Boh nechce byť Sudcom ale Spasiteľom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Boh nechce byť Sudcom ale Spasiteľom

Úryvok z evanjelia 18. nedele čerpá inšpiráciu z jednej, v dejinách ľudstva často sa opakujúcej a bolestivej situácie v rodine. Nielen, že sa treba postaviť zoči-voči tajomstvu smrti (ešte viac tým, že sa týka straty blízkeho človeka), ale i riešiť pozostalosť.

Emócie, túžby i racionalita, ktoré na toto rozhodovanie vplývajú, vnesú mnoho komplikácii i do vzťahov, ktoré sa dovtedy zdali byť skonsolidované a srdečné.

K Ježišovi pristupuje ktosi a prosí ho: "Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo.” Ježiš túto situáciu využije k tomu, aby upozornil zástupy na jedno veľké nebezpečenstvo: “...chráňte sa všetkej chamtivosti!”, a dodáva, že “…aj keď má človek hojnosť všetkého, jeho život nezávisí od toho, čo má.” Chamtivosť vie naštrbiť všetky medziľudské vzťahy (aj ten s Bohom) i tie najvznešenejšie projekty, pretože presúva pozornosť z “byť” na “mať”.

Ale vráťme sa naspäť k prosbe tohto človeka. Aj keď ju Ježiš odmieta, predsa ona sa zdá byť namieste. Veď človek - aj my to bežne robíme - neustále volá Boha vstúpiť do situácií, v ktorých cíti, že má právo, ale nedokáže si ho sám premeniť na spravodlivosť. Ale Boh nechce byť sudcom, chce byť darcom - cez akt stvorenia, vykúpenia i posväcovania. A dáva človeku dary múdrosť, radu i silu, aby si každodenné starosti vyriešil a pritom budoval i bohatstvo pred Bohom. Nezabudnime na to vo svojej vlastnej každodennosti, aj keď sa cítime oklamaní či bezmocní. Boh nechce byť sudcom ale Spasiteľom. 

 

Lk 12,13-21: Ktosi zo zástupu povedal Ježišovi: „Učiteľ, povedz môjmu bratovi, aby sa so mnou podelil o dedičstvo.“ On mu odvetil: „Človeče, kto ma ustanovil za sudcu alebo rozdeľovača medzi vami?“ A ostatným povedal: „Dajte si pozor a chráňte sa všetkej chamtivosti! Lebo aj keď má človek hojnosť všetkého, jeho život nezávisí od toho, čo má.“ A povedal im aj podobenstvo: „Istému boháčovi prinieslo pole veľkú úrodu. Premýšľal a hovoril si: ‚Čo budem robiť? Veď nemám kde uložiť svoju úrodu.‘ Potom si povedal: ‚Toto urobím: Zrúcam svoje sýpky a postavím väčšie a tam uložím všetko obilie i ostatný svoj majetok. Potom si poviem: Duša, máš veľké zásoby na mnohé roky. Odpočívaj, jedz, pi a veselo hoduj!‘ Ale Boh mu povedal: ‚Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život a čo si si nahonobil, čie bude?‘ Tak je to s tým, kto si hromadí poklady, a pred Bohom nie je bohatý.“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo