Padne budúca vláda skôr, ako príde na hodnotové otázky?

Existujú aj iné vážnejšie rozdiely strán potencionálnej povolebnej koalície PS/Spolu, SaS, Oľano, KDH, Za ľudí, prípadne Sme rodina.

Dnes som mal jeden zaujímavý myšlienkový pochod, o ktorý by som sa s vami chcel podeliť. Pre účely nášho premýšľania predpokladajme, že februárové parlamentné voľby vyhrá demokratická opozícia.

Vznikne tak široká progresívno-liberálno-stredovo-konzervatívna koalícia, ktorá zostaví vládu. Toto dlhé slovné spojenie vyjadruje hodnotové rozdiely, o ktorých sa v súvislosti s týmto možným scenárom hovorí najviac. 

Ale sú tu aj iné rozdiely. Môžeme ich nazvať napríklad programové rozdiely. Pre pochopenie konceptu uvediem konkrétny príklad. PS/Spolu prinieslo tému sabatikalu. Kto sa vyjadril proti? SaS.

SaS je vrámci našeho myšlienkového pochodu (a zároveň možnej budúcnosti) koaličný partner PS/Spolu. Proti nebol Smer alebo SNS, teda ich opozícia. Dokonca by sa dalo predstaviť si, že sabatikal (aj keď v populistickejšej podobe) predkladá Smer.

Vedeli by sa vládne strany dohodnúť na implementácii sabatikalu do zákona? Pravdepodobne áno.

V tomto príklade ide len o jeden zákon. Keby sa takýmto sporným bodom stal napríklad podstatný bod reformy školstva, mohlo by z toho vzniknúť konflikt. A keďže ide o strany orientované naopak - doprava a doľava, je tu potencionál pre množstvo nezhôd.

Samozrejme nemusí ísť o spor medzi týmito dvoma stranami. Viacerí lídri strán takejto širokej vládnej koalície sú dosť tvrdohlaví a prchkí. A rozdiely skoro všetkých kombinácii dvoch strán sú signifikantné.

Predpokladajúc, že by najprv prišlo k potrebným reformám a nie k presadzovaniu hodnotových otázok, programové konflikty by nastali skôr ako hodnotové. A teda vláda môže padnúť skôr, ako vôbec príde na tie, oveľa častejšie skloňované, hodnotové rozdiely.

Tu končí môj myšlienkový pochod. Poukazuje na druhý typ rozdielov medzi stranami demokratickej opozície. Programové rozdiely sú podľa mňa tiež potencionálnym dôvodom pádu takejto vlády; aj keď menšie ako tie hodnotové, ale pád vlády by bol stále pád vlády.

Ostáva už iba dodať, že dúfam, že vyhrá súčasná demokratická opozícia, následne zostaví vládu (ideálne aj bez Sme rodina) a bude vládnuť celé 4 roky bez väčších sporov. Aj keď je to idealistický dodatok, verím, že to je možné.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo