Plaasmoorde: Odvrátená tvár Južnej Afriky

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Plaasmoorde: Odvrátená tvár Južnej Afriky

Po desaťročiach vlády Afrického Národného Kongresu sa situácia pre potomkov európskych osadníkov v Južnej Afrike stáva neznesiteľná. O "plaasmoorde" teda vraždách na farmách v našom prostredí takmer vôbec nepočuť. Pritom situácia v mnohom pripomína postavenie asýrskych kresťanov v Iraku po 2003.

V roku 1994 došlo k ukončeniu systému apartheidu, čiže politike „oddeleného vývoja“. Odvtedy prakticky stále bola pri moci strana Africký Národný Kongres.

Za ten čas sa Južná Afrika pretransformovala z krajiny prvého sveta na krajinu tretieho sveta, kde nefunguje základná infraštruktúra, či už ide o štátnu leteckú spoločnosť, dodávky energie alebo čistenie odpadových vôd (1)(2). Situácia je až taká alarmujúca, že Julius Malema, predseda strany Economic Freedom Fighters (strana naľavo od ANC), sa vyjadril, že zdravotníctvo v Južnej Afrike bolo lepšie počas apartheidu (1). Ten Julius Malema, ktorý na verejných zhromaždeniach spieval „ Zastreľte Búra, zastreľte farmára"(4)  Čokoľvek bolo štátom spravované prakticky skolabovalo, v dôsledku kvót, aby boli aj bantusky hovoriaci Afričania dostatočne zastúpení. Ľudia európskeho pôvodou, ktorí vedeli ako tieto podniky a inštitúcie spravovať boli nahradení ľuďmi, ktorí mali správnu farbu pokožky a správne politické kontakty,  bez praktických skúseností (1).

Stručné dejiny Búrov

To že sa rozkrádajú verejné zdroje, je jedna vec, avšak omnoho väčším problémom sú „plaasmoorde“, čiže  útoky na búrskych farmárov.

Búrovia sú pôvodní európski osadníci v Južnej Afrike, predovšetkým holandského, francúzskeho a nemeckého pôvodu. Po čase sa miestna podoba holandčiny transformovala na afrikánčinu, ktorou hovorí väčšina európskeho obyvateľstva, a tiež tzv. Coloureds, čo sú potomkovia pôvodnych khoisanských obyvateľov.   Po britskom ovládnutí Kapskej kolónie odišli do vnútrozemia, kde zakladali búrske republiky ako Oranžský slobodný štát, či Transvaal. V týchto republikách boli niekedy politické rozpory riešené aj na základe Svätého Písma. Nanešťastie sa však na území Transvaalu našlo zlato, čo Búrovia boli tiež prvými obeťami koncentračných táborov, ktoré počas búrskych vojen zriaďovali Briti. 

Následne vznikla Juhoafrická únia, ktorá bola federáciou dvoch búrskych republík Oranžského slobodného štátu a Transvaalu a dvoch britských kolónii Kapska a Natalu. Počas väčšiny 20. storočia vládla v krajine Národná strana (prevažne Afrikánci resp,. Búri), ktorí vyčlenili jednotlivým bantuským národom vlastné tzv. bantustany (dajú sa poovnať s rezerváciami pre Navahov, Dakotov a ďalšie kmene v USA). Všetci bantuskí obyvatelia Južnej Afriky sa následne stali formálne občanmi bantustanov, ktoré boli na papieri nezávislými štátmi, čím zároveň prišli o občianstvo Južnej Afriky.

Dramatická úroveň kriminality

Zločinnosť v Juhoafrickej republike dosahuje úroveň, akoby sa jednalo už o vojenský konflikt. V priebehu jedného roka z apríla 2014 do marca 2015 sa v krajine odohralo 17 805 , slovom sedemnásť tisíc osemstopäť vrážd, čo je 52 vrážd za deň (3), v krajine s počtom obyvateľom 57 miliónov. Z toho 79% sú bantusky hovoriaci Afričania, 11% európskeho pôvodu, tzv. Coloured 9% a 3% Ázijcov

Obzvlášť brutálne sú útoky na farmy, ktoré sú často ďaleko od akýchkoľvek susedov, ktorí by im prišli na pomoc.  Aj keď mnohé z útokov na farmy sa nekončia smrťou, brutalita a mučenie, ktoré ich sprevádza je neskutočná. Pre čitateľov so silným žalúdkom posielam odkaz na článok v britskom the Sun.

Je pozoruhodné, že vládnúci politici tieto útoky banalizujú, keď hovoria, že išlo o ozbrojené lúpeže. Ak by motívom skutočne bolo vykradnúť tieto farmy, tak by "prekvapení" lupiči chladnokrvne domácich zastrelili, a nedochádzalo by k barbarskému mučeniu. Takisto, pri pokhlľade na štatisktiku vidíme, že väčšina útokov sa odohralo buď večer alebo tesen po polnoci. V tom čase zvyknú byť ľudia doma. Ak im ide o kradnutie, mali by skôr kradnúť cez deň.

Medzi rokmi 2007 a 2012 došlo k 3059 (!) útokom na farmy, čiže priemerne 510 za rok, pričom za toto obdobie bolo 338 , čiže 56 ľudí za rok, zabitých (5).  V priebehu roku 2018 bolo podľa údajov AfriForumu 54 ľudí zabitých počas týchto útokov, ktorých sa uskutočnilo 433. V priemere teda každý deň došlo k ôsmym útokom, pričom útočníci boli väčšinou  traja.

Štatistika od orgnizácie Afriforum (11)

 Situácia v mnohom pripomína osudy Asýrčanov v Iraku po roku 2003, kedy boli cielenými terčmi útokov.  Rozdiel je najmä vo forme útokov. V Iraku boli často kladené bomby do áut, prípadne boli bombardované kostoly, útočníci boli neraz samovražednými atentátnikmi. Aj ke´d došlo v Južnej Afrike k útokom na kostoly Reformovanej cirkvi

Situácia je dostatočné závažná na to, aby naplnila podstatu genocídy podľa medzinárodných noriem podľa slov  (6) Pietra Groenewalda, predsedu strany Vryheidsfront plus (Frontu za Slobodu), strany obhajujúcej záujmy afrikánskych farmárov.

Witkruismonument: Pamätník bielych krížov. Na pamiatku obetí plaasmoorde (10)

Realitu týchto útokov popierajú mnohí politici z vládnuceho Afrického Národného Kongresu (potom čo Trump v tweete vyjadril znepokojenie, existenciu tohto fenoménu popreli. Vraj ide o bežnú kriminalitu, ktorej sa vraj nevyhnú ani Búri.

Mestečko bez kriminality

No určite. O tom že to tak nie je nás presvedčí mestečko, resp. skôr osada Orania, na polceste medzi Kapským Mestom a Pretóriou.  Všetci jej obyvatelia sú Búri, a mestečko sa teší takmer nulovej kriminalite, kde jedinými zaznamenanými porušeniami zákona medzi domácimi bolo zopár ľudí opitých mesačne (8). Toto nie je vôbec porovnateľné so zvyškom krajiny, keďže tam kriminalita znamená niečo úplne iné. Je to pravdepodobne jediné miesto v krajine, kde pokojne môže človek nechať dvere či auto odoknuté, mobil na stole či prechádzať sa v noci vonku (9)

Realita Dúhového národa

Realita tzv. Dúhového národa, ako s obľubou hovoril Nelson Mandela, však vôbec nie je harmonické multikultúrne spolužitie, ako to proklamoval. Síce bantuské národy, európski osadníci, prisťahovaní Indovia na východnom pobreží či tzv. Coloureds (čo sú potomkovia pôvodných Khoisanov)  zdieľajú jeden geografický priestor, ale spolužitie je problematické.  Okrem výrazu  plaasmoorde sú aktuálne aj ďalšie termíny v afrikánčine: boerehaat nenávisť voči Búrom, demonštrovanú napríklad vyjadreniami „ Nežiadame zabitie všetkých belochov, aspoň nie nie teraz“ (Julius Malema), či vyjadreniami ako sa všetko zlé začalo keď sa vylodil Jan Van Riebeeck (zakladateľ Kapského Mesta); a realita ukázala, že výraz svarte gevaar („čierne nebezpečenstvo“) , čiže bezprostrednú bezpečnostnú hrozbu pre Búrov v prípade, že sa pôvodní Afričania dostanú k moci, nebol iba prázdnou obavou, resp. ničím nepodloženou fóbiou. Realita je taká, že Búrovia sú v krajine reálne prenasledovaní

Zdroje

 1. Loving Life youtube channel: https://www.youtube.com/watch?v=R3IEfmEYhLU
 2. Suidlanders v EP
 3. https://www.theguardian.com/world/2015/sep/29/south-africa-a-country-at-war-as-rate-soars-to-nearly-49-a-day
 4. https://www.bbc.co.uk/news/world-africa-14878102, http://mg.co.za/article/2011-09-12-shoot-the-boer-its-hate-speech-says-judge
 5. https://www.news24.com/SouthAfrica/News/farm-attacks-and-murders-this-is-sas-most-deadly-province-for-farmers-20180505
 6. https://southafricatoday.net/south-africa-news/by-international-norms-farm-murders-in-sa-are-genocide/
 7. https://www.timeslive.co.za/news/south-africa/2019-01-29-one-person-murdered-every-week-on-a-farm-in-sa-afriforum/
 8. Dokumentárny film Farmlands, pokiaľ sa nemýlim
 9. https://rationalstandard.com/what-we-can-learn-from-orania/
 10. Obrázok : https://southafricatoday.net/south-africa-news/limpopo/annual-gathering-at-the-white-cross-monument/
 11. Obrázok: https://gosouth.co.za/farm-attacks-increase-but-farm-murders-decrease/
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo