Boh stvoril akútnu medicínu. Keď spal, ľudia zarobili na inej.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Boh stvoril akútnu medicínu. Keď spal, ľudia zarobili na inej.

Slovenské lekárstvo, s výnimkou akútnej medicíny a starostlivosti o deti, teda pediatrie, je v ťažkom rozpoložení. Farmaceutický biznis totiž narástol do takých rozmerov, že sa hypochondria stala predpísaným receptom na zdravie. Vysoko citliví ľudia na seba sa vyžívajú v diagnostike a tí, čo naozaj potrebujú pomoc, zatiaľ čakajú hodiny na chodbe.

Od stredoveku sme sa s medicínou až tak významne nepohli. Ak krvácate, pritlačíte si na ranu, aby ste nevykrvácali – to znie logicky. Ak si zlomíte ruku, idete k odborníkovi, aby vám ju napravil či dokaličil nadobro. Ak stratíte hlavu, potom sa začnete kŕmiť tabletkami. Tie vás, skôr či neskôr, zabijú, ale robia to tak pomaly, že farmaceutické molochy na vás stihnú zarobiť oveľa viac, než si myslíte.

Akútna medicnína má totiž aj iný názov – funkčná medicína. A presne tak to je. Všetko ostatné môžeme spokojne označiť za nefunkčné medicíny alias alchýmie. Vitajte na nekonečnom trhu zložitých názvoch okrúhlych tabletiek a ortopedických stojanov na nohu, ktorá sa najlepšie lieči z deformácií, keď behá naboso.

Myslite na to, že tieto "pomôcky" pre ľudí nevyrába Boh, ale ľudia, ktorí túžia po drahšom aute. Ak im ho chcete financovať, tak radšej napriamo. Pošlite vašej obľúbenej firme na účet peniaze a nevyberte si za ne žiadny liek. Uisťujem vás, že stále na tom budete zdravotne lepšie ako tí, ktorí nielenže poslali biznismenom peniaze, ale si aj vybrali kýbliky liekov na hltanie.

A pritom je stále otázne, či telo dokáže vstrebať synteticky spracované lieky a či neprechádzajú len do našej vylučovacej sústavy. Nech len prechádzajú. Ako uvidíte, je to ešte tá lepšia môžnosť, ak berieme do úvahy skutočné liečenie.U prírodných liečiv a byliniek máte záruku. Ale u syntetických? Vlastne, len takú hypotézu. V skutočnosti vám oveľa viac môže pomáhať placebo. A to je, tuším, zadarmo. Tak načo si zaň platiť?

Kúpte si lentilky, meditujte a predstavte si, že sú to najmodernejšie antibiotiká, ktoré vám zabijú nielen prítomné bacily, ale aj bacily futurus, teda budúce. A potom tieto "upgradované" lentilky prehltnite. Voila! Recept na zdravie ako vyšitý. Jediné, čo vás pri lentilkách môže potenciálne zabiť, je cukor. Ale o tom v samostatnom článku, keďže vediem proti cukru zákopovú vojnu už devät potkaních rokov.

V princípe to najhoršie, čo môžete s nohou spraviť, je vložiť pod ňu umelú klenbu. Aj Macko Pu uväznený v diere začal po niekoľkých dňoch chudnúť. Vaša noha sa umelou klenbou posilní asi tak, ako by ste si ju dali do sadry. Viete, čo sa deje s s končatinami po mesiaci v sadre? Atrofujú, zakrpatievajú a rastú pomalšie. Preto sa môže na konci mesiaca stať aj to, že máte odrazu kratšiu nohu, ak ste dieťa v prudkom raste. Ale viac o bosých nohách v samostatnom článku, pretože k nim prechovávavam osobitú nesmrdiacu vášeň.

Potraty a eutanázie sú tiež mimoriadny biznis, ale to nechajme bokom – mnohí moderní ľudia sú citliví, ak na nich vytiahnete názor, že nesúhlasíte so zabíjaním ich rodičov a ich vlastných detí. Siahame tak na ich práva, a to by sme, pre Boha živého, robiť nemali. Mladí ľudia vám budú argumentovať hollywoodskym filmom, z ktorého si "uploadovali" morálku. Aha, tak... potom... radšej nič.

Mám vážny problém so slovenskými nemocnicami, pretože ľudia, ktorí do nich začnú chodiť, pokračujú v náštevách po zvyšok zivota. Prípadne ich odtiaľ odvážajú rovno do pohrebného ústavu. Česť výnimkám. Sem-tam vám zoperujú nesprávne koleno alebo vymenia zdravý kĺb za plastový. No čo už, nie? Ubezpečujem vás, že obete moderného lekárstva majú radikálnejší postoj ako vaše pokrčenie plecami.

Možno vás lekár rutinne uspí pri rutinnom trhaní mandlí, ako sa to stalo spolužiakovmu bratovi. Viac sa nezobudil. No čo už, nie? Prídete k doktorovi a ten vám predpíše antibiotiká s vedomím, že ich prehltnete a plynulo prejdete s kašľom do školy či zamestnania. Lekári predpisujú tabletky a ľudia ich hltajú. Antiobiotiká, probiotiká, antidepresíva, všetko jedno. Hlavne, že to vyrieši problém, nie?

Problém s modernou medicínou, s výnimkou akútnej, je ten, že nie. Ona vám žiaden problém nevyrieši. Lekári vám pomáhajú iba potlačiť symptómy choroby, a to je rozdiel, symptóm a príčina – kým jedno potlačíte, druhého sa nezbavíte. Môžete tlačiť ako chcete, trebárs aj v tlačiarni.

Zoberme si za príklad lieky proti alergii. Voláme ich lieky, napriek tomu, že predpoklad lieku je, aby nás vyliečil. Na tom sa zhodneme všetci, česť výnimkám. Lenže "lieky na alergiu" iba potláčajú priznaky nezdravej reakcie imunitného systému. So skutočnou alergiou vám nepomôžu ani o chlp. Na druhej strane vám zaťažia obličky, zrejme z čírej nudy. Možno nie.

Tu sa dostávame k vedľajším účinkom liekov, ktoré spravidla zriedka spôsobujú smrť alebo vracanie, alebo zlyhanie orgánov, alebo čo všetko vás môže po ich prehltnutí postretnúť. Každý užívateľ si povie, že on nie je tým nízkym percentom. Koniec koncov sme len ľudia, od prírody slepí, hluchí a naivní. Jožko Mrkvička pokrčí pleciami a prehltne všetko, čo mu lekár predloží. Naopak, ešte si sám bude pridávať iné tabletky, o ktorých lekár netuší, a všelijako ich mixovať, nech to má grády. Keď už, tak už!

Dobre, takže lieky mi môžu rozožrať žalúdok, znefunkčniť pečeň a obličky, spôsobiť ekzémy, slepotu, tie sladučké perfektne rozožierajú zubnú sklovinu, a príležitostne pacient umiera, ale aj to iba ten sprostý. Prečo ich voláme vlastne liekmi? Aha, lebo to majú napísané na krabičke s efektným dizajnom. Počkať, tu niečo začína aj Jožkovi Mrkvičkovi poriadne smrdieť.

Je známe, že hromadné a nadbytočné užívanie antiobiotík zvyšuje odolnosť hávede, ktorá nám ide po krku zadarmo – za to jej naozaj nik neplatí. To len my platíme, aby bola táto háveď stále odolnejšia. A čo ešte? Aha, ničíme si vnútorné orgány a príležitostne umierame. No, veď taký je život, nie? No, ani nie.

V stredoveku bolo liečenie bylinkami stále v móde. Bylinky, kto o nich nepočul, rastú mimo mesta, sú často účinnejšie ako tucet antibiotík. Bylinky totiž nie sú extrahované a špeciálne upravované, aby na nich nejaká firma zarobila. To znamená, že v sáčku lacných a dostupných byliniek dostávame kompletnú liečivú silu, ktorá nás dokáže postaviť na nohy.

Čo je najdôležitejšie, bylinky nemajú vedľajšie účinky. "Žiadne?" pýta sa Jožko. "Žiadne." Nezabijú vás o nič skôr ako vaša mierumilovná svokra na návšteve (ak nemá poruke SAVO, ale to nerastie v záhrade, takže sme mimo témy).

