Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. august 2019

Spása nie je vstupenka pre VIP

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Lk 13, 22 – 30) pokračuje v téme Ježišovej cesty do Jeruzalema, ktorá tvorí kontext jeho náuky.
Spása nie je vstupenka pre VIP

Lukáš sa síce zmieňuje o tom, že Ježiš prechádzal mestami a dedinami, ale neuvádza názov ani jednej lokality. Je jasné, že evanjelistovi nejde o geografické údaje, ale o rozhodnosť, s ktorou Boží Syn kráča k naplneniu poslania, ktoré mu nebeský Otec zveril. Jeho učeníci sú pozvaní kráčať po tejto ceste a nezastaviť sa pod Kalváriou. 

Môžeme o sebe povedať, že téma spásy je pre nás v živote najvyššou prioritou?  Zdieľať

Zápas o spásu

Otázku o spáse nachádzame aj v iných častiach evanjelia. Znalec zákona sa pýta Krista: „Učiteľ, čo mám robiť, aby som bol dedičom večného života?“ (Lk 10, 25) Identickú otázku mu kladie aj istý popredný muž  (porov. Lk 18, 18). V Ježišovej odpovedi o tesnej bráne slovenský preklad používa mierny výraz „usilujte sa“. Avšak grécky text obsahuje sloveso „agonízomai“ s významom „bojovať, zápasiť.“ Odtiaľ pochádza podstatné meno „agónia“ , ktorým vyjadrujeme životnú situáciu, v ktorej sa odohráva zápas o prežitie. V podobnom duchu sa Lukáš vyjadruje o Ježišovi v Getsemanskej záhrade: „A on sa v smrteľnej úzkosti (doslova v agónii) ešte vrúcnejšie modlil....“ (Lk 22, 43) Ide o Kristov zápas o plnenie Božej vôle. Keď ide o spásu, nestačí len sa tomu „nebrániť“. Je potrebná naša aktívna účasť, zápas, do ktorého vkladáme všetky svoje sily. Môžeme o sebe povedať, že téma spásy je pre nás v živote najvyššou prioritou? 

Zatvorené dvere

Obraz zatvorených dverí poznáme z podobenstva O múdrych a hlúpych pannách z Matúšovho evanjelia (porov. Mt 25, 1 – 13). Výraz „dvere sa zatvorili“ predstavuje bod zlomu, definitívne rozhodnutie. Odkazuje na svadobnú hostinu, čo je symbolom príchodu Ženícha. Niekedy žijeme v naivnej predstave akéhosi privilégia, že predsa my, ktorí sme „jedli a pili“ s Ježišom a ktorý „na našich uliciach učil“, sme dopredu vyvolení. Máme pocit, že patríme do klubu jeho VIP hostí a to, že sme zostali vonku, je len nešťastným nedorozumením a všetko sa vysvetlí.  Dvakrát zaznieva veľmi tvrdá Ježišova odpoveď: „Neviem, odkiaľ ste!“ Čo vlastne Kristus od nás žiada? Kráčať úzkou cestou a vchádzať tesnou bránou, kým je otvorená, tzn. čo najvernejšie uskutočňovať jeho evanjelium. 

Máme pocit, že patríme do klubu jeho VIP hostí a to, že sme zostali vonku, je len nešťastným nedorozumením a všetko sa vysvetlí.  Zdieľať

Spása pre všetkých

Lukáš nás svojím dielom pozýva vstúpiť do dejín spásy, najskôr cez osobu Krista, ktorého predstavuje ako naplnenie dejín Izraela, potom v Cirkvi, ktorá nesie toto Slovo do celého sveta.Chce totiž ukázať, že Ježiš nie je len naplnením prisľúbení pre izraelský národ, ale pre celé ľudstvo. Preto je použitý obraz o tých, ktorí prichádzajú zo štyroch svetových strán. Lukáš svojím evanjeliom chce čitateľom ukázať, že Boh v Kristovi ponúka svoju spásu všetkým bez rozdielu a získajú ju tí, ktorí po nej aj skutočne túžia a vedú tu na zemi boj za jej získanie.  

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Roztratených zhromažďovať

Roztratených zhromažďovať

Vydavateľstvo Post Scriptum v spolupráci s občianskym združením Libri Historiae a Ústavom dejín kresťanstva vydalo v roku 2018 autobiografiu arcibiskupa Dominika Hrušovského Roztratených zhromažďovať. Rozprávanie o mojom živote.

Blog
8 otázok na zamyslenie...

8 otázok na zamyslenie...

Tuším sme pri uvažovaní prestali používať zdravý rozum. Ten rozum, ktorý nám formovali naši otcovia a starí otcovia. Zastavme sa a uvažujme chvíľu nad tým, čo nám hovorili a ako nám vysvetľovali čo je dobré a čo je zlé.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.