Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. september 2019

Prezidentka formuje spoločenské trendy v otázke života

Mnohí kresťania, konzervatívci, si voľbu Zuzany Čaputovej vo svojom svedomí, po tom, čo sa mnohonásobne verejne zastala platnej propotratovej legislatívy, ospravedlnili tým, že prezident SR v tejto oblasti nemá právomoci.

Nie je možné uprieť Zuzane Čaputovej schopnosť múdro a prezieravo formulovať pointu boja za očistu spravodlivosti. Za každé svoje verbálne verejné vystúpenie, ktoré sa týka tejto oblasti je možné dať jej desať bodov z desiatich.

Málo kedy sa vyjadruje dopredu o tom ako sa rozhodne, ešte pred tým ako má veci na stole. V prípade sprísnenia potratovej legislatívy robí opakovanú výnimku. Dáva jednoznačne najavo, že ak by parlament schválil novelu zákona (momentálne Vašečkovu), ktorá má za cieľ vykonávanie potratov obmedziť vo väčšom rozsahu ako je to dnes, bude ten zákon vetovať.

Prezidentka má vysokú legitimitu a zrejme aj dôveryhodnosť. S mnohými jej postojmi a spôsobom ich prezentácie nie je možné sa nestotožniť (Jankovská, Harabin). Prezidentka má autoritu.

Ľudia sú náchylní neskúmať obsah ale nekriticky prijímať názory osobnosti ku ktorej cítia sympatie. Pre mnohých nie je dôležité čo dotyčná autorita hovorí, ale kto to hovorí. Niektorým voličom na odpútanie a odradenie od voľby svojho politika nestačí ani „vražda v priamom prenose“, ako sa vyjadril Marián Leško už v čase protestov pred Bonaparte. Platí to aj pre ľudí, ktorí uctievajú Alojza Hlinu, Antona Chromíka, Vladimíra Palka, Mariána Kuffu či Annu Záborskú, alebo Richarda Sulíka. Skalní adoranti nedokážu kriticky triediť postoje a názory svojich obľúbencov.

Napríklad taký Palko, v poslednom čase minimálne nepodkladá svoje hodnotiace výroky konkrétnymi faktami, ako napr. v rozhovore pre zvláštny DennikS. Dalo by sa to zhrnúť, že častokrát pôsobí ako „Mr. Proste je to tak“. I keď v schopnosti pomenovania nevyhnutnosti konzervatívnej línie v slovenskej politike  je jeho hlas priam prorocký.

Spomeňme aj Hlinu, ten nereflektuje, že aj voliči KÚ a KDŽP majú svoju hodnotu a arogantne odkazuje ich čelných predstaviteľov na prihlášky na internete. Legitímne sa môžeme pýtať či je predvolebné spojenectvo Hlinu s progresívcami postavené aj na jeho osobnej afinite k nim. Na druhej strane, až kým neuverejnil fotku svojej ženy netušila som ako jeho manželka vyzerá. Bola som prekvapená jej krásou, či šarmom. Pozrela som si nejaké ďalšie fotky a Alojz Hlina na mňa začal pôsobiť úplne inak. Milšie, láskavejšie, miernejšie, múdrejšie, romantickejšie. Dobré manželstvo nie je samozrejmosť. Popri tom je ho často vidieť ako sa pešo z Gemera presúva na Liptov cez Nízke Tatry. Čakám na moment, kedy sa vyberie týmto štýlom z Košíc do Bratislavy. Ako človeka, ktorý si s batohom na chrbte prešiel pár hrebeňoviek má môj obdiv. Nízke Tatry sú bez pochyby nádherné. Nezabudnem ako sme v ére mečiarizmu vo fujavici dorazili na Kráľovú hoľu a strážnika sme poprosili o teplý čaj. Ten nám ho nedal, tak sme mu len povedali „diky“. Na čo on priamo nadviazal na svoju pohostinnosť a vyškolil nás ešte vo vlastenectve „Na Slovensku po slovensky!“ Asi bude voliť Harabina. Ale ktovie, možno keď okolo neho Hlina ešte zo desať krát prebehne, a pekne po slovensky poďakuje, nebude mu vadiť ani jeho progresívny druh.

Prichádzajú mi na um slová slovenského textu k Vysockého melódii, tej, ktorá sa píska pri šplhaní vlka, či zajaca na lane, v kreslenom seriáli No počkaj!

Aký druh druha je tvoj druh?

Je to naozaj druh, či vzduh?

Kde to zistíš keď nieto váh?

Čo by zvážili vzťah

Riskuj, vezmi ho na štíty.

Ale všade buď s ním i ty.

S ním sa spoločným lanom zviaž,

Inzercia

nech zistíš čo je zač.

Hoci znavený s tebou šiel

Zmoknutý poznal cieľ

Vtedy ako na seba na neho tiež

Spoľahnúť sa vždy smieš.

Opusťme túto  umeleckú vsuvku. 

Názory prezidentky majú svoju váhu. V udávaní trendov v celospoločenskej diskusii možno aj väčšiu ako sú jej kompetencie. Prezidentka je obľúbená. Poznáme už z ranného detstva, tú známu pravdu „Pani učiteľka má rada Janka, Janko má rád matematiku.“ Prenesene, názory prezidentky na potraty a registrované partnerstvá formujú nastavenie celej spoločnosti. Utvrdzujú spoločnosť v správnosti prenechať zodpovednosť za nenarodený život v rukách ženy, i keď ona "nikdy nemusela čeliť takejto dileme a ak by jej čelila, tak by sa rozhodla pre život". Uvidíme kedy príde na rad zcitlivovanie spoločnosti v otázke "dvoch milujúcich sa bytostí“. Vplyv na spoločenskú diskusiu majú aj mienkotvorní novinári. Napríklad taký Kovačič – na jednej strane rozobral Druckera na šróbiky, na druhej strane – pokúšal sa cielene dostať do úzkych Vašečku.

Najvyšší čas, aby protipotratový zákon predložili v parlamente ateisti, ktorí nebudú argumentovať náboženskou otázkou. A pôjdu na to len cez prírodu, biológiu, či medicínu. Nech ide ideológia bokom. Nie každý potrat nasleduje po vynútenom sexe. Sex je veľmi častá príčina vzniku ľudského života. Nie v zanedbateľnom množstve oplodnení je muž podstatný, malý tvor s vlastnou a jedinečnou DNA je aj jeho dieťa. Príroda to tak zariadila, že z dvoch biologických podôb človeka má jedna verzia orgán na vývoj potomstva. Nie sme živočíšnym druhom, ktorý by znášal vajíčka.

Veľmi by som chcela vedieť čo znamená a ako vzniklo právo ženy rozhodovať o svojom tele v súvislosti s tehotenstvom.

Vôbec nepopieram, že tehotenstvo a najmä následné materstvo nie je zásahom do života ženy. Viem si predstaviť mnoho situácii kedy ženy nechcú, až nemôžu, napriek tomu, že už sú, byť matkami. A tak sa stávajú tými, ktoré život svojho dieťaťa dajú ukončiť. Holý fakt. Bez ohľadu na okolnosti. Bez ohľadu na objektívnu vinu. Vlastné zabité nenarodené dieťa. Prečo by to dieťa malo zaujímať, že jeho matka je príliš mladá, príliš stará, už má tri deti, nemá kde bývať, nemá čo jesť, je alkoholička, inak chorá, chce žiť pohodlný život, nevie sa obetovať, neverí si, nechce ho, že jeho otec je tyran, či psychopat, že ono je choré, či vzniklo násilím. Spýtajme sa sami seba, že keby toto všetko a ešte mnoho iného strašného bola pravda o našej matke, našom otcovi, o nás – chceli by sme sa narodiť? Chceli by sme žiť? Pre všetko živé je prirodzené, že chce žiť.

Prezidentka pripúšťa, že v našej západnej demokratickej a vyspelej spoločnosti sú ženy nútené z rôznych dôvodov zodpovedne sa rozhodnúť zabiť svoje nenarodené dieťa.

Ak sú ženy, ktoré sú v takej obrovskej núdzi, akéhokoľvek druhu, nútené zodpovedne nechať zabiť svoje nenarodené dieťa, tak sme vysoko neľudskou spoločnosťou. Je nevyhnutné systematicky začať pomáhať ženám, znížiť ich núdzu a poskytnúť im istotu, že bez obáv môžu priviesť svoje deti na svet a starať sa o nich. To isté platí aj pre otcov. Mala by to byť priorita všetkých politických strán, najmä takých, ktoré odmietajú sprísnenie protipotratovej legislatívy vzhľadom na ich empatiu „k právu ženy na svoje telo“ v „úcte k ich zodpovednosti“. Som žena a ctím svoje právo na svoje telo. Zároveň ctím právo každého človeka na svoje telo, v každom jeho vývinovom štádiu.

Odporúčame