8 otázok na zamyslenie...

Tuším sme pri uvažovaní prestali používať zdravý rozum. Ten rozum, ktorý nám formovali naši otcovia a starí otcovia. Zastavme sa a uvažujme chvíľu nad tým, čo nám hovorili a ako nám vysvetľovali čo je dobré a čo je zlé.

Myslím, že to nebolo tak dávno, len asi pred niekoľkými rokmi, kedy média písali o tom, aká je marihuana neškodná.  Pomaly sme obdivovali ľudí, ktorí marihuanu vyskúšali a fungujú ďalej. Dnes obhajujeme LSD a ľudí, ktorí to vyskúšali považujeme za hrdinov. Čo budeme ospravedlňovať o pár rokov? Vraždu? Bude stačiť ak sa vrah ospravedlní a môže byť aj premiérom...?

Ako budeme vychovávať naše deti? Ako im vysvetlíme, že pevná vôľa a vytrvalosť je postavená aj na tom, že si dokážem niečo odoprieť. Však, nevadí, že si šnupneš, pichneš, či zabiješ, veď ak budeš mať šťastie a nezanechá to na tebe psychické stopy môžeš prezentovať sám seba a prehlásiť pozrite urobil som to a som tu.

Čo však s našimi deťmi, ktoré nebudú mať toľko šťastia a nezvládnu túto skúsenosť. Koho budeme brať na zodpovednosť? Marketingovú agentúru? Alebo človeka, ktorý im prezentoval svoju skúsenosť a chválil sa tým ako to zvládol? Človeka, ktorý presviedčal svojim postojom, že to nič nie je, že jedno vyskúšanie drogy nič neznamená?

Nikomu nechcem odopierať právo na druhú šancu, ani zobrať príležitosť na ospravedlnenie. Toto nás posúva ďalej. Ale asi mám trocha inú predstavu o využití druhej šance, takú nemarketingovú...

Preto prosím pomenujme veci pravým menom. Spomeňme si na slová našich otcov a starých otcov, aby sme chápali súvislosti a naše áno, aby bolo ánom a naše nie, aby bolo jasným nie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo