Nová kniha o homosexualite je tu!

Nová kniha o homosexualite je tu!

Kniha s názvom Homosexualita bez farieb dúhy (Od kresťanov s homosexuálnymi sklonmi pre iných kresťanov s homosexuálnymi sklonmi s odporúčaniami pre ich blízkych a sprevádzajúcich) začala vznikať v roku 2018. Jej písanie bolo úspešne ukončené len pred pár dňami.

O KNIHE

Kniha je veľkosťou formát A5 s počtom strán 498. Je rozdelená na dve časti - otázky a odpovede a text venovaný rodičom, duchovným sprevádzajúcim a laikom. Úvodnú časť knihy tvorí šesť skutočných príbehov a na konci knihy nájdete ešte prílohy (okrem iného aj rozsiahlu prílohu katolíckeho kňaza). V knihe sa väčšinou hovorí o mužskej homosexualite.

PREČO SI PREČÍTAŤ KNIHU?

Spomeniem niekoľko dôvodov:

- Kniha hovorí o homosexualite z pohľadu troch laikov, ale svoj životný príbeh v nej otvára viacero mužov.

- Podkladom pre texty knihy je poznanie osobnej situácie, poznatky a skúsenosti aj iných mužov, ktorí sa na tvorbe knihy podieľali nepriamo. To všetko je možné považovať za informácie z prvej ruky.

- Je jednoduchá a praktická bez zbytočného filozofovania či teologických textov náročných na pochopenie.

- Je pozvaním k tomu, ako homosexualitu poznať a zvládať aj v nepartnerských/nesexuálnych vzťahoch s osobami rovnakého pohlavia.

- Je vôbec prvým slovenským originálom o homosexualite takéhoto typu písaným našincami (viacerými osobami) s homosexuálnymi sklonmi.

- Napísanie a vydanie tejto knihy iniciovali sami autori (nie cirkvi ani občianske združenia), ktorí sa nebáli použiť a neboja sa prijať konštruktívnu kritiku a iný pohľad na vec.

- Nie je to iba kniha. Je to živý odkaz, pozvánka do diskusií. Sú to skutoční ľudia, ktorí sú blízko čitateľovi, a ktorých môže osloviť a zdieľať s nimi svoj príbeh i aktuálny život s nádejou na lepšiu budúcnosť.

PREČO SOM SA JA ROZHODOL PRE TÚTO KNIHU?

Pri homosexualite sa v spoločnosti skôr stretávam s politikárčením (LGBTI a ich boje) a marketingovými stratégiami (ako budovať, ukazovať gay kultúru, jednostranne prezentovať homosexualitu a neváhať pri tom použiť emocionálny nátlak, manipuláciu mladých ľudí, budovať také virtuálne prostredie pre homosexuálnu komunitu, ktoré ničí morálny kompas, značí slobodnú vôľu a devastuje osobnosť, čerpať z eurofondov alebo daní našincov, pretože aj zadarmo sa aktivizuje iba človek, ktorý skutočne verí tomu, čo hovorí a vie, že mu ide o skutočné dobro), než s vecnou pokojnou diskusiou pri zachovaní úcty diskutujúcich a nadhľadu.

Verejný priestor nemá slúžiť na fackovanie sa a nemá v ňom čo robiť súťaž: „Vyhráva ten, kto vylepí poslednú facku.“ Nemáme byť čo urazení iným postojom a nemáme čo urážať iných ľudí osobnými útokmi a nekonštruktívnou kritikou.

Dnes počuť hlavne hlas liberálnych kresťanov (už viac občanov ako kresťanov), ich hlas má dnes prevahu a hlavne nadnárodnú legislatívnu podporu, čo by bolo azda v poriadku, keby sa i oni neuchyľovali k agresívnemu pretláčaniu svojich postojov, ponižovaniu a výsmechu opačnej názorovej skupiny a keby im šlo o dobro pre čo najväčšiu časť spoločnosti, nie iba pre seba samých. Musím sa priznať, že za necelých desať rokov verejného zaoberania sa problematikou homosexuality som sa nestretol s tak obmedzeným a šikanujúcim prezentovaním osobných postojov pri liberálnych ateistoch, ako pri liberálnych kresťanoch. Akoby chceli ostatných prinútiť k podobnému mysleniu a akoby odmietali posolstvo Ježišovho učeníka s veľkou dávkou pokory, ochotou spájať a hľadať cestu i posolstvo kríža. S autentickým Bohom si nedokážu vytvoriť hlboký vzťah a hľadajú vinníka. To im uľahčuje prekrúcanie Písma a neustále živenie krivdy, zaoberanie sa nepriateľmi. Ak ich nemajú, urobia si ich. Tým vlastne ukazujú, že nie sú o nič lepší ako zlyhávajúci „konzervatívci“ a že sa spolu s nimi podieľajú na formovaní Slovenska ako preateistickej krajiny, ktorá odmieta dialóg, bojí sa hrdo držať morálne opraty pevne v rukách a vidieť pravdu - nejednoduchú, pestrú, ale predsa pokornú. 

Toto je len malá časť dôvodov.

ÚPRIMNE NA ZÁVER

Kniha sa písala ťažko nie kvôli tomu, že by cirkev už dávno nedisponovala pri homosexualite jasnými odpoveďami. Písala sa ťažko kvôli tomu, že zlyháva prax. O problematike sa navyše nevedelo hovoriť tak, aby to neranilo. Mlčalo sa o ľuďoch, ktorí v nej žijú a žijú inak, ako prezentuje mainstream, a i keby cirkev neexistovala, znovu by sa rozhodli pre to isté nasmerovanie aj s vedomím minimálnej podpory ostatných ľudí. Mlčalo sa o existencii kňazov, ktorí majú pre osoby s homosexuálnymi sklonmi pochopenie. Mlčalo sa o nedostatkoch a chybách cirkvi pri tejto problematike. Kričalo sa však o opaku. Všetko sa píše ťažko, ak predkladáte niečo, čomu už takmer nikto neverí, lebo o tom nevedel, prípadne realita bola iná - nikto ho k inému mysleniu, postoju, k inej skúsenosti neviedol s láskou, nebol mu k dispozícii vždy, keď to potreboval. Toto spôsobilo to, že dnes, ak sa mladý muž s homosexuálnymi sklonmi rozhodnuje medzi cirkvou a nejakou sekulárnou organizáciou, nerozhodne sa pre cirkev. Ak sa aj rozhodne pre cirkev, padne pod ťarchou svojho kríža, ale v tomto príbehu nieto veľa Šimonov z Cyrény, ktorí by pomohli vstať. V takejto situácii hrozí veľmi skoro duchovný exitus. Áno, dnes sa nájdu viacerí pomocníci na ceste, ktorí vyspovedajú a duchovne vedú, ale mnohí z nich nechápu, nevedia, čo by pre týchto ľudí mohli urobiť viac, navyše bez toho, aby nejako podkopali učenie cirkvi alebo jeho nesprávnym a hlavne formálnym (bez osobného vzťahu) dávkovaním dotyčného človeka neodrovnali. Verím, že kniha prináša riešenie práve na toto. A nielen to. Ukazuje homosexuálnu komunitu takú, aká naozaj je.

Prajem všetkým príjemné čítanie.

Viac informácií nájdete na: citlivetemy.sk

20. 9. 2019 (18:00): Diskusiu som zastavil, nakoľko sa niektorí jedinci nedokážu zmestiť do kože. Nechápem, ako je možné, že v niekom nie je ani štipka úcty a má dojem, že som jeho syn alebo kamoš z krčmy. Nechápem, ako je možné, že sa diskutujúci dokážu takto urážať. Je to smutné, ale je to aj hanba...

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo