Mojim životným heslom je: „Venceremos a Noposeremos.“  

Mojim životným heslom je: „Venceremos a Noposeremos.“  

Za socializmu chodili moje deti na tajné vyučovanie náboženstva. Monika mi povedala, že sa učili katolícky pozdrav. „Ahoj, Duch Svätý.“  O žrdi lepšie skákala ako Jogo. Ten mi povedal, čo sa na náboženstve  učili  o poslednom súde: „ Anjeli zatrúbia a mŕtvi začnú vyliezať z pohrebu.“  Keď sme išli cez Sereď, babke povedal, že tam bol veľký smrad. Máša skúšala hudba – študenta Japonca Koičiro Hajašiho, do ktorého sa trocha zaľúbila, slovenčinu. Za diktát mu dala 5 s výkričníkom. Danovi na futbale tréner kričal: „Spací vak, striedame“. Keď strážil korytňačky v Zoo, všetky mu ušli. Otvoril na chvíľu dvere a korytnačky, fŕŕŕnk.

Zo zmesky  Záhoračky a Vychodňara, z ohňa a vody, sa narodili traja kalvárski trogári a jedna princeznička.

Brat Dede slúžil ročnú vojnu v Prachaticích. Ja jsem sloužil 760 dní v Lipníku nad Bečvou. Strážili sme aj Loučku a Žeravice (tri prdele v republice). Pamätám si na nekonečné „Raz a dva“ a nútený spev: „Biela ruža rozkvitala, keď som ja k vám chodieval,... Vy stromečky okolo Račianky, vy ste toho príčina...“

Na 54. výročie svadby, mi manželka povedala: „Aké 54-ate, však 50 rokov si nebol doma.“ Mala to z Dedenovej hlavy, jeho žena mu to povedala pri 40-ke.

Poznal som matematikov Svätokrížneho a Podhájeckého. Spisovatelia boli Podtatranský a Podjavorinská.  Ešte sú voľné Svätojurský (ja), Podborinský (Dede),   Podkalvarská (sestra Hecina) a  Podzoborsky (brat Fero).

Keď naše štyri deti zaspali, napádali mi veľké myšlienky o živote. Keď ráno o šiestej som tretí krát bol Čierny Peter, veľké myšlienky boli v háji.

Keď som sa opýtal seniora na dátum narodenia a domácu adresu, povedal mi: „Dokedy to potrebuješ?“  Iný senior vyhlásil, že je na smrť pripravený, veď na pohreb má nasporené.  

Nedávno mi na konferencii v Uhorskom Hradišti neznámy senior  povedal: „Videl som vás v televízii“. Potešil sa: „ Fakt, včera večer?  „Nie, pred 29 rokmi.“

V škole sme sa hrali na Oli, oli, Janko, kľakni na kolienko. U Dana sa hrajú na Oli, oli, Jurko. Keď jeho mama vošla do spovednice, Ďuro prekĺzol k nej a sadol si k nohám. Pán farár nič nezbadal.

Dano sa chystal v Zbore Slovenskej filharmónie, že sa stane sólistom. Chcel skočiť do pauzy, ale nepodarilo sa mu to. Jeho syn Danko (7) sa opýtal bývalej domováčky: „Ty čakáš bábo?“ „Áno.“ „Však nie si vydatá.“ „To sa stáva.“ „To sa stalo iba raz, Panne Márii.“

Nemecká poslankyňa za CDU navrhla, aby manželstvo bolo najprv schválené  na sedem rokov. Na našom náboženskom stretku to vyvolalo pohoršenie. Moja bigotná manželka k tomu povedala: „Sedem? To je príliš veľa.“

Niekto mi volal na mobil. Keď ho konečne nájdem, volá mi manželka z druhej izby z pevnej linky, pomýlila sa, má vybitú baterku. Niekedy nedobehnem a zavolám naspäť. Zdvihne to manželka v susednej izbe. Podiskutujeme si, čo bude na obed.  

Za socializmu bola jedinou metódou zbohatnutia vyvŕtať do korún 4 dierky a predávať ich ako gombíky, jeden za 2 koruny. V kapitalizme je možností viac, aj keď mi ešte žiadna nenapadla. Keď nás minule navštívili priatelia z Histórie VB, po zaklopaní na sadrokartónovú stenu sa ma jeden opýtal : „Toto je vaša  letná rezidencia?“  “Nie, to je náš dom.“

Stále mám na vysokom čele, vlastne plešine, nejaký škrabanec. Každý večer si pri umývaní riadu pustím klasiku na  Belovi Bartókovi. Anténou je drôtik,  priviazaný o dvere kredenca. Rádio hrá najlepšie, keď sú dvere otvorené. Keď si to nevšimnem a vylaďujem hudbu, čelom sa tresknem do dverí.  

V r. 1991 som bol šéfom 3. Všeobecnej československej výstavy v Prahe, ktorá sa organizuje každých sto rokov.  Ako predsedovi mi na konci protekčne dali 100 voľných lístkov na 4. ročník, ktorý bude v r. 2091. Sú niekde na povale, záujemcom dodám, aj cez internet.

Mám štyri deti a keď každé z nich bude mať štyri deti , po piatich generáciách nás bude 1024 a po desiatich vyše milióna. Vyhráme voľby, bude vláda Mikloškovcov, možno budem aj premiérom.

(úryvky sú z pripravovanie knihy Ako sme boli starí)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo