Ľudský život

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ľudský život

Najprv sme boli deti, potom puberťáci, onedlho dospeláci a zrazu pradedkovia s pripraveným čiernym oblekom. Všetko to rýchlo ubehlo, viac sa nevráti, ale stálo to za to. Vďaka Bohu za každý deň. Cieľom života je v kolotoči akoby si prekážajúcich generácií, vychovávať duše pre nebo. Temer 81 rokov sa striedali upršané jari, preteplé letá, prekrásne jesene a chladné zimy. O hľadaní ich zmyslu je aj táto kniha. V každom roku života možno objaviť netušený svet hudby, literatúry, poézie, vedy a viery. Od mňa záviselo, ako sa rozhodnem.

Už 30 rokov sme podstatne viac zodpovední za svoj osud, za rozvíjanie svojich talentov, za stále vzdelávanie, za uchopenie šancí, ktoré tu predtým neboli. Za ten čas sme sa mohli naučiť desať cudzích rečí a naštudovať stovky kníh.    

Treba dať ľuďom viac priestoru na rozvoj ich talentov a schopností. Kto vie, v ktorom dieťati sa čo skrýva, aké talenty mu dal Boh? Koľkí ich aspoň trochu využívajú, koľkí nevedia, že ich vôbec majú?

Možno, keby sa bol vtedy dal do reči s pánom vo vlaku, keby zmeškal električku, keby fungoval telefón, jeho život by sa ináč vyvíjal? Hudobník by hral, vedec skúmal a maliar maľoval. Veriaci však vedia, že v tomto zdanlivom chaose všetko riadi Boh, ktorý si každého z nás vymyslel a má s nami veľké plány.

Treba, si udržovať takú myseľ, aby vás:

 • napádali nezvyčajné myšlienky, aspoň jedna z desiatich by mala stáť za to,
 • tešili maličkosti, ktorých sa pritrafí denne veľa, ale si ich nevšímame,
 • neopustil úsmev na tvári a dobroprajnosť iným, bez závisti a zlých myšlienok,
 • neopúšťala úprimnosť a otvorenosť k ľuďom, aj odvážna pravdivosť,
 • nepríjemnosti otravovali najviac päť minút a dlho ste si pamätali iba veci pekné,
 • neopustila odvaha hájiť správny názor, aj keď sú všetci proti.

Znie to mravokárne, ale je to pravda.  Mrzí ma:

 • keď priateľ náhle zomrie, najmä taký, s ktorým sme dlho pripravovali stretnutie. Už si to nepovieme, ale teší ma, že on sa už všetko dozvedel.
 • keď vidím drahú svadbu a po čase sa dozviem, že to nebola dobrá investícia. Manželia sa rozišli, často aj preto, že všetko už skúsili dávno pred svadbou.
 • že demografický vývoj Európy znamená jej zánik, že každých 25 sek. sa uskutoční potrat a každých 30 sa rozpadne jedna rodina.
 • neschopnosť niektorých rodičov a starých rodičov vychovať novú generáciu.
 • nezodpovednosť ľudí, ktorí nevedia zaobchádzať so svojou slobodou.

Čo nemôžete zmeniť, berte s humorom. Neofrflite to, čo musíte aj tak urobiť. Po r. 1989 máme veľa problémov, ale aj viac možností zariadiť si život podľa svojich predstáv.

Rodičom, čo sa venovali deťom a obetovali im mnoho zo života, neskôr, keď už deti letia na vlastných krídlach, druhí závidia. Dosiahnuť to bola tvrdá práca, nebolo to zadarmo.

Dôležitá je mama a tata, v najhoršom jeden z nich, ktorý svojim životom ukazuje, čo je dobré a čo je zlé. Deťom možno dať iba to, čo máme, sú kópiami svojich rodičov.  

Rád mám pocit, že čosi je vo vzduchu, že už-už príde nová myšlienka alebo výborný nápad. Toto napätie z očakávania robí život krásnym aj do vysokého veku.

Ďateľ vytrvalo klope niekde nablízku. Trocha si oddýchne, ale už zasa bubnuje. Času je málo, treba sa ponáhľať. Tuší, že môže náhle zahrmieť a z obláčika začne pršať.

Pani v bielom je stále bližšie. Keď zaznie Marcia Funebre, bude to tvrdé a ponižujúce, veď mnoho zostalo nedokončené. Prichádza však signál k poslednému utrpeniu pred stretnutím s veľkým svetlom. Určite vám bude ľahšie, keď veríte v existenciu Svetla.

(z pripravovanej knihy)

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo