Som šialená bigotná katolíčka. Alebo žeby nie?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Som šialená bigotná katolíčka. Alebo žeby nie?

Stretávam sa s tým, že ak som bola na Pochode za život, som len vymletá sfanatizovaná cirkevníčka. Mám síce k Pochodu zopár výhrad, ale v princípe s myšlienkami súhlasím.

Ako prvé Kotlebovci

Keď som prišla na Námestie slobody, resp. teda už na jeho koniec, lebo ešte pred samotným pochodom som si chcela nachvíľu užiť čas v Bratislave, ani neviem ako, ale ocitla som sa priamo pri "zhromaždisku" ĽSNS. Nebolo mi to dvakrát príjemné, naštastie som stála na druhej strane cesty. Videla som, ako po výzve organizátorov jedna ich časť protestne odišla, aj so vztýčenými transparentmi. Ale tí zelenotričkoví, ostali alebo sa rozptýlili v dave. O pár minút sa už sústredili znova na tom istom mieste a vztýčili aj ich vlajky.

Tu prišlo druhé upozornenie od organizátorov. A aj nielen z pódia, ale aj osobne. Konforntácie s policajnou jednotkou a samotnými okolostojacimi. Škoda, že mi moja útla postava nedovolila byť odvážnejšia, ale, prepáčte, naozaj som sa neodvážila čeliť vyholeným, potetovaným "nabijakom", ktorý to však majú nabité len vo svaloch a nie v hlavách. 

Tak to šlo stále dookola a na konci Pochodu protestne odišli so všetkými vztýčenými vlajkami a k busom k Inchebe. Alebo niekde inde, to mi je už srdečne fuk. Ako malé deti, ktorým rodičia nedali hračku, ale čo by sme chceli rozmaznaných zelenáčov.

Vlnka kritiky

Na organizátorov sa za prítomnosť ĽSNS zniesla vlna kritiky. Keby však tí samozvaní kritici trochu premýšľali. Ale čo mali viac robiť? Vykázať ich? Kam? Za mesto? Veď sa to dialo na ulici, vonku, nie v hale. Pobiť sa? Zas by boli tie hejty a články, že na Pochode za život sú proti životu a bla, bla bla... Keby si niektorí aspoň na chvíľku predstavili, že organizujú Pochod oni. 

Prišlo 50 000 ľudí. Neviem, možno len nemám dostatok fantázie, ale netuším, čo viac by som urobila ja, kebyže viem, že je na mňa zaostrené celé Slovensko. Každé moje rozhodnutie prinesie kritiku, hejty a námet na ďalšie pohŕdanie.

...ale

Zakritizujem si aj ja. Lenže kritika pôjde do vlastných radov.

Znova sa mi potrvdilo, že Pochod nemá evanjelizovať, ale vyjadrovať myšlienky, názory a postoje. A ak má evanjelizovať, tak v prvom rade nás samých. Na Pochod za život by mali prísť tí, ktorí chcú svetu niečo povedať, ktorí majú pevne zakotvené hodnoty a nie pozývať kadekoho, len aby sa nám zvýšili počty. Na Pochod prídem, lebo naozaj chcem svetu, Slovensku niečo povedať. Povedať svoj názor a stáť, kráčať si za ním. Nie je to o počtoch, ale o myšlienke. A tu sme pochybili. Pozvánky boli všade, hlavne v kostoloch, nebola kázeň, kde by to naši biskupi nevložili, hoci aj totálne umelo, len aby som niečo povedal o Pochode. 

Pochod sa život nevnímam ako činnosť, ktorá by mala presvedčiť druhú stranu o mojej pravde. Pochod za život nemá byť každoročné alebo inak pravidelné splnenie si svojich základných pro-life povinností, lebo mi to nakázal biskup. Pochod za život nemá byť len o tom, že som sa prešla po krásnej Bratislave a spravila si výlet na druhý koniec Slovenska, ale keď prídem domov, otvorene súhlasím s tým, aby moje deti neniesli následky svojej sexuálnej ľahkovážnosti. 

Lebo pre mnohých toto Pochod, žiaľ, bol. Boli tam, ale to je všetko. Keď ich známy s účasťou na Pochode konfrontujú sklopia uši a odpovedia, že to je ich vec. Lebo sa našli takí, ktorí si len spravili výlet a vôbec nevnímali, že za také niečo, by ich v bývalom režime uväznili. Našli sa takí, ktorí šli len preto, že šli moji kmaráti. Alebo boli aj takí, ktorí proste šli...

Čo nám chýba?

Nadšenie, formácia a evanjelizácia nás samých. Musíme byť za život nielen raz dva roky počas niekoľkých hodín. Musíme byť otvorení životu každý deň. Nestačí podpísať jednu petíciu na citizen.go a raz za čas sa prejsť s tisíckami ľudí po centre Košíc či Bratislavy s transparentom v rukách. Nestačí mať na celom Slovensku zopár desiatok pro-life aktivistov, ktorí urobia "za mňa" všetko ostatné. 

Ale to už je na každom jednom či sa stane aktívnym udržiavateľom života alebo pasívnym zomierajúcim komentátorom.

P.S.:

Zdieľam myšlienky Pochodu a nemyslím si, že som bigotná stredoveká vymletá úzkoprsá nesvojprávna fanatická katolíčka. (viac slov som nenašla, ale keď nájdem, doplním :) ) Ak to znamená, že používam rozum a stojím si za ním aj v bežnom živote, rada ňou ostanem aj naďalej.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora