Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. august 2019

Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu

23. augusta si pripomíname Deň spomienky na obete totalitných režimov. Pri tejto príležitosti OZ Nenápadní hrdinovia otvára nultý ročník hudobnej sekcie projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Gestormi projektu sú Diana Rauchová a Peter Janků.
Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu

Cieľom projektu je povzbudiť mladých ľudí, aby nielen slovom, ale aj piesňou či skladbou priblížili svojim rovesníkom príbehy ľudí, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. Veľkou inšpiráciou im môžu byť básne z väzenia, profily osobností alebo tvorba bývalého politického väzňa Rudolfa Dobiáša. Táto téma v seba spája pocit bezmocnosti, brutality, no rovnako aj hrdinstva, vzbury či odpustenia. Gestormi projektu sú Diana Rauchová a Peter Janků.

"Aj toto by mohla byť jedna z tvorivých príležitostí, ako v mladom srdci rozdúchať vnímavosť na hodnoty, ako s empatiou odkrývať skutočné ľudské víťazstvá z našich bezprostredných a (ne)poznaných dejín a ako na žité cnosti, pravdu, lásku, slobodu v zodpovednosti, odvahu, zimomriavkovo zaostriť v hudobnom príbehu. A potom tento príbeh prepašovať do vyprahnutého masmediálneho priestoru ako osvieženie," myslí si hudobná redaktorka a dlhoročná vedúca hudobnej redakcie rádia Lumen Diana Rauchová.  

Peter Janků, hudobník, ktorý vyrastal aj pri Karlovi Krylovi, dodáva: "Príbehy vpísané do piesní získavajú nadčasovosť, ktorá zanecháva stopy v dušiach ľudí, aj keď ich počúvajú o desaťročia neskôr. Jokulátori, potulní speváci, pesničkári vždy brázdili mestami a dedinami, stali sa hlásnikmi doby, tém a príbehov, ktoré triafali do čierneho a ľudí nenechali ľahostajnými. A príbehy nenápadných hrdinov takými nepochybne sú."

Svoje hudobné nahrávky nám žiaci a študenti môžu poslať do 20. októbra 2019 poštou i elektronicky. Slávnostne vyhodnotenie projektu bude v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu (17. november). Projekt je určený pre študentov základných a stredných škôl a v prípade hudobnej sekcie dokonca aj pre vysokoškolákov a mladých ľudí do 27 rokov.

Viac informácií je k dispozícii na www.november89.eu a na facebookovej stránke Nenápadní hrdinovia. V prípade záujmu o bližšie informácie kontaktujte koordinátorku projektu Annu Kalafutovú na kalafutovaani@gmail.com

 

František Neupauer, predseda OZ Nenápadní hrdinovia

Inzercia

 

PS: V roku 30. výročia Nežnej revolúcie pripravuje OZ Nenápadní hrdinovia v spolupráci s partnermi dokumentárny film o tom, ako mladí ľudia objavili príbeh prenasledovaných v čase komunistického režimu. Aktuálne sme spustili facebookovú stránku nazvanú Stretol som Juraja Semivana s cieľom vytvoriť priestor na zapísanie príbehu kňaza perzekvovaného v čase komunizmu. Na 9. septembra pripravuje OZ Nenápadní hrdinovia spomienku na Silvestra Krčméryho a 24. septembra sa uskutoční medzinárodná konferenciu na tému Komunisti a ľudské práva za účasti Petra Šťastného, Miroslava Lehkého a ďalších hostí. Dňa 15. novembra sa v Žiline uskutoční už 11. ročník slávnostnej študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

 

 

 

 

Odporúčame

Blog
„Neznášaš to? Budeme to jesť celý mesiac!“ povedal otec Silvestra Krčméryho

„Neznášaš to? Budeme to jesť celý mesiac!“ povedal otec Silvestra Krčméryho

Je nedeľa. Sedím za stolom s praneterou Silvestra Krčméryho, ktorý sa dnes 5. augusta (pred 95 rokmi) narodil. Lucia mi povie: „Otec mi vravel, že keď na návšteve u svojich starých rodičov povedal, že nemá rád nejaké jedlo, tak to jedlo mali celý týždeň.“ Diskutujeme aj s mladými účastníkmi letnej školy Kolégia Antona Neuwirtha. Premýšľame, čo to vlastne malo znamenať a na čo to bolo dobré?! Zdalo by sa akoby namiesto lásky k vnúčatku, ktoré napríklad nemá rado špenát.... tou násilnou cestou varenia špenátu celý týždeň mu dali najavo len strohé: „Pri jedle sa nevymýšľa!“ Dieťa si nabudúce veľmi dobre rozmyslelo, či niekedy príde s negatívnou poznámkou na jedlo. No bolo to potrebné až takto bytostne učiť malého vnúčika, vnučku?

Blog
Buďme kvasom Slovenska

Buďme kvasom Slovenska

Keď som pred týždňom v sobotu večer publikoval blog, myslel som si, že prispeje k upokojeniu situácie. Neporadilo sa. V nedeľu večer som si všimol, že mal viac ako 100 komentárov a zamrzelo ma, že mnoho ľudí môj blog odtiahol od rodiny a namiesto tešenia sa z nedele trávili čas písaním komentárov. Za to sa ospravedlňujem.