Keby sme si budovali túto špeciálnu "bylinkovú gramotnosť", siahli by sme po antiobiotikách iba vo vážnom prípade, ktorý nastane približne raz za život u "človeka sedliackeho a zároveň rozumného, v zásade bohatého a nekupujúceho".  Dúfam, že nepotrebujem vysvetľovať, koľkokrát mi naozaj pomohli antiobiotiká a koľkokrát bylinky.

V detstve som mal desaťkrát za sebou zápal stredného ucha. Bral som antibiotiká od výmyslu sveta. Nič mi nepomohlo tak ako vata namočená švédskymi kvapkami a vložená do ucha – trikrát som si ju vymenil za tri dni a hurá! Bol som fakticky zdravý. Škoda, lebo lekári sa už tešili, ako mi prepichnú ucho, vytečie z neho hnis, a budem mať navždy zhoršený sluch. Dofrasa, takto na mne fakt nezarobili! Tá príroda to s nemocnicami myslí zle, vlastne, vedie proti nim vojnu, ktorú, ak prehrá, prehráme aj my.

Ak máte to šťastie, že patríte do skupiny ľudí, ktorým antibiotiká zaberú, ešte nejasajte! Človek je biologický stroj. Antiobiotiká, to znie niečo ako smrť tohto biologického stroja – anti, anti, anti. Tieto "lieky" vám zlikvidujú stopercentnú obranyschopnosť organizmu niekedy aj na dva-tri mesiace. Dá sa aj na pol roka či rok, ak ste do antibiotík blázon.

Tiež záleží, koľko spíte a čo jete, no ak beriete antiobiotiká, máte to zrátané. Pekne-krásne sa vyliečite, vyjdete sa ohriať na slniečko, prejde okolo vás kýchajúci dôchodca, ktorý chodí vlakmi zadarmo, a voila, máte to čo on. Váš imunitný systém je viac-menej zlikvidovaný.

Ak máte náhodou vyoperované slepé črevo, odkiaľ si telo berie späť potrebnú bioflóru v prípade, že ste ju všade inde povraždili vašou zákazníckou oddanosťou biznismenom, ste, slovensky povedané, v keli.

Takže zabudnime na termín "lieky". Navrhujem nálepku "umelodrahé jedy s nejasnými dôsledkami". Aj Jožko Mrkvička začína pokyvovať hlavou a súhlasiť. Príklad a typ. Tymiánový kúpeľ vám síce zašpiní vaňu na päť rokov, no dostane vás zo zápaľu priedušiek a vlastne všetkého od pľúc nahor. Zo suchej kašľajúcej choroby vás vie dostať aj za tri dni. Hmm... s antibiotikami, aspoň tak Jožko počíta, by to trvalo týždeň, možno dva plus nakopnutie imunity ďalší mesiac, takže štrnásť dní plus vedľajšie účinky plus mesiac v strese plus peniaze navyše plus tri dni čakania v ambulancii plus...

Ľudia sú raz takí. Zo všetkého najradšej sa zbavujú zodpovednosti za seba. Potom utekajú k lekárovi, odovzdajú mu do rúk všetku "moc", pretože oni sú "ne-mocní" a nemohúci a potom čakajú verdikt s rukami vbok. Keby sa trochu zamysleli, pochopili by, že lekár za nich vôbec nerozhoduje. Je len na nich, koľko budú spať; ako sa budú stravovať; či budú fyzicky aktívny, nielen abstraktne kódujúci; a čo urobia v prevencii proti chorobám.

Človek, ktorý sa zodpedne stará sám o seba, nikdy nemusí riešiť chronické problémy. Ide za lekárom iba vo vážnej situácii, kedy by si inak sám nevedel pomôcť. Takýto človek je revolučný, pretože si iba raz v živote musí odstáť celodenný rad do ambulancie. To sa prežiť dá, najmä, ak má v ruke blog o Jožkovi Mrkvičkovi.

A o Mackovi Pu! <3 Bože, ako ja milujem tú rozprávku. Dúfam, že sa bude premietať  aj v nebi, inak tam nejdem.

 

 

 

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo