Kde všetci klamú, nikto druhému neverí.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kde všetci klamú, nikto druhému neverí.

Ruku na srdce – kto z nás v živote neklamal? Klame každý. Pravda je taká, že žijeme v klamstve. Žijeme vo svete klamstva. Klameme, a súčasne chceme žiť v pravde. Pravda je dnes v kríze.

Či chceme alebo nie, s klamstvom sa stretávame v komunikácii denne. V tej komunikácii, ktorá je najčastejším zdrojom hádok, svárok, sporov a konfliktov – a súčasne je komunikácia vhodným spôsobom riešenia konfliktov.  Klamstvo zraňuje a znižuje dôveru, narúša vzťahy. Klameme vedome takmer všetci a keďže to vieme, tak si navzájom nedôverujeme. To potvrdila aj štatistika OECD (35 krajín)  = až 90% Slovákov neverí ostatným ľuďom, čo bol najhorší výsledok ! 

Tam, kde všetci klamú – tam nikto druhému neverí. Zdieľať

Má klamstvo definíciu? Rozumieme pod týmto pojmom všetci to isté? Niekto klamstvom rozumie :

 • šírenie nepravdy (mýliť sa nie je klamstvo)
 • zámerné vedomé šírenie nepravdy (chcem šíriť nepravdu)
 • zámerné vedomé šírenie nepravdy s cieľom získať pre seba výhodu.

Omyl nie je klamstvo.  Aký je rozdiel medzi omylom a klamstvom? Rozdiel je v našom úmysle. Omyl je neúmysený a klamstvo je úmyselné.

Klamstvo teda znamená zámerné uvedenie do omylu. Klamstvo je zámerná lož – vedome a úmyselne hovoríme to, o čom vieme, že nie je pravda. Klamať znamená vyjadriť nepravdu s úmyslom uviesť iného odo omylu. Klamstvo je účelové správanie sa – vedomé úmyselné šírenie nepravdy na účelom dosiahnutia výhody. 

Klameme vedome a dobrovoľne. Zdieľať

Prečo klameme?  

 • aby získali nejakú výhodu, niečo čo nemajú
 • aby niečo skryli (svoje pocity, niečo čo urobili)
 • lebo sa boja, majú strach z odhalenia pravdy
 • aby sa vyhli nepríjemnostiam z nepochopenia pravdy
 • aby pravdou neranili, milosrdná lož
 • aby zapadli do kolektívu, robia to všetci
 • aby sa zabavili, aby bola sranda
 • lebo si zvykli klamať,
 • lebo ... 

Klamstvo je staré ako ľudstvo samo. Klamalo a klame sa pri bežných denných záležitostiach, ale aj pri tých veľkých historických. Klamstvo aj dnes spôsobuje veľké tragédie tak v živote jednotlivcov, ako aj  celých spoločenstiev. Klamú deti, klamú tínedžeri svojich rodičov aj učiteľov, klamú sa manželia navzájom, kolegovia v práci, klamú politici, ekonómovia, … Akoby sme bez klamstva nedokázali prežiť ani jeden deň. 

Nie je dôležité, či máme pravdu ale či má pravda nás. Zdieľať

Klamstvo ničí naše životy, osobitne životy mladej generácie. Deti aj mladí ľudia veľmi rýchlo spoznajú pretvárku a klamstvo.  Spoznajú, že otec a matka nežijú tak, ako hovoria. Pre deti je dôležité doma cítiť jasno – klamstvo je neakceptované. Naopak – ak sú deti do klamstva v rodine vťahované, naučia sa klamstvo nielen akceptovať, ale aj aktívne vytvárať – a často paradoxne voči rodičom. Deti sa klamármi nerodia – klamármi sa stávajú výchovou. Našou výchovou. Klamármi sa nerodíme - klamármi sa stávame.  Dobrovoľne, a niekotrí dokonca radi. Na mladých ľudí sa valí vlna klamstiev, vedie sa boj o dušu mladého človeka – preto sa nečudujme, že ich život v trvalom klamstve sa môže rozvrátiť. Na nás všetkých sa valí vírus klamstva a je potrebné , aby sme mali nielen dostatok múdrosti, ale hlavne odvahy odmietnuť klamstvo. V tom sme slobodní ako sa rozhodneme, to máme plne vo svojich rukách. Učme sa žiť v pravde! 

Klamármi sa nerodíme - klamármi sa stávame.  Zdieľať

Ako často klameme? Rôzne prieskumy vo svete uvádzajú rôzne štatistiky. Uvediem ten “najoptimistickejší”, podľa ktorého klameme minimálne 2x denne. A sú aj takí, ktorí klamú pri jednom rozhovore v priemere 3x. Jedna tretina opýtaných si myslí, že klamstvo im pomáha ľahšie sa pretĺkať životom.

Po tomto všetkom uvedenom je na mieste otázka, či sa  žiť v pravde vo svete klamstva?  Áno, dá – hurááá ! Život vo svetle pravdy alebo v tme klamstva – je to IBA naše rozhodnutie. Treba na to 3 veci : rozhodnutie + čin + vytrvalosť. Osobné vnútorné rozhodnutie je veľmi dôležité, ale bez činu je rozhodnutie prázdne. Ku činu potrebujeme často viac síl, ako k rozhodnutiu. A najviac vnútorných síl potrebujeme vo vytrvalosti. Možno aj preto sa hovorí, že klamú iba slabí - silní dokážu hovoriť pravdu. Buďme silní, stojí to za to, to mi verte ! Pridajte sa !

Ja som cesta, pravda a život. (Ježiš Kristus) Zdieľať

Nikto nás predsa nemôže prinútiť klamať, ak to my nechceme. Dostali sme rozum a slobodnú vôľu. To my sa dobrovoľne rozhodujeme klamať a hľadáme na to ospravedlnenie, že to robia všetci. Akoby sme zabudli, že klamať je hriech. A na hriech nie je ospravedlnenie. Na hriech je ľútosť, odpustenie a viac nehrešiť. 

Stretávam sa s názorom, že klamstvo je jemnejšie, zdvorilejšie - že pravda je tvrdá, krutá. To je jeden z množstva príkladov ospravedlnenia klamstva. To nie je cesta. Cesta je hovoriť pravdu s láskou. O koľko by bol náš život krajší, keby sme išli touto cestou? Je to v našich rukách.

Hovoriť pravdu s láskou - to je cesta! Zdieľať

V mojej knižke "KĽÚČ OD KONFLIKTU" som tejto téme venovala samostatnú kapitolu, tu je krátky úryvok z jej čítania. 

www.dodkadanova.sk

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo