Ako som sa stala kresťanským koučom.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako som sa stala kresťanským koučom.

Dalo by sa povedať, že náhodou. Už som dosť zrelá na poznanie, že náhody nie sú. Dosť zrelá na poznanie, že všetko má svoj zmysel aj čas.

AKO som sa stala kresťanským koučom?

Vecne a stručne by sa dalo povedať, že som sa prihlásila do výcviku kresťanského koučingu, úspešne som prešla výberom, uhradila som poplatok za výcvik, absolvovala a úspešne som ukončila 4-mesačný výcvik kresťanského koučingu. Písal sa rok 2017.

Skutočný príbeh je vždy zaujímavejší :

Veľa ľudí si na začiatku kalendárneho roka zvykne dávať ciele na daný rok, no nie každému sa podarí ich splniť. Ja som sa aj v roku 2017 venovala konflikt manažmentu, hlavne mediácii – mimosúdnemu riešeniu sporov, písala som knihu o zvládaní konfliktov. Mediácia rieši spory medzi 2 a viacerými stranami a v praxi sa stáva, že jedna strana chce riešiť konflikt mediáciou, ale druhá strana to opakovane odmieta - buď to ona ako konflikt nevníma alebo ho odmieta riešiť mediáciou. Vtedy človek zostáva sám so svojim konfliktom a jednotlivcovi sa mediáciou pomôcť nedá. Preto som hľadala vhodný nástroj, vhodnú metódu pomoci človeku nielen v konflikte. Vedela som, že koučing je vhodný - chcela som nájsť osobnitný druh koučingu, ktorý dokáže ísť ďalej, hlbšie.   

Počas mojej dlhoročnej manažérskej praxe som koučing nielen teoreticky zvládla na kvalitných vzdelávaniach, ale aj prakticky uplatňovala. Mala som príležitosť byť koučovaná externým profesionálym koučom počas môjho gestorstva špeciálneho celofiremného projektu. To všetko bol business koučing, vo firmách aj dnes aktívne využívaný. Chcela som ísť v koučingu ďalej, hlbšie. Preto som sa najskôr zamerala na koučing orientovaný na riešenie. 

Preto som si dala osobný cieľ v druhej polovici roka 2017 absolvovať kvalitný a praktický kurz koučingu, koučingu zameraného na riešenie. Rozhodovala som sa vtedy medzi koučovacou školou v Prahe a v Bratislave. A práve vtedy som “náhodou” ktorá neexistuje, zachytila zaujímavú televíznu debatu o koučingu, konkrétne o kresťanskom koučingu. A bolo rozhodnuté – toto ja hľadám, toto ja potrebujem, toto ja chcem! Zistila a zabezpečila som všetko potrebné k prihláseniu sa do výcviku, absolvovala som výberové konanie a po oznámení, že som zaradená do jesenného kurzu, som bola celá šťastná.V televíznom archíve si tú diskusiu môžete pozrieť TU

Do výcviku som vstupovala s 2 obavami – či je moja viera dostatočná na tento druh výcviku a či časovo budem stíhať všetky presne určené a povinné termíny pobytov v Bratislave od septembra do decembra, lebo začiatkom októbra sme čakali ku dvom malým vnúčatám tretie. Čas ukázal, že moja obavy neboli na mieste. 

Očakávala som, že ma výcvik posunie odborne, čo sa naplnilo. Neočakávala som, že ma výcvik posunie aj na mojej duchovnej ceste – a on ma posunul. Posunul ma vo viere v Boha, v jeho ohromujúce a stále pre mňa nepochopiteľne dokonalé dielo sveta. Posunul ma v poznaní, že aj dnes sa tento, na prvý pohľad čudný svet, môže premieňať na Božie kráľovstvo! Posunul ma v poznaní, že my sme tí, ktorí môžu tomuto premieňaniu pomôcť. Ako ? Tým, že sa dáme Bohu k dispozícii, a že cez nás môže ON konať. Keď sa staneme nástrojom v jeho rukách. Posunul ma v poznaní, že JA môžem byť nástrojom v jeho rukách. JA! A ja ním chcem byť. To je pre mňa veľká sila poznania – Boh koná cezo mňa! Zdieľať

Počas výcviku nám Pán požehnal krásne tretie vnúčatko, ku dvom milým malým vnučkám sa pridal vnuk Svorad. Narodil sa začiatkom októbra, a ja som sa mohla aktívne zúčastniť všetkých termínov výcviku. Podľa jeho narodenia nikdy nezabudnem na termín tohto výcviku. Ako bude vnúčik rásť, môžem sledovať aj moje pokroky v koučovaní…

Splnil sa mi môj cieľ v roku 2017 – absolvovať zaujímavý výcvik koučingu. A pán Marián Kubeš, ktorého som v televíznej diskusii o kresťanskom koučingu obdivovala, bol odborným garantom výcviku aj hodnotiteľom pri mojich záverečných skúškach. 

Boh ma povolal na výcvik kresťanského koučingu, nech sa stane jeho vôľa – veľmi rada budem nástrojom v jeho rukách pri pomoci ľuďom.  Byť nástrojom v rukách Boha – to počúvame často, ale ja som mala šťastie osobne to prežiť až na tomto výcviku. Vďaka!

Pane, urob ma nástrojom tvojho pokoja. Zdieľať

Kresťanský koučing mi ukázal, až ako ďaleko, ako hlboko do duše dokáže zájsť, aj ako dokáže pomôcť. Podľa mojich osobných skúseností kresťanský koučing dokáže ísť najďalej, najhlbšie – dokáže vstúpiť až na posvätnú pôdu ľudskej duše. Kto ho nezažil, nevie ako chutí. Keď sme o diaľnici iba počuli ale nevyskúšali jazdu po nej, keď sme o dobrom jedle iba počuli ale necítili jeho chuť v ústach, keď sme o láske iba čítali ale nezažili… to všetko je tak, ako keď sme niečo o koučingu počuli a nezažili ho, a o kresťanskom koučingu osobitne.

AKO ďalej ?

Poznatky získané vo výcviku aktívne využívam ako kouč (transformujúci rozhovor smerom do vnútra jednotlivca)aj ako mediátor (mimosúdne riešenie sporov medzi 2 a viacerými stranami konfliktu).

Každý, hoci malinký posun k pokoju v duši človeka ma teší, a dáva zmysel mojej práci. Na prvý pohľad sa môže javiť ako malinký posun, ale ten zážitok z cesty aj z výsledku ostáva v človeku do ďalších životných situácií. Vážim si dôveru ľudí, ktorí mi dovolia vstúpiť na istý čas na ich posvätnú pôdu života. 

Vďaka výcviku som sa utvrdila, že riešenie každého svojho problému má každý človek vo svojim vnútri, len ho sám nie vždy dokáže nájsť. Kouč mu v tom dokáže pomôcť. Pomôcť nájsť cestu, po ktorej sa môžete vydať. Všetky odpovede sú ukryté vo vás. 

Kto koučing nezažil, nevie ako chutí. Keď sme o diaľnici iba počuli ale nevyskúšali jazdu po nej s rukou na volante a nohou na plynovom pedále, keď sme o dobrom jedle iba počuli ale necítili jeho chuť v našich ústach, keď sme o láske iba čítali ale necítili motýliky v bruchu… to všetko je tak, ako keď sme niečo o koučingu počuli a nezažili ho, a o kresťanskom koučingu osobitne.

Zaujímavá diskusia o kresťanskom koučingu bola nedávno aj v televíznej relácii TU: 

Čím ukončím tento blog? Modlitbou sv. Františka o pokoj :  

Pane, urob ma nástrojom svojho pokoja. Daj, aby som vnášal lásku, kde panuje nenávisť; odpustenie, kde sa množia urážky; jednotu, kde vládne nesvornosť. Daj, aby som prinášal pravdu tým, čo blúdia; vieru tým, čo pochybujú; nádej tým, čo si zúfajú; svetlo tým, čo tápu vo tmách; radosť tým, čo smútia. Pane, daj, aby som sa snažil skôr potešovať iných, než aby mňa potešovali; skôr chápať iných, než aby mňa chápali; skôr milovať iných, než aby mňa milovali. Pretože len keď dávame – nadobúdame; len keď zabúdame na seba – nachádzame seba samých; len keď odpúšťame – dostáva sa nám odpustenia; len keď odumierame sebe – povstávame k večnému životu. Amen. Zdieľať

www.dodkadanova.sk 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo