Zadymení Slováci

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zadymení Slováci

Štyri grafy, ktoré vám vysvetlia, že uzákonenie stavu klimatickej núdze na Slovensku je extrémne panské huncútstvo.

Progresívne Slovensko do svojho volebného programu nainfikovalo výraz „stav klimatickej núdze“. Úlohou tejto zákonnej úpravy je napríklad, že

všetky nové zákony a verejné investície budú musieť byť záväzne posudzované z pohľadu vplyvu na emisie skleníkových plynov a adaptáciu na zmenu klímy. V praxi to bude znamenať koniec podpory činností zvyšujúcich emisie skleníkových plynov, postupné ukončenie podporných mechanizmov s negatívnym dopadom na emisie a presmerovanie podpory do mitigácie a adaptácie na zmenu klímy”.

Vyhlásenie klimatickej núdze na Slovensku má byť zdvihnutý prst naposledy karhajúci a varujúci zadymený ľud spod Tatier. Má byť hlasitou odozvou na klimatické zápecníctvo Slovákov a, samozrejme, tiež lenivých a záhaľčivých Sloveniek. Tí majú niesť ťarchu, že prebudovali celé Slovensko na jednu veľkú dymiacu cigaretu.

Realitou napriek ľavicovej emočne vygradovanej agitácii zostáva, že prijatie takéhoto alarmistického zákona je bezmyšlienkovité nasledovanie módnej „páčikovej" vlny. Tá nekorešponduje s emisnou skutočnosťou na Slovensku.

Štyri grafy mapujú situáciu vo vybraných štátoch z rôznych kútov sveta vrátane Slovenska. Z grafov vám vyplynie, že Slováci nemajú dôvod k panike alebo emisnej anorexii. Zdravý emisný životný štýl prospieva všetkým a je žiadaný. Ale na nadmerné sebapoškodzovanie z dielne slovenských alarmistov, kedy ekológia je jediné ultimátne a nekompromisné kritérium,  na Slovensku nie je dôvod.

Príspevok emisnej váhy Slovákov je totiž podobný váhe Dánov alebo Švédov. Slovensko sa tak v globálnom meradle može považovať za emisne chudobné. Málo vplyvný štátik so zanedbateľným negatívnym príspevkom a podpriemernými alebo priemernými hodnotami nemusí kontrolovať emisnú váhu svojich občanov príliš radikálne (komplexný prístup je na mieste).  Jeho pozitívne príspevky sú len symbolické. Menej ako 10% percent štátov planéty produkuje takmer 80% emisii a radikálny prístup vie zničiť budúcnosť malých národov. Systémovú diétu treba predpísať primárne emisne obéznym štátom s výhodou economy-of-scale. Tí svoju veľkosť bežne využívajú na presadzovanie ekonomických a bezpečnostných záujmov svojich občanov. V prípade ekológie je to naopak. Tých treba presvedčiť alebo im treba pomôcť emisné pneumatiky z brucha zhodiť. Naordinovaná radikálna celorepubliková hladovka Slovákom zdravý ekologický štýl maximálne znechutí a planéte nepomôže. 

Za 75% všetkého CO2 je zodpovedných 17 krajín zo 195 krajín sveta. Najvačší znečisťovatelia sú Čína (29,34%), USA (13,77%), India (6,62%), Rusko (4,76%), Japonsko (3,56%), Nemecko (2,15%).

 

Graf 1: Podiel na celosvetovej emisii CO2 v roku 2017.

 

Graf 2: Podiel emisie CO2 v roku 2017 oproti roku 1990.

Graf 3: Emisie CO2 na kilometer štvorcový krajiny ročne.

Graf 4: Emisie CO2 na jedného obyvateľa danej krajiny ročne

Kompletný zoznam krajín a ich výsledkov

Zdroj údajov: Wikipedia

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo