Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. august 2019

Prečo je manželstvo vrcholom, z ktorého neumriete predčasne

Ľudia sú už raz takí. Potrebujú dávku stability a istoty. Keď ju nemajú, je to jednoduché – šalejú a chytajú sa za vlasy. Čo môžem čakať, keď vymením partnera? Bude to to isté alebo horšie? Na všetko sa pokúsime odpovedať v tomto ďalšom zádrapčivom blogu.
Prečo je manželstvo vrcholom, z ktorého neumriete predčasne

Ľudia v 21. storočí majú istú superschopnosť pustiť si k telu úplných cudzincov a potom, keď už pre nich nie sú viac cudzincami, ich zase vymeniť za iných votrelcov, ktorých si tiež veľmi rýchlo pustia k telu. Tento kolotoč môže byť chvíľu zábavný, a tiež s každou vráskou pribudne nová skúsenosť, no musíme sa zamyslieť, či sú nám, ľuďom, tieto vrásky navyše naozaj potrebné.

Múdra žena predsa nevymení muža za iného, pretože by len skočila z blata do kaluže. Načo by striedala takmer identických somárov? Kto to kedy videl? A múdry muž predsa nevymení ženu za mladšiu, pretože vie, že by, skrátka, umrel predčasne.

Mať batoľa v ryšavej tridsiatke je niečo iné, ako mať batoľa v šedivej päťdesiatke. V období, keď by mali muži chodiť na dovolenky a konečne sa začať poriadne flákať a vybrať si všetky péenky, sa rozhodnú pre nový štart.  Otvoria náruč milenkám, ktoré ich budú už len z princípu šetriť oveľa menej ako ich predošlé lásky. Predsa je všeobecne známe, že mladšie ženy sa so starými chlapmi nebavia, nie? Radšej rovno vytiahnu bič a Mor ho! Alebo som to odpozoroval nesprávne?

To ale neznamená, že by som si neužil pohľad na manželku a milenku, ktoré sa váľajú v blate pri autobusovej zastávke a navzájom si trhajú vlasy. Aj také veci sa totiž stávajú v našom írečitom kraji. Vtedy by som sa nachvíľu stal čístým zvieracím testosterónom a mohol sa udierať päsťami do hrude ako Godzilla. Klamal by som vám, keby som tvrdil, že by to nebola bomba.

Dobre, koniec s nepeknými predstavami. Vzťah nepotrebuje priestor na verejnú súťaž o schválenie projektu, ani zápasiace ženy o to, ktorá ma bude milovať viac.

Niekedy netreba siahnuť po žánroch sci-fi a fantasy. Úprimnosť nadovšetko. V seriáli Big Bang Theory má Penny úžasnú hlášku po odhalení nevery: "Už chápem opičie samice, ktoré po sebe navzájom hádžu vlastné exkrementy." 

Existuje štúdia, ktorá vyhodnotila množstvo stresového hormónu u mužov a žien. Nadbytok tohto hormónu totiž spôsobuje predčasnú smrť. Najvyššie množstvá sa našli práve u ľudí, ktorí žijú v opaku stability. Tieto páry nemajú nijakú záruku, že sa ich partner odrazu nezamiluje, nezbalí si veci a taktne sa nerozlúči.  Táto dvadsaťštyrihodinová neistota sa teda podpíše na človeku aj na úrovni chemických procesov. Manželské páry mali, naopak, tohto stresového hormónu menej.

Prečo sú kusy papiera, podpisy a kopa svedkov a jedla, poprípade aj sv. Omša s obradom také dôležité?

Pretože je ťažšie utiecť od niekoho, komu sme sa zaviazali oveľa viac. Rozvod by mal byť natoľko náročná a frustrujúca záležitosť, natoľko drahá a dlhá a s takou dávkou byrokracie, aby si všetky pohádané páry povedali, že to vzdávajú.

Jednoduchšie bude zaťať zuby a ospravedlniť sa jeden druhému. Toto je asi jeden prípad z milióna, kedy má nezmyselná a umelo nafúknutá byrokracia svoje miesto na tejto konkrétnej planéte Zem.

Druhá vec je tá, že hoci by sme utiekli z blata, isto skončíme v kaluži. Ľudia skrátka vyrastajú v iných rodinách a každá rodina má svoje vlastné rituály a pravidlá. Pokiaľ teda nechceme spáchať incest, mali by sme sa pripraviť na to, že s novým partnerom môžu prísť jedine nové konflikty a možno aj väčšie (pribudnú výčitky z predchádzajúceho vzťahu).

Platí teda zásada, že kamkoľvek sa pohnem, svoje problémy si nosím so sebou. Nie je to niečo, čo by som si mohol náhodou zabudnúť v predchádzajúcom vzťahu.

Napriek tomu, že si pred tým zatvárame oči, je to tak. Človek, ktorý so mnou bude mať nezáväzný sex, môže mať hocikedy nezáväzný sex s niekým iným. Ja teda nemám nijakú záruku, či ma opustí o desať minút alebo o desať týždňov. Skôr budem dôverovať tomu, ktorý ovláda svoje pudy dokonalejšie ako zvieratko. A keď mi raz povie, že ma miluje, nebude to len fráza z hollywoodskeho filmu. Verím tomu, že aj neveriaci ľudia poznajú žiarlivosť, no a pri takomto štýle musia kvôli žiarlivosti aj vraždiť.

Deti z rozbitých rodín majú všeobecne termín "manželstvo" v zásuvke so štítkom "veci, ku ktorým prechovávam otvorenú nenávisť". Sú zranené, celý život kolujú ako poštové balíčky od jedného rodiča k druhému a potom, keď sami dospejú, si predsavzajú, že nikdy s nikým nevytvoria manželstvo. Ich postoj k zmluve dvoch ľudí je z ich pohľadu celkom oprávnený a pre nás pomerne ľahko pochopiteľný.

Inzercia

Menej pochopiteľný je obdobný prístup u detí z ucelených rodín. Ich rodičia sa donekonečna hádajú? To je skvelé, to predsa znamená, že ich stále niečo spája. Chcú sa aspoň hádať spolu.

Aj civilný sobáš je lepší ako žiadny, a keď už nezvládneme ani to, stále je lepšie zorganizovať žúrku, kde si pred opitými svedkami budeme prisahať lásku v opojení krátkodobej chémie.

Je to stále lepšia možnosť, ako sa len tak k sebe nasťahovať do bytu a po zvyšok života sa tváriť ako dve vyorané myši medzi modifikovanou kukuricou.

Ale ani odpor k manželstvu tieto deti neurobí šťastnejšími. Akurát majú väčšie šance, že vo vzťahoch prepadnú chorobnej žiarlivosti či nedôvere, alebo ovládaniu a manipulácii partnera, poprípade nevere. Všetko sú to dosť nepríjemné veci, ktoré by zdravý vzťah nemal vidieť ani z lietadla.

Za jednu z najdôležitejší vlastností si môžeme označiť húževnatosť. Vyplatí sa nielen vo vzťahoch, ale aj v práci. Ak niečo nejde podľa našich predstáv, nesmieme to vzdať, ale zaťať zuby a trápiť sa, až kým nesvitne ďalší deň. Po ňom síce príde ďalšia noc, ale už nás to tak nerozhádže.

Zvyknime si, že existuje kolobeh pekných a hnusných momentov a na to, aby sme z tohto kolobehu vyskočili, nepotrebujeme iného partnera, ale akýsi utopický vesmír, kam zatiaľ nie je možné ísť na dovolenku.

Aj preto sa oplatí vymeniť partnera asi tak, ako keby ste si kúpili ďalšie kazivé auto, pričom by ste museli sem-tam opravovať aj to prvé. Zatiaľ čo predtým ste si hovorili, že toho máte na krku priveľa, teraz by ste si uvedomili, že toho máte na krku dvakrát viac.

Častým striedaním partnerov si iba pridávame starosti, pustošíme iné vzťahy, ktoré by bez nás pravdepodobne fungovali, likvidujeme vlastné deti a zvyšujeme hladinu stresového hormónu. Keď sme teda takí nechápaví (jemne povedané), keď sme takí čaptoši, vagabundi a írečití papľuhovia, je len dobré, že umrieme predčasne.

Ponožky a vzťahy sa synonymami nikdy nestanú, hoci sa o to Európa usiluje naozaj poctivo.

"Miláčik, už si mi oprala ten vzťah? Ten druhý je pruhovaný, takže dúfam, že k sebe budú ladiť aspoň farebne."

Je totiž lepšie mať ideály a naplniť ich nedokonalo, ako nemať žiadne ideály a naplniť ich dokonalou absenciou týchto ideálov.

Googlime v našich hlavách "celoživotné vzťahy" a možno sa v takých naozaj ocitneme.

 

Slovami zakladateľa platformy London Real: „Nemusím súhlasiť s tým, čo hovoríš, ale až na smrť budem bojovať za právo, aby si to mohol povedať.“ Brian Rose, David Icke či Alex Jones pravidelne lámu Matrix, do ktorého sme sa narodili, na kusy. K týmto cenzurovaným majstrom chcem prispieť svojou troškou aj ja, pretože vidím to, čo oni. Ľudia majú priveľkú cenu, aby sa celý život zhypnotizovane pozerali svojim A. I. otrokárom do jedného oka. Zobúdzajme sa navzájom z tohto televízneho a rádiového sna. Do not TELL us your VISION, TELEVISION!

Odporúčame

Blog
Rané začiatky prefíkaných kresťanov a leví adrenalín

Rané začiatky prefíkaných kresťanov a leví adrenalín

Aké to bolo v prvej Cirkvi? Mladé spoločenstvá, ktoré vraj mali všetkého dostatok, pretože sa delili podľa toho, kto ako potreboval. Bola to éra Skutkov apoštolov. Neskôr prišlo prenasledovanie kresťanov, ktoré sa tiež vrylo do našich dejín, či už chceme, alebo nie. Bola naša viera kedysi taká silná, že sme vedeli stáť oproti rozzúreným levom?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.