Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. júl 2019

12 ročné dievčatko, ktoré sa zachránilo z otroctva útekom.

Dnes by som rád napísal príbeh malého dievčatka, malej Sapny (meno nie je pravé ), ktorá od svojich šiestich rokov slúžila v dome jej Pánov v jednej z častí Kathmandu.
12 ročné dievčatko, ktoré sa zachránilo z otroctva útekom.

Dnes má Sapna 12 rokov a je jednou z detí o ktoré sa staráme v detskom domove. Niekto by mohol namietať, že ani to nie je ideálny život pre dieťa, ale...v porovnaní s podmienkami v ktorých žila predtým sa z dnešného života teší a je veľmi spokojná.

Sapnu sme si všimli hneď v prvý deň ako sme s Leenou navštívili spomenutý detský domov. Vtedy sme ešte netušili, že sa staneme jeho trvalou súčasťou. Pravdou je, že to nebolo zas až také zložité všimnúť si malé 12ročné dievča, ktoré nám prinieslo na tácke tri ňou spravené čaje (nie je to tak jednoduché spraviť tradičný nepálsky "milk tea") a s nimi aj veľkú kopu sušienok. Mňa osobne prekvapilo, že sa s tým trmácala cez 4 poschodia a nerozliala ani kvapku. Ja sám by som s tým veru mal problém. 

Rozmýšľal som či má toto malé dievčatko, ktoré sa na nás s Leenou usmievalo,dané schopnosti vrodené v génoch alebo naučené. To druhé bolo pravdou. Ako sme sa s malou Sapnou rozprávali, tak sa nám tiskli slzy do očí, to sa nám ale deje dosť často.

Sapna pochádza zo západného Nepálu. Z jednej z tých dedín do ktorých sa najskôr ide dva dni autobusom z hlavného mesta a potom pár dní pešibusom. Jednoducho dedina na úpätí niektorého z Himalájskych vrchov, kompletne izolovaná, kde vám divoké zvieratá želajú dobrú noc a chrobáky s pavúkmi dobré ráno. Sapna pochádza z nižšej kasty a o rodičov prišla vo veku 4roch rokov, keď ich zabil zosuv pôdy. Jej príbuzný sa o ňu a jej súrodencov snažili starať, ale oni samotní mali detí viac než dosť a ich malé polia častokrát nestačili ani pre nich. Vlastníkmi pôdy v Nepále sú väčšinou Brahmini (najvyššia kasta) a nižšie kasty vlastnia často len veľmi malé polia. Najlepšie je na tom bývalý Nepálsky kráľ, ktorý je jedným z 5tich najväčších vlastníkov pôdy na svete.

A tak sa nakoniec malá Sapna dostala v šiestich rokoch do majetnejšej rodiny v Kathmandu. Okolnosti za ktorých sa sem dostala si už nepamätá a nie sú jej známe, alebo možno len nechce povedať. Ale nemusíte sa báť žiaden "happy end" sa nekoná. Malá Sapna tak, ako mnoho iných detí v Ázii slúžila ako domáci "otrok". Neviem ako inak totiž nazvať situáciu 6ročného dievčaťa, ktorého jedinou úlohou je v tomto mladom veku v niekoho dome upratovať, starať sa o iné deti, variť a robiť všetko čo dokáže, Aby toho nebolo málo, nová rodina jej nepovolila chodiť do školy, lebo by predsa nemala čas na svoje povinnosti. 

V danej domácnosti vydržala Sapna približne 4roky do svojich 10tich. Keď sa v tomto veku okrem upratovania, varenia, obsluhovania, malo stať jej ďalšou povinnosťou byť  hračkou jej "majiteľa". Sapna sa rozhodla utiecť radšej na ulicu. Pri jednom z každodenných nákupov sa rozbehla a už sa neotočila. Na ulici našťastie strávila len veľmi krátky čas, konkrétne pár mesiacov. V tom čase ju našli majitelia už spomenutého detského domova a vzali ju k sebe.

Inzercia

Dnes je v detskom domove Sapna takmer 2roky. Často sa stará o ostatné mladšie deti, rada varí a upratuje. Niekedy sa obávame, či tak nerobí zo snahy zaslúžiť si našu opateru a lásku, ale zdá sa, že jej to robí radosť. A ešte jedno má veľmi rada....rada chodí do školy.

 

Ak by ste sa radi dozvedeli niečo málo o nás a o tom čo robíme, kliknite na obrázok nižšie a lajknite našu stránku. Ďakujem. (kliknite na obrázok pre otvorenie)

 

Som manžel, zatiaľ nie rodič, ale teším sa na to. Predseda OZ Nádej pre deti Nepálu. Introvert ktorý píše blog, aby propagoval nie seba, ale svoju prácu a potreby v tomto svete. Netúžim po sláve, ale ocenenie vždy poteší. A je pravda, že písanie ma občas baví. Vyštudoval som cirkevné konzervatórium, následne Evanjelikálnu Teológiu na Pdf UMB, neskôr žil v UK a pracoval s drogovo závislými. Potom som žil v Thajsku a Filipínach, kde som pracoval s obeťami sexuálneho otroctva. V súčastnosti žijem so svojou manželkou v jej rodnej krajine Nepále. Podporujeme štipendiami deti, ktoré žijú na vidieku v Nepále a snažíme sa rozbehnúť adopciu Nepálskych sirôt v domovoch s ktorými spolupracujeme. V prípade záujmu nájdete viac informácií na: www.hopeforkidsnepal.org https://www.facebook.com/hoperforkids/ Ďakujem, za váš záujem.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Deti, ktoré žijú na ulici.

Deti, ktoré žijú na ulici.

Čo si väčšina z nás pomyslí ak stretne na ulici bezdomovca? No asi si to zaslúžil. Buď pil alebo prehral všetko čo mal. Čo by ste si ale pomysleli ak by ste stretli na ulici dieťa? No to už je iná káva.

Blog
Peter Maurin - tak trochu iná revolúcia

Peter Maurin - tak trochu iná revolúcia

V dobe kedy na sociálnych sieťach, v niektorých štátoch, ale aj na uliciach sme svedkami neustáleho, hlavne sociálneho radikalizovania verejnosti, dovolím si slovenskej verejnosti cestou Postoja predstaviť muža, ktorý v amerických dejinách znamenal tak trochu inú sociálnu revolúciu

Blog
Veci, za ktoré sa hanbíme

Veci, za ktoré sa hanbíme

Obraz, ktorý ma definitívne pritiahol ku kresťanstvu, bol trpiaci Ježiš na kríži. Zatiaľ, čo pred tým som kríž vnímala ako istý masochizmus u ľudí, ktorí sa vyžívajú v utrpení, po obrátení som naňho získala celkom nový pohľad. Pamätám si to, akoby to bolo včera. Katarína, otvor už oči! Veď na kríži sa nachádza aj tvoje utrpenie. Už ho viac nemusíš skrývať, ani sa za neho hanbiť, lebo ani Boh sa za svoje utrpenie nehanbí. Bol to moment veľkého nádychu. Kým som sa vo svete bulváru, módy a Instagramu snažila vtesnať do dokonalej role, kresťanský Boh otváral náruč pre celé moje ja. Ubolené, slabé a hriešne.