Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu

23. augusta si pripomíname Deň spomienky na obete totalitných režimov. Pri tejto príležitosti OZ Nenápadní hrdinovia otvára nultý ročník hudobnej sekcie projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Gestormi projektu sú Diana Rauchová a Peter Janků.

Cieľom projektu je povzbudiť mladých ľudí, aby nielen slovom, ale aj piesňou či skladbou priblížili svojim rovesníkom príbehy ľudí, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. Veľkou inšpiráciou im môžu byť básne z väzenia, profily osobností alebo tvorba bývalého politického väzňa Rudolfa Dobiáša. Táto téma v seba spája pocit bezmocnosti, brutality, no rovnako aj hrdinstva, vzbury či odpustenia. Gestormi projektu sú Diana Rauchová a Peter Janků.

"Aj toto by mohla byť jedna z tvorivých príležitostí, ako v mladom srdci rozdúchať vnímavosť na hodnoty, ako s empatiou odkrývať skutočné ľudské víťazstvá z našich bezprostredných a (ne)poznaných dejín a ako na žité cnosti, pravdu, lásku, slobodu v zodpovednosti, odvahu, zimomriavkovo zaostriť v hudobnom príbehu. A potom tento príbeh prepašovať do vyprahnutého masmediálneho priestoru ako osvieženie," myslí si hudobná redaktorka a dlhoročná vedúca hudobnej redakcie rádia Lumen Diana Rauchová.  

Peter Janků, hudobník, ktorý vyrastal aj pri Karlovi Krylovi, dodáva: "Príbehy vpísané do piesní získavajú nadčasovosť, ktorá zanecháva stopy v dušiach ľudí, aj keď ich počúvajú o desaťročia neskôr. Jokulátori, potulní speváci, pesničkári vždy brázdili mestami a dedinami, stali sa hlásnikmi doby, tém a príbehov, ktoré triafali do čierneho a ľudí nenechali ľahostajnými. A príbehy nenápadných hrdinov takými nepochybne sú."

Svoje hudobné nahrávky nám žiaci a študenti môžu poslať do 20. októbra 2019 poštou i elektronicky. Slávnostne vyhodnotenie projektu bude v predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu (17. november). Projekt je určený pre študentov základných a stredných škôl a v prípade hudobnej sekcie dokonca aj pre vysokoškolákov a mladých ľudí do 27 rokov.

Viac informácií je k dispozícii na www.november89.eu a na facebookovej stránke Nenápadní hrdinovia. V prípade záujmu o bližšie informácie kontaktujte koordinátorku projektu Annu Kalafutovú na kalafutovaani@gmail.com

 

František Neupauer, predseda OZ Nenápadní hrdinovia

 

PS: V roku 30. výročia Nežnej revolúcie pripravuje OZ Nenápadní hrdinovia v spolupráci s partnermi dokumentárny film o tom, ako mladí ľudia objavili príbeh prenasledovaných v čase komunistického režimu. Aktuálne sme spustili facebookovú stránku nazvanú Stretol som Juraja Semivana s cieľom vytvoriť priestor na zapísanie príbehu kňaza perzekvovaného v čase komunizmu. Na 9. septembra pripravuje OZ Nenápadní hrdinovia spomienku na Silvestra Krčméryho a 24. septembra sa uskutoční medzinárodná konferenciu na tému Komunisti a ľudské práva za účasti Petra Šťastného, Miroslava Lehkého a ďalších hostí. Dňa 15. novembra sa v Žiline uskutoční už 11. ročník slávnostnej študentskej konferencie Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

 

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo