedôstojne vyjadruje. Odpoveď je: To nepriateľ.

    Avšak aj nám  napadne otázka podobne ako sluhov z podobenstva, čo s tým? Máme ísť a zničiť toto zlo? V našom jazyku a v tejto súvislosti máme ísť vyhnať dotyčných z našich podujatí, máme sa s nimi hádať, polemizovať. Alebo neskôr o tom všade hovoriť, písať a stále mať v zornom poli len to zlé čo sa stalo? Ježišova odpoveď v slovách hospodára je jasná.

 „ Nie, lebo pri zbieraní kúkoľa by ste mohli vytrhnúť aj pšenicu.“

    Čo to pre nás znamená? Nezameriavať sa na to negatívne. Zlo je totiž veľmi zákerné a vždy parazituje na tom dobrom. Dokonca chce z toho aj niečo získať. Preto už toľko nerozprávajme, nepíšme o tom zlom, lebo tým mu len robíme svoju službu a aj náš pohľad sa zatemňuje. Aj zlá reklama je reklama a zlo o tom vie. Radšej upriamme svoj pohľad na to dobré čo z tohto podujatia rastie. Buďme vďační, že je tu stále dosť ľudí, ktorí sú ochotní sa zasadiť za správne hodnoty. Buďme ľuďmi, ktorí sú za vzrast, za život a môžeme si byť istý, že Boh to požehná a rozmnoží. Bohu sa totiž nič nevymklo z rúk a On je jediný, ktorý dáva vzrast. My sa však snažme byť za každých okolností zástancovia a nositelia života.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo