Výnimka alebo pravidlo? (potrat 3/3)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Výnimka alebo pravidlo? (potrat 3/3)

Docent Fico v čase, keď bol ešte uznávaným odborníkom na trestné právo, napísal knihu o nutnej obrane. Nutná obrana predstavuje jednu z výnimiek absolútneho práva na život. Musí byť primeraná a musí byť priamo odvracajúca útok, čo sa vo vyšetrovaní veľmi prísne skúma. Obzvlášť, ak jej následkom dôjde k usmrteniu osoby.

Je správne, že zákonodarca kladie veľmi prísne nároky na situácie, kedy je možné poškodiť alebo celkom ukončiť život človeka, a to aj v prípade, ak tento človek je v pozícii útočníka, zločinca či teroristu a nutnou obranou sa odvracia vážny zločin. Pretože ústavne aj morálne zakotveným pravidlom je ochrana života. 

Rovnakú ochranu, akú požíva terorista páchajúci teroristický útok voči viacerým ľudom, nemá nenarodené dieťa. Matka môže ukončiť život svojho nenarodeného dieťaťa do dvanásteho týždňa, pričom táto možnosť jej vyplýva priamo zo zákona - je teda pravidlom, ktoré sa uplatňuje nielen vo výnimočných situáciách, ako sa to predpokladá pri nutnej obrane. 

Nedávno sme oslávili deň Ústavy SR. Podľa základného zákona sme sociálnym štátom. Napriek tomu veľa matiek zo sociálnych dôvodov sa rozhodne ukončiť život svojho nenárodného dieťaťa. Máme v ústave proklamovanú rodovú rovnosť. Napriek tomu štát nerieši možnosť pre matku, aby sa mohla rozvíjať vo svojej kariére a zároveň nemusela ukončiť života svojho dieťaťa. Rovnako štát negarantuje právo otca byť informovaný o tom, že žena plánuje ukončiť život jeho nenarodeného dieťaťa, aj keby chcel prevziať zodpovednosť, uplatniť si svoje rodičovské práva a jeho výchovu sociálne zabezpečiť (link na blog č. 1).

Sme svedkami zvláštnej situácie, kedy dvaja najvyšší ústavní činitelia sú právnici a predseda najsilnejšej vládnej strany je dokonca docent práva. Napriek tomu, že všetci traja vnímajú potrat ako zlé riešenie, nevadí im, že nie je výnimkou, ale pravidlom.

Opakom pravidla je výnimka. Pán docent Fico budete 15. septembra oslavovať svoje narodeniny. Určite v kruhu svojich najbližších. Je to skvelá príležitosť, aby  ste poďakoval svojej mamičke za to, že bol výnimkou  a ona sa rozhodla pre Váš  život. 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo