Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. august 2019

Krátka uhorková sezóna, alebo čo nového v Čaputove

Toho roku sa uhorkám nejako nedarilo. Záhradkári hovoria, že je to tým studeným májom. „Uhorková sezóna“ sa v politike tiež nekonala. Očakávala sa horúca jeseň, no naši politici začali už v lete s predstihom medzi sebou tvrdo bojovať. Zrejme si uvedomili, že ak odrátame vianočné prázdniny, tak im veľa času do parlamentných volieb nezostáva.
Krátka uhorková sezóna, alebo čo nového v Čaputove

Všetko toto rozbiehanie politickej súťaže pripomína cyklistické preteky.

Je ešte ďaleko pred cieľom, ale v peletóne to už vrie. Hlavnú úlohu však hrajú nie lídri, ale domestici. Tí ťahajú peletón, ale viacerí z nich majú v peletóne aj iné úlohy. Napríklad strážia niektorého z lídrov a znechucujú mu rôznym spôsobom preteky (majstrom je istý pán z Trnavy). Potom sú tam takí, ktorí sa ešte ďaleko pred cieľom s niekým spoja, v záujme porážky iného. Pritom nechce počuť hlasy, že ten jeho spojenec má pripravenú likvidáciu stajní toho druhu, ktorý by mala jeho stajňa reprezentovať (istý pán z Oravy). Potom sú tam takí, ktorí iba prekážajú aby z „konzervatívnych“ stajní nevzišiel skutoční líder a tak sa iba na konzervatívcov hrajú. Jedna nová stajňa tvrdí, že reprezentuje všetkých ľudí (od progresívcoch až po kresťanov) a rovno sa obliekla do víťazného žltého dresu. Takýchto stajní je však rozpracovaných starými matadormi viacej od „krízových manažérov“ až po „vlastencov“. V hanbe nechcú zostať ani tzv. „štandardné“ stajne. Do cieľa je však ešte ďaleko a preto sa ľahko môže stať, že tí čo si robia ilúzie, že sú lídrami, sú vlastne iba domestici, ktorí iba o svojej úlohe nevedia. Zaujímaví sú aj tí, čo sa tvária ako špurtéri  istí svojim líderstvo. Myslia si, že im neprekážajú ani drogy, úžera, privatizácia, do ktorých boli zapletení. Rovnako sa môže stať, že aj niektoré celé stajne nakoniec budú diskvalifikované a nedôjdu do cieľa. Alebo, scénaristi týchto pretekov blízko pred cieľom vytiahnu niekoho, o ktorom sme to ani netušili a vyrobia družstvo (akési nové SDK), ktoré prešpurtuje celý peletón a objaví sa na čele. Netreba tiež zabúdať, že aj v cyklistike do výsledkov zasahuje technika (drony,  smartfóny, sociálne siete). Dnes už každý je napojený a tak scenáristi majú významnejšiu pozíciu v rozhodovaní ako preteky dopadnú, ako sami cyklisti.

Súčasné dianie má totiž všetky rysy toho čoho sme boli, či už v dávnejšej, alebo nedávnej minulosti svedkami, iba teraz je to v inovovanej podobe.

Pozrime sa, ako to bolo v nedávnych prezidentských voľbách.

Spoločnosti, ktoré sa tvária, že robia prieskumy verejnej mienky, voličov dlhodobo masírovali zverejňovanými preferenciami o tom kto voľby vyhrá. Podobne, ako v tom cyklistickom peletóne, sa súťaže zúčastňovali všetky druhy od štatistov, cez okopávačov a tých, ktorých úlohou bolo rozbíjať voličskú základňu kresťansky a konzervatívne orientovaných voličov, až po nenápadne pripravovanú víťazku.

Po zažití všetkého možného sa takto vlastne podarilo eliminovať tých, ktorí predstavovali väčšinový názor voličov. Myslím tým kandidátov, ktorí by garantovali hodnoty väčšiny obyvateľov Slovenska. Svoju úlohu okrem prieskumných agentúr tu zohrali aj nové informačné technológie a ich vlastníci. Obehnúť viac ako 2 900 obcí a miest je fyzicky nemožné, ale cez internet a sociálne siete sa dostanete nielen do každej obce, ale aj do každej domácnosti. Ako ukazujú najnovšie odhalenia, výsledky  amerických volieb boli manipulované cez Google, Facebook, Twitter no jednoducho povedané hlavne cez internet a sociálne siete. O odhaleniach hovorí na videu aj prezident USA Donald Trump https://vimeo.com/355170644 . V tom čase to boli iba začiatky takýchto manipulácií. Ako to pokročilo píše vo svojom článku J.Daniška https://www.postoj.sk/46124/kto-sa-postavi-facebooku-a-googlu . Podrobnejšie sa o tom môžete dočítať tiež v článku https://aeronet.cz/news/video-donald-trump-podekoval-novinari-projektu-veritas-za-odhaleni-informaci-o-spiknuti-spolecnosti-google-proti-prezidentovi-usa-a-proti-republikanske-strane-ceska-media-zaryte-mlci/ .

 Keďže naši ajťáci patria k svetovej špici je oprávnené položiť si otázky:

 Dokázali už ovplyvniť obdobnými fintami aj naše prezidentské voľby ? Veď si len zoberte, ako za niekoľko týždňov sa aj do tej najmenšej dedinky dostala informácia, že najlepšou voľbou je neznáma právnička z Pezinka ? Stačilo iba imaginárne heslo  „zastavme zlo“.  Ľudia ako zhypnotizovaní hádzali lístky s jej menom do volebných urien. A tak nakoniec 20% voličov zvolilo liberálnu kandidátku, ktorá sa ani netajila svojimi názormi. Ostatní, ktorí sa nedali zmanipulovať internetom, alebo boli znechutení z toho čo sa dialo, čo bola drvivá väčšina obyvateľstva, sa teraz musia bezmocne pozerať na to, ako bolo s nimi vybabrané.

Ako to prebieha teraz vo vzťahu k parlamentným voľbám.

Na začiatku to bol Sulík (SAS), ktorý sa už pasoval do pozície budúceho premiéra. Pravidelne hrdo vystupoval so svojím programom „dvadsať – dvadsať“ a na TV obrazovkách deklaroval, že to bude spása pre Slovensko. Kauza „Kočner“ však otriasa mnohými doterajšími politikmi. Potom to bol Kiska ten však od daní, cez pozemky až po úžeru sa tiež neukazoval ako perspektívny. Tak sa zrazu objavil Truban, ktorý mal byť neznámou nepopísanou tvárou. Scenáristi tohto divadla zrejme pozabudli, že súčasný digitálny svet má svoju digitálnu pamäť a keď je dosť času, tak aj politicky neangažovaného človeka môže niečo dobehnúť. Keďže liberáli majú už teraz v zásobe viacero strán, tak teraz môžeme iba typovať koho nám ponúknu najbližšie.  V zákulisí nelení ani druhá strana a má v talóne viacero osvedčených tvárí. Preto je možné, že sa bude tiež ponúkať aj niekto „osvedčený“, lebo politickí lídri, ako to hovorí MUDr. Jan Hnízdil https://www.youtube.com/watch?v=oTEFxp2lWd0  sú špeciálna kategória ľudí, s ktorými nezamávajú ani ich prešľapy. Namiesto tej tváre českého politika, ktorá sa vo videu objaví, si tam môžete dosadiť viaceré slovenské.

Inzercia

Zopakuje sa scenár z prezidentských volieb aj vo voľbách do parlamentu ? Koho nám nakoniec tesnene pred voľbami agentúry manipulujúce verejnou mienkou predstavia, ako toho najbezúhonnejšieho lídra ? Zase to bude pekná tvárička ? Kto to bude teraz pani Remišová, Jaurová, Macháčková, Kiššová, alebo niekto z mužov podpredsedov iných strán? Veď ani pani prezidentka nebola predsedníčkou, ale iba podpredsedníčkou PS, takže by to nebolo nič nové.

Akú úlohy pri ovplyvňovaní volieb zohrá internet a sociálne siete ? Zase nebudú treba programy, ako riešiť najvážnejšie problémy Slovenska a zasa budú stačiť iba imaginárne heslá o „slušnosti, zastavení korupcie a kradnutia“ ? Končneriáda a jej podobné aféry ukazujú, že scenáristi stavili práve na takýto spôsob odpútania pozornosti od ostatných problémov. Tí čo ovládajú digitálne technológie nám opäť naordinujú takto víťazov ? Dá sa manipuláciám cez sociálne siete a internet  ľuďom brániť ?

Zaujímavé je však, že väčšina politických strán, aj tie liberálne, si dávajú na svoje kandidátky ľudí, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu a tak mýlia väčšinové kresťanské obyvateľstvo, aby im dalo hlasy. Aj koalícia KDH s liberálmi je jednou z tých, čo ich mýli. Jednou z previerok však bude, ako zástupcovia všetkých týchto strán v parlamente zareagujú na zákon obmedzujúci umelé potraty. Podaných je tam viacero návrhov a tak by nemal byť problém, aby dohodou predkladateľov sa dala dosiahla zmena. Tam sa ukáže pravda, kto skutočne chce chrániť  životy tých najbezbrannejších. Veď kto nechráni bezbranných, ten nebude mať záujem ani riešiť potreby väčšiny obyvateľstva. (Oligarchovia sa o seba postarajú sami.)

Na celom tomto vývoji je iba jedna záhada.

Prečo tak všetci bojujú o kresťanského voliča?

Prečo kresťanskí voliči nemajú svoju stranu, ktorá by bola otvorená všetkým, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu, nekádrovala by ich a tak by 70%-tnú väčšinu v štáte zastupovala v parlamentne takou silou, aby hrali hlavné husle a neboli iba piatym kolesom pri voze?

obrázok: zdroj pixabay.com

Viliam Oberhauser

Odporúčame

Blog
Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu

Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu

23. augusta si pripomíname Deň spomienky na obete totalitných režimov. Pri tejto príležitosti OZ Nenápadní hrdinovia otvára nultý ročník hudobnej sekcie projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Gestormi projektu sú Diana Rauchová a Peter Janků.