Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. august 2019

Rozdeľuje ešte Ježiš?

Ježiš nás ostatné týždne nešetrí. Je na svojej ceste do Jeruzalema a 12. kapitola Lukášovho evanjelia je plná zásadných výziev. Pred dvoma týždňami nás Kristus varoval pred lakomstvom a o týždeň na to, aby sme nezaháľali a bdeli. Dnes sú jeho slová vystupňované natoľko, že otvorene hovorí o ohni, krste a rozdelení. A to by dnešný človek od láskavého Ježiša asi nečakal.
Rozdeľuje ešte Ježiš?

(49) Ježiš povedal svojim učeníkom: „Oheň som prišiel vrhnúť na zem; a čo chcem? Len aby už vzplanul! (50) Ale krstom mám byť pokrstený a ako mi je úzko, kým sa to nestane! (51) Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie. (52) Lebo odteraz sa päť ľudí v jednom dome rozdelí: traja proti dvom a dvaja proti trom. (53) Rozdelia sa otec proti synovi a syn proti otcovi, matka proti dcére a dcéra proti matke, svokra proti neveste a nevesta proti svokre.“ (Lk 12, 49-53) Zdieľať

Výroky, ktoré túto nedeľu počujeme majú jasne apokalyptický nádych. S blížiacimi sa rozhodujúcimi chvíľami, ktoré majú nastať vo Svätom meste, Ježiš nalieha na svojich učeníkov. Chce ich vyburcovať k jasnému a pevnému rozhodnutiu. Ide o naozaj tvrdú reč. Úryvok by sa dal rozdeliť na časť s opisom blížiaceho sa súdu (v.49-50) a rozdelenia pre Ježiša (v.51-53).

Ježiš najprv vyjadruje túžbu po ohni a krste. Ide o symboly, ktoré majú viacero významov. Oheň môžeme spojiť s Eliášom, súdnym dňom či udalosťou zoslania Ducha Svätého na Turíce. Krst (ponorenie) vyjadruje smrť a Ježiš tu myslí na tú svoju v Jeruzaleme. Už veľmi skoro sa teda očakávajú zlomové udalosti. Po Ježišovej smrti a zmŕtvychvstaní už nebude môcť ostať človek ľahostajný. Učiteľ varuje vopred, že je treba sa rozhodnúť. A s rozhodnutím treba počítať aj s vážnymi následkami. Tie sa ale nebudú prejavovať iba v kozmickom meradle. Zasiahnu aj najdôvernejšie vzťahy.

Učiteľ varuje vopred, že je treba sa rozhodnúť. Zdieľať

To je jasne opísané v druhej časti textu. Učeník musí počítať s tým, že rozhodnutie prijať, alebo odmietnuť Ježiša môže veľmi pravdepodobne narušiť aj vnútornú harmóniu v jeho rodine. Delenie traja proti dvom a naopak naznačuje nemožnosť neutrality. Učeník bude buď súčasťou tesnej menšiny, alebo väčšiny.

Kompromis bude nemožný. Zdieľať

Druhú líniu konfliktu vedie Ježiš medzi generáciami. Hrozí teda onálepkovanie za spiatočníka, alebo nezrelého rebela.

Opis rozdelenie v rodine ma však vedie k tejto trochu cynickej otázke. Je Ježiš dnes potrebný na to aby vyvolal spor v rodine? Veď na to máme dostatok hodnotových a politických názorov a hŕbu iných medzigeneračných problémov. Dokáže byť ale centrom diskusie uprostred rodiny Ježiš a jeho posolstvo? V súčasnosti to tak veľmi nebadám. Opravte ma ak sa mýlim. Lebo z toho mi vyplývajú iba dve možnosti. Buď sme v rodinách v tejto otázke zajedno, alebo nie je pre nás táto vec až tak, či vôbec dôležitá.

Inzercia

Je Ježiš dnes potrebný na to aby vyvolal spor v rodine? Zdieľať

Lukáš Durkaj

Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.

Foto - wikimedia

 

Inzercia

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.rimkat.sk

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kde urobil boháč chybu

Kde urobil boháč chybu

V čítaní Lukášovho evanjelia preskakujeme obsah veľkosti jednej kapitoly. Pred týždňom sme načali kapitulu 11 a dnes skáčeme do prvej polovici tej dvanástej. Dôvodom je, že nedeľná liturgia sa zameriava na to, aby z Lukáša ponúkla hlavne to, čo je pre neho špecifické. Platí tomu tak aj teraz, lebo pred sebou máme obsah, ktorý sa nenachádza v nijakej inej kánonickej knihe evanjelia.

Blog
Privatizácia – lúpež storočia roky 1990-1992

Privatizácia – lúpež storočia roky 1990-1992

Prvé dohody o privatizácii už pred slobodnými voľbami. Reštitúcie jediné spravodlivé vytváranie súkromného majetku a tie s prekážkami. Malá privatizácia škoda cca 10mld. Kčs a vznik mafií. Veľká privatizácia škoda 80mld. Kčs a vznik oligarchov. Jediný ekonomický prínos doniesli štandardné metódy predaja.