Ponuka Memoranda – spojme sa za hodnoty a ciele

Ponuka Memoranda – spojme sa za hodnoty a ciele

Heslá, ktoré iba vytvárajú ilúziu pozitívnej zmeny. Súboj o kresťanského voliča medzi OĽANO a KDH. Memorandum za život a vlasť podpísané KDŽP a SNS, ako cesta k zjednocovaniu národných a kresťanských síl. Piatkové uličné aktivity mali odviesť pozornosť od nedeľného Pochodu za život ?

Volebná kampaň mnohých politických strán sa rozbieha a bilbordy po Slovensku sa obliepajú usmiatymi tvárami politikov a ich populistickými sľubmi. K hlavnému heslu liberálov „o boji proti zlu“, ktorým vyhrali prezidentské a európske voľby, pribúda aj heslo „o potrebe zmeny“ a ešte lepšie „o nových ľuďoch do politiky“. Pritom zlo sa zužuje iba na korupciu (pápež František označil za najbrutálnejšiu korupciu potraty, ktoré sa uskutočňujú na potratových klinikách, ako nájomné vraždy), zmena iba na výmenu vládnych strán s opozičnýmipri nových ľuďoch nie je dôležitá odbornosť, ale iba či neboli do teraz v politických funkciách.

Ak vidím tie tváre mnohých politikov na bilbordoch, tak si vždy spomeniem na video MUDr. Jana Hnízdila, v ktorom hovorí o knihe amerických psychológoch „Hadi v oblecích, aneb psychopat jde do práce“  https://www.youtube.com/watch?v=oTEFxp2lWd0 .

Voliči by mali týmto politikom požiť k jednotlivým heslám otázky:

  1. Aké zlo chcete poraziť a akým spôsobom ?
  2. Akú zmenu chcete urobiť a čo dobrého nám prinesie ?
  3. Ak prinesiete nových ľudí do politiky, aké sú ich odborné a ľudské kvality a aké sú záruky, že splnia to čo sľúbia ?

Ak tieto strany a ich reprezentanti nie sú schopní vierohodne na ne odpovedať, tak by také strany a politikov mali voliči odmietnuť.

Piatok 20.septembra t.r. bol bohatý na udalosti.

Najprv do ulíc vypochodovali deti po vzore šestnásťročnej Švédky Grety Thunbergovej a posadali si na dlažbu námestia Slobody v Bratislave. Gretka za svoje detinské výkriky o ekológii je už navrhnutá na Nobelovu cenu pritom encyklika pápeža Františka o ekologických problémov LAUDATO SI, ktorá prináša objektívny pohľad a riešenia zostala „zelenými“ bez povšimnutia.

Potom začala séria tlačových besied, z ktorých hneď tá prvá mala doteraz neslýchaný obsah. Politickú stranu OĽANO trápilo či sa svojou politikou KDH dostane do parlamentu a tak im prostredníctvom médií vysielali dobré rady.

Hlavnou myšlienkou bolo odmietnuť rokovať s liberálmi o ich programových cieľoch, ktoré sú pre kresťanov antagonistické. Navrhovali im, aby moratóriom ich realizácie podmieniť svoju účasť vo vláde. Na prvý pohľad milé odporúčanie. Ibaže hlasovať v parlamente budú konkrétni ľudia a ako hovorí  predseda OĽANO  I.Matovič budú aj u nich kandidáti všetkého druhu a to aj takí čo budú za registrované partnerstvá (hovorí o tom od 8 minúty) https://www.facebook.com/obycajni.ludia.a.nezavisle.osobnosti/videos/2500104073546074/  a možno aj za adopciu detí homosexuálmi a dekriminalizáciu drog. Na svoju kandidátku totiž pripravuje ideovú zmes kresťanov, liberálov, Rómov, Rusínov, Maďarov a ešte ktovie koho, aby tak získal čo najviac voličov z rôznych táborov (hovorí o tom v závere tlačovky).

Samozrejme to nemohlo nechať bez povšimnutia vedenie KDH a preto, hneď vzápätí bola ich TB https://www.ta3.com/clanok/1164868/tb-predsedu-strany-kdh-a-hlinu-k-tvrdeniam-i-matovica.html. Tam predseda A.Hlina neprijal návrh OĽANO odmietnuť uznesením najvyššieho orgánu KDH kompromisy v hodnotových oblastiach. Podľa jeho názoru účasť liberálov na vládnutí treba prijať ako fakt a plnenie ich programu závisí iba od ich sily v budúcom parlamente. KDH sa vraj musí tomu podriadiť. Upozornil na to, že cez viaceré politické strany sa môžu do parlamentu vyviezť ľudia podporovaní oligarchami, ktorí zabránia zmene k lepšiemu a zrejme aj v hodnotových témach môžu účelovo hlasovať s liberálmi. Tieto jeho tvrdenia si však protirečia s tým, že jediným kritériom zmeny k lepšiemu je podľa neho odmietnutie spolupráce so SMER-SD, SNS a Kotlebovým ĽSNS. To, že postavenie A.Hlinu v Rade KDH je pevné potvrdili aj výsledky rokovania Rady KDH, ktorá si Matovičove „dobromyselné rady“ neosvojila. Ak si spočítame preferencie strán, ktoré KDH takto vylúčilo zo spolupráce, tak je iba málo pravdepodobné, že sa ich očakávania na vládnutie splnia.  

Z úplne inej kategórie bola tretia TB, ktorá sa uskutočnila z príležitosti podpisu Memoranda za život a vlasť.  Tú podpísali KDŽP-Aliancie za Slovensko a Slovenská národná strana za účasti Slovenského dohovoru za rodinu https://www.ta3.com/clanok/1164857/tb-zastupcov-sns-a-kdzp-k-podpisu-memoranda-za-zivot-a-vlast.html . Táto tlačovka ukázala, že na zjednocovanie síl pre zmenu k lepšiemu je potrebná iná cesta to spájanie sa na konkrétnych cieľoch a hodnotách. Pri spájaní zároveň treba prestať kádrovať a preto táto tlačovka bola zároveň aj výzvou, aby sa k Memorandu pridali všetky politické strany, ktoré chcú napĺňať ciele uvedené v memorande.  

V závere tlačovky predsedovia oboch strán ukázali, že aj v otázke ochrany života od počatia môže vzniknúť pozitívna zmena, ak je ochota hľadať riešenia. To je dobrá správa aj pred blížiacim sa Pochodom za život. Dáva totiž nádej, že zo štyroch návrhov na ochranu počatého života, ktoré sú predložené v parlamente, ešte môže vzniknúť kompromisné riešenie prinášajúce zlepšenie súčasného stavu. A to je zmysluplná politika, ktorú presadzuje KDŽP- Aliancia za Slovensko.

Piatkový večer zakončila demonštrácia aktivistov „Za slušné Slovensko“. Pre jej aktérov bolo najdôležitejšie odvolanie šéfa špeciálnych prokurátorov Dušana Kováčika. Boj aktivistov „Za slušné Slovensko“ by nadobudol na dôveryhodnosti, ak by za korupciu považovali aj nájomné vraždy nenarodených detí, ktoré sa uskutočňujú na základe komunistického zákona o potratoch. Ak sa ich aktivisti nepridajú k Pochodu za život, tak potom celá ich iniciatíva bude definitívne demaskovaná ako volebná agitka Kiskovej strany. Potvrdzuje to svojim vstupom do tejto strany aj Juraj Šeliga, ktorý bol jedným z hlavných organizátorov „Slušného Slovenska“.

Pravda vždy nakoniec vyjde najavo. Treba mať iba otvorené oči a politické strany posudzovať podľa skutkov a nie iba podľa rečí. Lebo ako sa hovorí „reči sa hovoria a chlieb sa je“.  

Viliam Oberhauser, Trnavský krajský predseda KDŽP Aliancia za Slovensko

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo