Buďme kvasom Slovenska

Buďme kvasom Slovenska

Keď som pred týždňom v sobotu večer publikoval blog, myslel som si, že prispeje k upokojeniu situácie. Neporadilo sa. V nedeľu večer som si všimol, že mal viac ako 100 komentárov a zamrzelo ma, že mnoho ľudí môj blog odtiahol od rodiny a namiesto tešenia sa z nedele trávili čas písaním komentárov. Za to sa ospravedlňujem.

V predošlom blogu som písal, že 80% priorít PS-Spolu je pre KDH prijateľných. Môže to znieť málo dôveryhodne, ak neuvediem viac podrobností.

Členom predsedníctva KDH prišiel na stôl dokument, v ktorom PS-Spolu opisujú svoje priority. Išlo o 20 bodov, z ktorých každý mal uvedené detailnejšie rozpracovanie. Keď som prvý krát čítal tento dokument zdalo sa mi, že skopírovali program Kdh. Základné priority sú veľmi totožné. Spôsoby ako ich dosiahnuť sú na diskusiu.

Keďže dokument s prioritami nie je definitívny a je v štádiu rokovania neskopírujem ho sem. Pre lepšiu predstavu uvediem aspoň v skratke, čomu sa body venujú:

  • Ochrana demokracie, ústavnosti a posilnenie hlasu regiónov
  • Zásadné oslabenie vplyvu oligarchov na ekonomiku a politiku
  • Posilnenie nestrannosti polície a prokuratúry
  • Jasná orientácia Slovenska k EÚ a NATO
  • Nezvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie
  • Príprava ekonomiky Slovenska na technologické zmeny
  • Zlepšenie starostlivosti o zdravie
  • Posilnenie ochrany životného prostredia

Ďalšie body sa týkajú kultúry, školstva, dôchodkového systému a inklúzii Rómov. Niektoré vyššie uvedené témy sú rozdelené do viacerých bodov.

Našou snahou je zakomponovať  aj ďalšie dva body a to ochrana života od počatia po prirodzenú smrť a posilnenie postavenia rodiny, ktoré sú našimi prvoradými prioritami. Sú to naše dôležité ciele, ktoré berieme veľmi vážne. 

Priznám sa, že keď sa pred poslednými parlamentnými voľbami dookola opakovali slovíčka „hodnoty“, „pro-life“ a „pro-family“, tak to vo mne vzbudzovalo nevôľu, pretože som v tom videl čisto propagandistické ciele a nie vážnu snahu o ich uskutočnenie. Ku koncu kampane som už mal dojem, že nikto poriadne ani netuší čo tie slovíčka znamenajú a bol som z toho smutný, že tak vážne veci ako je rodina a život môže niekto nečestne používať vo svoj politický prospech.  

Preto spomenuté dve priority – „za život“ a „za rodinu“ berieme veľmi vážne a budeme vynakladať maximálne úsilie na ich uskutočnenie. No k tomu potrebujeme aj stabilnú ekonomiku, spravodlivú políciu a prokuratúru, obmedzenie vplyvu oligarchov na vedenie krajiny, posilnenie práv regiónov, a ďalšie spomenuté témy. Verím, že Božia vôľa sa nevykonáva rozprávaním o hodnotách, ale hlavne ich každodenným žitím a starostlivosťou o lepší život pre všetkých.

Myslím, že kresťanský politik má byť odborníkom, má sa vyznať aj vo „svetských“ veciach a tak napĺňať Boží plán.

Perfektne to vystihujú Saleziáni keď tvrdia, že správny kresťan má byť kvasom, nie trkvasom ;-)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo