Pointa človeka nie je v dokonalosti

Pointa človeka nie je v dokonalosti

Narodili sme sa do sveta, v ktorom je azda dokonalé len to, čo nevidíme vlastnými očami. Niektorí vrhli všetko svoje úsilie na dosiahnutie tejto dokonalosti, ktorá nás máta v snoch. Tiež robí z každého idealistu len ďalšieho nerealistického človeka. Zatiaľ čo snaha naplniť vysoké ciele a ideály ľudí môže posúvať vpred, v tomto blogu sa zamyslíme, prečo je hon na dokonalosť nástrahou, ktorá dokáže zničiť milióny.

Ak by bola hlavným cieľom a zmyslom človeka dokonalosť, tak sú ľudia, aspoň z biblického hľadiska, na tom tisíce rokov príšerne. Dokonalosť sa stratila v momente, keď Adam s Evou jedli z nesprávneho stromu. Takýchto nedokonalých ľudí šíriacich všetky typy zla je asi najjednoduchšie zahubiť. Prichádza potopa s veľkým P, aby vyčistila Zem od pliagy.

Napriek tomu necháva Boh nažive hŕstku viac-menej vychovaných ľudí, ktorí však stále nepasujú do kategórie "anjeliček". Bože, čo z nich zase vyrastie? Aha, nová pliaga. Kde je potopa číslo dva?

Predstavme si obyčajných anjelov, ktorí sú už raz takí. Sú fakt dokonalí. Ľudia vedľa nich vyzerajú ako otravné muchy, ale s dlhšou životnosťou, akú má hmyz. Tieto heroické bytosti majú celkom iný typ slobody ako ľudia.

Zatiaľ čo si my môžme zlepšiť i zhoršiť život v každej sekunde až po hrob (možno aj kúsok po smrti), anjeli sa raz rozhodli povedať v latinčine buď Serviam, alebo Non serviam a všetci idú domov. Je rozhodnuté. Slúžiť Bohu a ľuďom budú ako anjeli, tak aj demóni, no aspoň si tieto dokonalé bytosti mohli vybrať – či budú slúžiť Bohu i ľuďom s radosťou, alebo na pokraji nervového zrútenia.

Keby sa ma Boh jedného dňa spýtal: "Zvládneš niekoľko rokov obsluhovať zopár múch na zaprášanom parapete? Raňajky, obedy, večere, kontrola termostatu. A jedna z múch má rada mejkap. Pomôž jej, keď sa bude maľovať, ok?" mal by som vážny problém neísť do pekla (dobrovoľne).

Svätci sú ľudia, ktorí slúžia ľuďom, no kto z ľudí je natoľko veľkolepý, aby slúžil pridlho žijúcim muchám? Anjeli to mali náročné, to sa im zobrať nedá. Vôbec sa nedivím, že sa v nebi strhla vojna s veľkým V. Anjeli versus démoni. Diplomacia sa predávkovala práškami na spanie.

Z kresťanského hľadiska sa navyše Boh stal človekom, takže vznikol Bohočlovek – pre anjelov iba ďalší úder pod pás. Hoci sú dokonalí, príliš im nezávidím. Nevnímať tento zlatý klinec programu ako osobnú urážku, to aby mali slušnú porciu pokory.

Boh však nie je Bohom nudy, ale prekvapení. Boh adrenalínu a poriadnej akcie. Pod jeho trónom prebehlo zopár slušných vojen a masakrov. Dám ruku do ohňa, že ešte prebehne. Na konci Biblie sa môžeme pekne-krásne dočítať, že Apokalypsa, ten najväčší masaker masakrov, ľudí ešte len čaká. Bude to epické, pôjde o život a nikto si v tej chvíli nebude kupovať špeciálne efekty na dodatočné okorenenie skutočnosti.

Dobre, máme tu na jednej strane viac-menej dokonalých anjelov, na druhej nedokonalých ľudí. V čom teda spočíva tá veľkosť a veľkoleposť človeka? Načo sme vlastne tu? Snáď nevstávame každé ráno z postele len kvôli svetovým vojnám a Pánovi prsteňov.

Kým anjeli sú v tej svojej dokonalosti trochu strnulí a zmrznutí, vykričaným znakom ľudí vo všeobecnosti je to, že sa menia. Starnú, tučnejú, chudnú, nemladnú. Robia chyby, učia sa z nich a robia ďalšie. Postupujú vpred horko-ťažko, ale predsa.

Potenciál človeka teda z Božieho pohľadu môže byť aj v tom, že my, ľudia, sa dokážeme donekonečna posúvať vpred a zlepšovať. Čo keď to budú raz ľudia, ktorí v istej porcii sebarozvoja a talentov predbehnú anjelov? Dominantnou pointou človeka (okrem fajnových vzťahov) je potom "príležitosť na upgrade".

Hardvér gigantického Goliáša ukrytý v miniatúrnom Dávidovi. Hallelujah! Zdieľať

I've heard there was a secret code

that David played, and it please the Lord

But you don't really care for coding, do you?

Preprogramovať vlastné vnímanie sveta na trochu objektívnejšie, uznať iné perspektívy na náš subjektívny život, to by bolo!

Hon na dokonalosť môže ľudí zviesť z hlavnej cesty do slepej uličky. Vždy keď malý fúzatý muž v Európe vyhlási jeden národ za nadradený a dokonalý, zvyšok sveta zbledne. Ostatné národy sa začnú potiť...

Áno, môžeme mať ideály, aké len chceme. Problém nastáva, keď na prvé miesto v zozname priorít postavíme našu "bezchybnosť" a "neomylnosť" či aspoň úsilie vybudovať si túto ilúziu pred ostatnými. Ide o anjelske mimikry, ktoré slúžia viac peklu ako nebu.

Za dvetisíc rokov urobili ľudia v technológiách obrovský pokrok. Prečo by to nemohol byť práve "pokrok" v pravom zmysle slova, ktorý nás, ľudí, najviac charakterizuje? Potom sa nemusíme priveľmi vŕtať v románe Zločin a trest, zožierať sa donekonečna hriechmi a vinou. Večné hrabanie sa v blate a vyťahovanie špiny spod koberca prenechajme diablom, skutočným profesionálom v tejto oblasti.

Namiesto toho venujme najväčšie úsilie tomu, aby sme nestáli na mieste, necúvali dozadu, ale každý deň prekonávali v malých krokoch sami seba. Práve to môže byť na nás to pravé orechové, pravé človečie a (paradoxne) aj to "dokonalé".

Slovami knihomoľa, v čom spočíva pointa človeka: "Ide o vývoj postavy, charakterový oblúk." Zdieľať

Na anjelsku dokonalosť radšej zabudnime. Nie je nám vlastná a ešte dlho nebude.

Vzdávam hold súčasnému americkému básnikovi, ktorý bol jedným z podnetov pre napísanie tohto blogu.

Tough humans

Angels and daemons are tough
so why a man is alive
Well, people can always change
if you give them a little chance

There is nothing but progress with humans
we are desperate to be programmed
People can always grow
but those creatures remain so

 

https://allpoetry.com/poem/14694927-Tough-humans-by-Samson-Stark-adult

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo