Posledné obete nacizmu (potrat 2/3)

Posledné obete nacizmu (potrat 2/3)

Za krátko sa budú na celom Slovensku konať oslavy Slovenského národného povstania ako antifašistického vystúpenia Slovákov. Spomenú si rečníci aj na posledné obete nacizmu v podobe "menejcenných" postihnutých detí alebo detí jednoducho iných (s Downovým syndrómom), ktorých život bol ukončený na základe „správneho a bezchybného“ potratového zákona?

Nacistický režim by vypadal ako násilná, ale v tom čase štandardná revolta, nebyť prvého zákona z katalógu zločinných - tzv. eugenického zákonodarstva. Na základe neho sa vytvorili celé kategórie menejcenných ľudí. Išlo predovšetkým o osoby mentálne postihnuté, či osoby s Dawnovým syndrómom. Život týchto ľudí bol „príťažou pre Ríšu a zbytočný“. V duchu tejto ideológie sa nemali ani narodiť,  lebo rodiť sa majú len zdravé a silné deti. 

 

Napriek tomu, že naša spoločnosť vrátane koalično-opozičnej politickej reprezentácie sa hlási k odkazu antifašizmu, zdá sa, že idea nacistickej eugeniky zakotvená v našom zákone o umelom prerušení tehotenstva a v na to nadväzujúcej vyhláške im nevadí. Na základe jedného názoru jedného lekára tak matka môže podstúpiť interrupciu aj v ôsmom mesiaci tehotenstva, prakticky do narodenia dieťaťa z eugenických dôvodov. Zákon neustanovuje povinnosť zabezpečiť druhý odborný názor vo forme aspoň podobnej znaleckému dokazovaniu. Pre kategóriu  postihnuté dieťa platí totiž v našom zákone iný režim ako pre kategóriu zdravé dieťa, ktoré po dvanástom týždni už požíva ochranu aj proti matke. Tým, že sme zrelativizovali život postihnutých, hlásime sa k jednej z pilotných myšlienok nemeckého národného socializmu – nacizmu.

 

Je potrebné upozorniť, že napríklad v Dánsku nastáva formou potratovej politiky prakticky nulová tolerancia k narodeniu detí s Downovým syndrómom. U nás legislatíva taktiež plne umožňuje realizovať takýto prístup a mnohí lekári tak aj skutočne činia. Spoločnosť Downovho syndrómu poukazuje na svojich stránkach na ambiciózne plány niektorých štátov (Holandsko, Austrália, Dánsko) vyhladiť ľudí s Downovým syndrómom dôslednou potratovou politikou  (https://downovsyndrom.sk/v16/node/302)

 

Možno sa táto reinkarnácia nacizmu bude zdať niekomu moderná. Ja si myslím, že je desivá a desivé je aj zákonný status quo, ktorý sa hlási k tejto myšlienke. Desivá je aj iná spojitosť. Potratené deti sa podľa zákona o pohrebníctve a za splnenia podmienok zákona o odpadoch spaľujú.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo