Stane sa raz Alojz Hlina premiérom?

Súvisí to aj s tým, či Truban skončil a či aj vďaka tomu uvidíme silnejšieho Kisku a silného Sulíka.

Alojz Hlina sa dnes na spoločnej tlačovke s Trubanom a Beblavým mýlil, možno aj vie, že sa mýli. Podľa jeho slov Trubanovo drogovanie bude mať vplyv na voličov Progresívneho Slovenska. Nie. Vplyv to bude mať najmä na voličov blízkych spojencov tejto supernovy. Bude to mať vplyv na voličov KDH. Lebo ak by aj voliči KDH rezignovali na registrované partnerstvá ako na nejakú modernú blbôstku, ktorá nijako nemôže ovplyvniť ich životy, tak celkom isto nerezignujú na slovných dílerov drog svojim vysokoškolským deťom, už tobôž ak by sa „típek“ mal stať premiérom.

Trubanovo video ospevujúce pozitívny účinok drog na podnikanie možno vezme PS/Spolu vietor z plachiet a nastúpi silnejšia SaS, ona má lídra, na pozíciu premiéra po 2020 najvhodnejšieho. Áno, toho, čo raňajkoval s Kočnerom. Nikto lepší a prijateľnejší tam nie je. Sulík dozrel. Je čitateľný. Drží líniu, pozíciu, názory, postoje. Začal politike rozumieť a vie ju robiť. Začal vnímať realitu. 

Druhý podstatný moment tlačovky.

Rrozmýšľala som nad slovami pána Chromíka, ktoré zaznievali na Rádiu Lumen v diskusii s Alojzom Hlinom. Tie slová boli, že Boh nechce hriech, aby dosiahol dobro. Súhlasím. A potom zaznela požiadavka, otázka, či vystúpi KDH z vlády, keď budú s pomocou jej vládnych partnerov predložené na schválenie, či schválené, registrované partnerstvá. A napadlo mi pýtať sa či je hriechom ostať vo vláde, ktorá bez súhlasu svojho partnera, zrejme s iným partnerom, schváli registrované partnerstvá. A tiež mi napadlo pýtať sa, kto bude tým partnerom Progresívneho Slovenska, ktorý za to zahlasuje? Ak predpokladáme, že do parlamentu budú zvolené nasledujúce strany: PS/Spolu, ĽSNS, KDH, SaS, Za ľudí, Smer, SNS, Sme rodina, oživené HZDS, a hoci aj OĽaNO s SMK, Most a Druckerova strana? Kde sú tí partneri, ktorí do toho pôjdu?

Chápem, že pán Chromík vyzýval KDH a nie ostatné politické strany, lebo len KDH zatiaľ s tými ktorí majú registrované partnerstvá v programe rokovalo.

Odkiaľ má pán Chromík takú moc, že stanovil tému parlamentných volieb? V každom prípade je pán Chromík apolitický politik s, ako sa zdá, veľkým vplyvom, či mocou. Možno je jeho hlas naozaj prorocký.  Možno len vie ako presadiť svoju agendu. Neviem posúdiť. V každom prípade dostal vynútenú odpoveď, KDH nebude hlasovať za RP, ak budú predložené na hlasovanie s pravdepodobnosťou schválenia Rada KDH do 30 dní rozhodne či vystúpi z vlády. Chromík svojou výzvou vytvoril precedens. Očakávam ďalšie otázky. Nie nevyhnutne od Chromíka. Hlina bude musieť odpovedať. Ako by povedal on sám, celé zle. Od Chromíka dostal šach, musel odpovedať. A je dobre, že odpovedal. Je dobre, že odpovedal tak ako odpovedal. Zdá sa, že Hlina neprezieravo predbehol správny čas, keď si uviazal dopredu progresívnu mašľu na krk. Z úst Beblavého sme počuli ako nazval pôvodnú „dohodu o neútočení“ „dohodou o predvolebnej a aj povolebnej spolupráci“. Možno sa Beblavý len pomýlil. Ale i tak si na takéto „jemné“ posunutia pravdy treba u progresívcov dávať pozor. U Beblavého bola badateľná snaha zdôrazniť, že stretnutia sa len začali a budú pokračovať mnohé a mnohé. Hlina je tlačený do tých stretnutí. Jemu osobne ak som správne pochopila bude stačiť vládnuť s progresívcami len do 2022 do úspechu v komunálnych a regionálnych voľbách.

Tretí podstatný moment.

KDH naďalej vylučuje spoluprácu so Smerom, „Hlina by sa bál ísť s niekým zo Smeru na záchod“. A mne napadlo. Skončil Truban skôr ako Procházka? Matovičovi sa podarilo poukázať na to, že vedľa Beblavého sa na bilborde len vymenila jedna tvár. Biele košele s vyhrnutými rukávmi ostali. Truban skončil najmä ako možný partner KDH. Volič KDH netoleruje dílovanie drog.

Katolík sotva môže pochybovať, že najväčším zlom vyspelého západného sveta je v súčasnosti progresívny liberalizmus odtrhnutý od reality, v dôsledku absolútne bezcitný, plný zavádzania a klamstva – viď Vincent, Alfie, Charlie a ďalší.  Ako môže byť v slobodnom svete možné, že ak si niekto praje svojho príbuzného premiestniť z nejakej nemocnice inam, kde ho chcú prijať, nemôže, na základe súdnych rozhodnutí a musí dovoliť nechať ho zomrieť od hladu a smädu? Strašné. Reálne. Ako vôbec mohlo niečo také šibnuté (gender, právo LGBTXYZ a pod.) vzniknúť a rozvinúť sa do podoby, ktorej človek chránený vedomím vlastnej obmedzenosti, nedokonalosti, omylnosti, nedostatočnosti, nerozumie? Problém je od čias Adama, Noeho či babylonskej veže stále v tom istom. Človek sám seba vyhlásil za mieru všetkých vecí. Pritom svet nezávisí od toho čo si človek myslí, či vymyslí. Svet je. Taký aký je. Bez ohľadu na ľudské myšlienkové konštrukcie uvedené do praxe. Pravdu je vhodné objavovať a prijať. Nie je možné ju tvoriť proti prirodzenosti. Aj nadprirodzenosť prirodzenosť len presahuje, nepopiera ju. Človek čo pláva v mori, môže byť fascinovaný ľahkosťou bytia, ale sotva môže zrealizovať svoj výmysel, že začne po vode chodiť, hoci morskej. Len Stvoriteľ (aj človeka, aj morskej vody) môže a ten komu to On a viera v Neho umožní.

Fundamentálnych kresťanov je na Slovensku málo. Ukázali to eurovoľby. Kresťanských voličov Smeru je na Slovensku veľa. Ukázali to mnohé voľby. Volič Smeru nie je bratislavský kaviarnik. Volič Smeru nie je fundamentálny kresťan.

Alojz Hlina potrebuje dobrý volebný výsledok. Na začiatok (v roku 2020) dvojciferný s jednotkou na začiatku. V 2024, respektíve v prípadných predčasných voľbách po 2022, na začiatku s dvojkou. KDH potrebuje aby ho kresťanskí voliči teraz volili, nie Kisku, nie Matoviča a nie Smer, nie SNS.

Prvým na Hlinovom „jedálnom lístku“ sa javí byť Kiska. Myslím, že preto sa dopredu spája s PS/Spolu. Kiskovej strane zatiaľ chýba základ, či podstata, a tým je líder, ktorý má charizmu alebo aspoň drajf. Uvidíme, či po Trubanovej afére naskočí, aj vďaka osobnostiam s príbehom alebo či ju čaká osud Františka Mikloška. Kiskovej strane zatiaľ chýba Lipšic. Dnešný Lipšic, nebojácny obhajca spravodlivosti, bojujúci na všetkých mediálnych frontoch. (Sama neviem či to vnímať ironicky, či normálne.)

KDH má presvedčivého lídra. Človeka, z ktorého už pár rokov srší energia, túžba zápasiť, pobiť sa o svoje miesto na Slnku a vyhrávať. A obrovské pracovné nasadenie. Andrej Kiska to nemá.

Prvá úloha pre KDH, pre Hlinu, je získať prípadných Kiskových voličov. Stretávaním sa s budúcim víťazom volieb, najmä ak ten víťaz nemá výraznejších lídrov ako je on, sa mu to mohlo podariť. Kým toho víťaza niekto nepotopil poukázaním na jeho drogovú minulosť.

Matovič nenašiel a nenájde odvážnych kresťanov. Doba totality pominula. A nová, progresívna, ešte len prichádza.

Na Slovensku žije veľa ľudí s kresťanskými koreňmi, uplatňujú princípy kresťanstva v rodinnom živote, v partnerských vzťahoch, vo výchove detí, v spoločenských väzbách. Slovensko, tak ako ani iné postkresťanské európske štáty nie je krajinou svätcov. Konzum, materializmus a individualizmus prenikli do každodenného života aj kresťansky založených ľudí. Ak predpokladáme, že sme ovplyvniteľní a ovplyvnení dobou v ktorej žijeme, tak sa musíme pýtať kde je, nazvem to pracovne, bežne neprekračovaná hranica vo svedomí, ktorú môžeme zovšeobecniť a prisúdiť ju človeku, prenesene ľuďom, ktorí sa hlásia vo svojom vnímaní seba ku kresťanskej viere.

Ak pozorujeme preferencie voličov, tak vidíme, že ich zaujímajú témy kvality ich života. A po marci 2018 aj témy spravodlivosti. Ideologické témy zaujímajú najmä teoretických fajnšmekrov, ktorí nevedia čo od rozkoše. Ale, ako sa zdá budú musieť zaujímať viacerých. Možno je to dobre.

Čítam teraz tenkú brožúrku, v ktorej je jedenásť príbehov z krajín kde sú kresťania brutálne prenasledovaní.

Bez ohľadu na vieru, a prenasledovanie, viete si predstaviť, že žijete v krajine, v ktorej sa už nedá nadýchnuť lebo je tam tak nedýchateľný vzduch? Viete si predstaviť, že žijete v krajine, kde musíte hodiny stáť na pár litrov pitnej vody? Deň čo deň.

Skúsme si predstaviť, že nemáme naplnené základné potreby ako je strecha nad hlavou, teplo, voda, vzduch, potraviny. Prečo neriešime problémy našich bratov a sestier, ktorí nepatria do nášho skvelého slobodného, čistého sveta? Ktorých prenasledujú a zabíjajú? Ktorí s vypätím posledných síl utekajú z vlastných domov, nevediac, či niekam utečú? Ktorí nemajú čo piť, čo dýchať?

Je vhodné predstaviť kresťansko-demokratickú stranu ako niekoho, kto prináša dobro. Kresťanské dobro. Nie len dobro večné. Ale dobro ľudskej spolupatričnosti. Dobro vzájomnej pomoci, dobro solidarity, dobro podelenia sa, dobro pomoci biednym.

 

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo