Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. august 2019

Tri grácie falošného humanizmu

Greta Thunberg, Carola Racket, Ilhan Omar. Tri bojovníčky za lepší svet, alebo prorokyne falošného humanizmu, politickej korektnosti a lacného sentimentu?
Tri grácie falošného humanizmu

„Primavera“ (Jar) je jeden z najznámejších a najzáhadnejších obrazov, ktoré môžu návštevníci Florencie vzhliadnuť v galérií Uffizi. Bohyňa lásky Venuša, Merkúr, Zefyros a ďalšie postavy antickej mytológie sa nachádzajú na rozkvitnutej lúke s pomarančovníkmi.

Veľké množstvo protirečivých  interpretácií, motívov, výjavov a symbolov na jednom renesančnom plátne vytvoril Sandro Botticeli na konci 15. storočia na príkaz Medicejských, vládnuceho rodu Florencie. Príchod jari by mohla byť alegóriou na rázny prechod k buržoáznej mestskej spoločnosti, na ktorý dozerá dominantná Venuša, za asistencie vládcu priaznivých vetrov Zefyra a posla bohov Merkúra. Ten zároveň prináša Venuši jej verné spoločníčky – tri grácie, ktoré svojim tancom a pôvabom pomáhajú rozkvitnúť novým spoločenským poriadkom.

Botticeli však nestratil na aktuálnosti ani o pol tisícročia neskôr. V západnom svete vo verejnom diškurze prevládajú politická korektnosť a falošný humanizmus. Politické prúdy, ktoré ťažia z nadšenia liberálnych prvovoličov i progresívne naladených médií, prípadne z odporu voči autoritatívnym lídrom krajín. Politická korektnosť, podobne ako Venuša, má tiež svoje tri grácie, ktoré sa snažia pretvoriť starý kontinent i USA. Každá grácia pritom reprezentuje jeden z fenoménov modernej doby – klimatický aktivizmus, multikulturalizmus a migráciu.

Prvá grácia – Greta Thunberg

Najznámejšia bojovníčka proti klimatickému armagedonu (a asi aj najvychýrenejšia absentérka na školskom vyučovaní) pochádza zo Švédska. Šestnásťročné dievča nepochybne svoj boj za menej znečistenú a udržateľnú planétu myslí úprimne (v tomto sa odlišuje od dvoch zvyšných grácií). Je tiež pravda, že ako ľudstvo máme zodpovednosť voči prírode. Vzájomne prepojená, globalizovaná ekonomika by mala  hľadať nástroje na udržateľný rozvoj planéty (konkrétne opatrenia nepoznám, podobne ako ich nepoznajú Obama, pápež František alebo J.C. Juncker, ktorí sa poponáhľali s Gretou vyfotiť a vyslať tak signál, že im na ochrane klímy záleží). Zvýšený záujem médií, politikov a verejnosti však nesúvisí s meritom veci. Úsilie odhodlanej Grety o čistejšiu planétu je paradoxne podružné a vedľajšie. Záujem súvisí s tým, že samotná Greta je milá a bizarná kuriozita. Mladá Švédka je obeťou doby, ktorá hľadá bulvárne senzácie, kuriozity a paradoxy.

Navyše, Greta sa tiež nevedome stáva obeťou šarlatánov, militantných enviromentalistov a manipulátorov.  Tí zneužívajú svojrázny imidž dieťaťa na politizáciu témy. Vďaka nevšednému zjavu, prísnemu tónu a odzbrojujúcej nevinnosti, je z Gréty prorok nového, zeleného náboženstva. Pre zelené náboženstvo je charakteristický katastrofický tón, hysterická nástojčivosť a povrchný humanizmus, ktoré však problém v žiadnom prípade nevyriešia.

V tomto svetle je mimochodom zaujímavý komentár v denníku SME.  Jakub Filo nedávno  písal o tolerancií a empatií voči ľudom s pedofilnou poruchou. Na druhej strane, Tomáš Prokopčák vyzval na pohŕdnie ľudmi, ktorí neakceptujú tézu o nezvratnej ekologickej katastrofe. Darmo, popieranie globálneho otepľovania horšie pedofílie!

Druhá grácia – Carola Racket

Krásna, mladá (mierne vyšinutá) pirátka, odhodlaná bojovať za väčšiu spravodlivosť medzi národmi? Alebo cynická a vypočítavá politička, ktorá si plánuje vybudovať pomník bojovníčky za práva migrantov, nabudiť cieľovou voličskú skupinu a liberálno-ľavicový establishment?

Podobne ako v prípade Grety, je Carola Racket mediálnou hviezdou dneška. Kapitánka lode Sea-watch 3, ktorá vyštudovala navigáciu a námornú dopravu, sa preslávila incidentom s medzinárodným presahom. S viac ako 50 africkými migrantmi na palube, chcela zakotviť v talianskom prímorskom meste Lampedusa. Talianske úrady však lodi Sea-Watch 3 nedali povolenie. Matteo Salvini, de facto premiér krajiny, nechal zavrieť prístavy do doby, kým nedôjde k prerozdeleniu prichádzajúcich migrantov medzi ďalšie európske krajiny.

Odvážna (Pochabá?  Vypočítavá? Uhoľ pohľadu..) kapitánka však do prístavu vplávala napriek varovaniam. Počas tohto manévru stihla zdemolovať policajný hliadkový čln, porušiť námorné právo a spôsobiť medzinárodný incident. Tvrdila, že nemala na výber, keďže pasažieri boli „unavení“. Talianske justičné orgány na Racket uvalili domáce väzenie, no nakoniec ju prepustili, s odôvodnením, že išlo o „bezpečnosť pasažierov“.

Inzercia

Navyše, počas celej kauzy došlo k ešte väčšiemu vyhraneniu dvoch táborov. Liberálna ľavica a takzvaní „slniečkári“ a „vítači migrantov“ si našli novú ikonu boja proti predsudkom, boja za univerzálne ľudské práva. Medzičasom mimovládna organizácia, ktorá je vlastníkom lode, cez crowdfounding získala milión eur na kauciu. Samotná Racket  tiež dostala vyznamenanie socialistickej starostky mesta Paríž.

Na druhej strane si vďaka aktivitám nemeckej námorníčky môže mädliť ruky aj Matteo Salvini. Ešte viac sa vymedzuje proti európskym elitám a štylizuje sa do pozície  tvrdého ochrancu národných záujmov, práv a zákonov.

Vo virtuálnom svete mediálnych zápasov tak ide o win-win situáciu. Buď nadšený potlesk, alebo rozhorčený pokrik európskej verejnosti. V reálnom svete, však pirátske zabratie prístavu zložitý problém migrácie isto nevyrieši. Skrátka, triumf povrchného humanizmu.

Tretia grácia – Ilhan Omar

Členka americkej Snemovne reprezentantov za štát Minnesota sa „preslávila“ na Twitteri vo februári tohto roku. Naznačila, že podporovateĽov štátu Izrael v americkej politikemotivujú peniaze. Moslimská migrantka somálskeho pôvodu má však  s kontroverznými príspevkami dlhodobú skúsenosť. V roku 2012 zas na Twitteri uviedla: „Izrael zhypnotizoval celý svet. Alláh daj, aby sa ľudstvo prebudilo a uzrelo zločiny Izraelu!“ Za vysokokonšpiratívny a antisemitský text sa kongresmanka už ospravedlnila. Jej ďalšie aktivity a vyjadrenia nasvedčujú, že ide skôr o zmenu taktiky ako zmenu svetonázoru.

Omar v dnešnej Demokratickej strane reprezentuje silnejúce, progresívne krídlo. Či už ide o zdravotníctvo, environmentálne témy, zahraničnú politiku alebo imigráciu, progresívni demokrati reprezentujú revolučné, krajne ľavicové riešenia. Nie sú len v konflikte s Republikánmi, ale aj s kongresovým vedením strany.

Ilhan Omar je súčasťou skupiny štyroch členiek Kongresu, známej ako „Squad“ („čata“, alebo „družstvo“). Všetky patria k  minoritám, sú odvážne a bojovné. V tomto si mimochodom drukujú s prezidentom Trumpom. Podobne, ako v prípade zvláštnej symbiózy Racket -Salvini, sa členky „Čaty“ s impulzívnym prezidentom navzájom potrebujú.

Ukázalo sa to pár týždňov dozadu. Radikálne poslankyne obišli vedenie poslaneckého klubu strany a namiesto toho na Twitteri i tlačovej besede skritizovali ďalšie peniaze, ktoré mal Kongres (za podpory obdivoch strán) vyčleniť na ochranu južných hraníc. Šéfka Snemovne reprezentantov, Nancy Pelosi ich skritizovala za nedostatok straníckej disciplíny a robenie politiky cez Twitter. Trump zas v reakcií poukázal na ich „neamerické korene“ a vyzval, aby sa vrátili do krajín, odkiaľ pôvodne prišli,. Prezident útokom nabudil svojich priaznivcov, avizoval, že nedopustí, aby v USA „zvíťazil komunizmus“.  Druhá strana mu vytkla rasistický a nenávistný tón. Aj vďaka Trumpovej agresívnej línií došlo k zviditeľneniu štyroch  radikálnych členiek Snemovne. Ilhan Omar privítali na letisku v domovskom štáte Minnesota ako hrdinku.

Opäť win-win situácia. Prezident urobil z nevýraznej a netolerantnej poslankyne s nebezpečnými názormi ikonu boja proti rasovej netolerancií. Zároveň zmobilizoval strednú triedu pomocou osvedčeného strašiaka komunizmu a radikalizmu.

Kto sú teda Greta, kapitánka Racket, alebo Ilhan Omar? Grácie, ktoré do západného sveta prinášajú ušľachtilosť a humanizmus, ktoré spasia ľudstvo? Alebo produkty mediálneho cyklu, hrdinky Twitteru, ktoré nevyriešia žiadny z pálčivých problémov, prehĺbia hystériu a posilnia populistov? Nech si láskavý čitateľ odpovie sám.

historik, externe prednášajúci na Pedagogickej fakulte UK poslanec petržalskej samosprávy, homo politicus...

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
 A kde je otec ? (potrat 1/3)

A kde je otec ? (potrat 1/3)

Zákon o umelom prerušení tehotenstva je dobrý a netreba na ňom nič meniť. Takto znie najčastejší argument v prospech zachovania statusu socialistického, totalitného zákona o potratoch. Ponúkam tri témy - podnety pre každého zákonodarcu, ktoré bez ohľadu na jeho svetonázor svedčia v prospech záveru, že súčasné znenie zákona je zlé. Dnes sa budem venovať prvej z nich.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.