Rozdeľuje ešte Ježiš?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozdeľuje ešte Ježiš?

Ježiš nás ostatné týždne nešetrí. Je na svojej ceste do Jeruzalema a 12. kapitola Lukášovho evanjelia je plná zásadných výziev. Pred dvoma týždňami nás Kristus varoval pred lakomstvom a o týždeň na to, aby sme nezaháľali a bdeli. Dnes sú jeho slová vystupňované natoľko, že otvorene hovorí o ohni, krste a rozdelení. A to by dnešný človek od láskavého Ježiša asi nečakal.

(49) Ježiš povedal svojim učeníkom: „Oheň som prišiel vrhnúť na zem; a čo chcem? Len aby už vzplanul! (50) Ale krstom mám byť pokrstený a ako mi je úzko, kým sa to nestane! (51) Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie. (52) Lebo odteraz sa päť ľudí v jednom dome rozdelí: traja proti dvom a dvaja proti trom. (53) Rozdelia sa otec proti synovi a syn proti otcovi, matka proti dcére a dcéra proti matke, svokra proti neveste a nevesta proti svokre.“ (Lk 12, 49-53) Zdieľať

Výroky, ktoré túto nedeľu počujeme majú jasne apokalyptický nádych. S blížiacimi sa rozhodujúcimi chvíľami, ktoré majú nastať vo Svätom meste, Ježiš nalieha na svojich učeníkov. Chce ich vyburcovať k jasnému a pevnému rozhodnutiu. Ide o naozaj tvrdú reč. Úryvok by sa dal rozdeliť na časť s opisom blížiaceho sa súdu (v.49-50) a rozdelenia pre Ježiša (v.51-53).

Ježiš najprv vyjadruje túžbu po ohni a krste. Ide o symboly, ktoré majú viacero významov. Oheň môžeme spojiť s Eliášom, súdnym dňom či udalosťou zoslania Ducha Svätého na Turíce. Krst (ponorenie) vyjadruje smrť a Ježiš tu myslí na tú svoju v Jeruzaleme. Už veľmi skoro sa teda očakávajú zlomové udalosti. Po Ježišovej smrti a zmŕtvychvstaní už nebude môcť ostať človek ľahostajný. Učiteľ varuje vopred, že je treba sa rozhodnúť. A s rozhodnutím treba počítať aj s vážnymi následkami. Tie sa ale nebudú prejavovať iba v kozmickom meradle. Zasiahnu aj najdôvernejšie vzťahy.

Učiteľ varuje vopred, že je treba sa rozhodnúť. Zdieľať

To je jasne opísané v druhej časti textu. Učeník musí počítať s tým, že rozhodnutie prijať, alebo odmietnuť Ježiša môže veľmi pravdepodobne narušiť aj vnútornú harmóniu v jeho rodine. Delenie traja proti dvom a naopak naznačuje nemožnosť neutrality. Učeník bude buď súčasťou tesnej menšiny, alebo väčšiny.

Kompromis bude nemožný. Zdieľať

Druhú líniu konfliktu vedie Ježiš medzi generáciami. Hrozí teda onálepkovanie za spiatočníka, alebo nezrelého rebela.

Opis rozdelenie v rodine ma však vedie k tejto trochu cynickej otázke. Je Ježiš dnes potrebný na to aby vyvolal spor v rodine? Veď na to máme dostatok hodnotových a politických názorov a hŕbu iných medzigeneračných problémov. Dokáže byť ale centrom diskusie uprostred rodiny Ježiš a jeho posolstvo? V súčasnosti to tak veľmi nebadám. Opravte ma ak sa mýlim. Lebo z toho mi vyplývajú iba dve možnosti. Buď sme v rodinách v tejto otázke zajedno, alebo nie je pre nás táto vec až tak, či vôbec dôležitá.

Je Ježiš dnes potrebný na to aby vyvolal spor v rodine? Zdieľať

Lukáš Durkaj

Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.

Foto - wikimedia

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo