Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. júl 2019

M.Petriska: Svet podľa "pokrokových" "liberálov" III. - Poučovanie obra

To že Slovensko nemá prezidentský systém neznamená, že tento úrad je bezkompetenčný a nedá sa z neho pomôcť ľuďom. Dá, len sa musí chcieť. Bohužiaľ u pani prezidentky sa k tomu zatiaľ neschyľuje...
M.Petriska: Svet podľa "pokrokových" "liberálov" III. - Poučovanie obra

Čínsky minister zahraničných vecí prišiel na Slovensko rokovať o zapojení V4 do Novej hodvábnej cesty. Prišiel k nám minister krajiny, ktorá je 3-násobne ľudnatejšia ako celá EÚ a ktorej ekonomika rastie pre nás nepredstaviteľným tempom (dvojciferný rast HDP nie je v posledných rokoch ničím výnimočným). Proste príležitosť ako hrom. Čo sa ale dozvedel od pani prezidentky? Že je znepokojená zo stavu (ne)dodržiavania ľudských práv v Číne. Určite sa mnohým zdá tento postoj správny, veď to predsa všetci vieme a je to pravda. Áno pravda to je ale vysvetlím prečo je tento postoj nesprávny a pritom mi záleží na tých ľuďoch minimálne tak ako jej.
Ak to nebolo len PR, potom skutočne očakávala, že niekomu v Číne pomôže. Ako by sa také niečo muselo stať? Čínska vláda by musela dostať informáciu o zdesení pani Čaputovej a následne vykonať nápravu. Bolo by to skutočne veľmi ale veľmi ponižujúce pre nedemokratickú krajinu s 1.4 miliardami obyvateľov a dokonca možno až nepredstaviteľné, keby si nechala rozprávať do vnútroštátnych problémov od 5 miliónovej krajiny na čele s prezidentkou bez politických skúseností, ktorá je v úrade tak krátko, že možno polovicu miestností v Grasalkovičovom paláci ani nepozná. 
Avšak netvrdím, že je to nemožné. Možno existuje niečo, čo im vieme ponúknuť a boli by ochotní ísť do tejto naoko potupnej situácie. Poďme spolu rozmýšlať, čo by to mohlo byť.
Trh o veľkosti trošku väčšieho čínskeho mesta lákadlom asi nebude, nevadí skúšajme ďalej. 
Čína dnes vojensky expanduje a my sme zvykli byť silní v zbrojárskom priemysle. Bohužiaľ, čo bolo bolo, dnes je situácia úplne opačná a asi nestačí ani osobná angažovanosť samotného predsedu parlamentu :---) Takže opäť nič. 
Nezúfajme, Čína je na špici technologickej vyspelosti, takže určite majú záujem o akýkoľvek hadrvér alebo softvér, ktorý ich niekam môže posunúť, veď technické školy sme zvykli mať dobré. Nuž tak aj tomu je dnes už koniec ale môžeme sa skúsiť opýtať tých stoviek filozofov ktorým kazdý rok platíme tituly, či by nechceli pohnúť s nano technológiami alebo data science. Ale mám podozrenie, že to nem dopadne dobre. 
A tu sa presne dostávame k podstate. Slovensko je v situácií, keď si každý kompetentný musí vysúkať rukávy a vyžmýkať zo seba maximum, pretože ak sa nespamätáme, tak po odchode "štedrých" nemeckých, či francúzskych investorov, ktorí boli tak "milí", že nám tu roky dovolovali skrutkovať ich autá a nakladať ich kamióny, nám ostanú len oči pre plač, pretože aj tie polia, ktoré nám kedysi dávali obživu, ostanú zastavané tými plechovými búdami bez okien. Keď sa nám s vypätím všetkých síl podarí niečo vybudovať, ideálne takzvané bezkonkurenčné tovary a služby, to znamená niečo, čo iní ponúknuť nevedia, potom budeme mať aspoň nejakú silu a môžeme sa teoreticky postaviť a uvažovať o zasadzovaní sa za ľudské práva v iných krajinách. Kým teda nebude mať pani prezidentka nejaké karty v rukách, bude len ukričaným hráčom pokru, ktorý pôsobí komicky, keďže nemá v ruke žiadne karty ale poúča krupiéra.
Som ale presvedčený, že s pani prezidentkou zdieľamé rovnaký cieľ, len by sme k nemu išli úplne rozdielnymi cestami. 

Cesta pani prezidentky:
Po príchode do úradu začať poúčať Rusko, či Čínu o demokracii.

Výsledok?  
Prinajlepšom: absolútne žiadny. 
Prinajhoršom: strata obchodných príležitostí a partnerstiev. 

Moja cesta:
1. Zamerať sa v prvom rade na pomoc Slovákom až potom Číňanom. Preto treba v úrade okamžite začať tlačiť na kompetentných, aby sme čím skôr mali čo svetu ponúknuť a mali čím zaujať okrem lacnej pracovnej sily. V žiadnom prípade sa nevyjadrovať negatívne k akémukoľvek potencionálnemu obchodnému partnerovi, ktorý by nás mohol k tomuto cieľu priblížiť. 
2. Keď sa dostaneme do stavu, že ako krajina vieme ponúknuť také veci, o ktoré sa svet bude biť, potom vieme prísť za čínskym ministrom mimo kamier a povedať, že veľmi radi im to predáme ale mohli by pustiť aspoň 20 politických väzňov (ak mi ide skutočne o pomoc a nie osobné PR, nebude mi prekážať, že to nebude na kamere a teda denník N a Sme mi nebudú skladať oslavné chorály).

Výsledok? 
Prinajlepšom: jasná pomoc konkrétnym tiranizovaným čínskym občanom i Slovensku.
Prinajhoršom: ministra požiadavka urazí, tovary a služby neobjedná a krajinu demokoratickejšou nespraví. Avšak za tie roky by sme sa tak posunuli, že v rade stoja ďalší, ktorí to radi kúpia. Takže ekonomicky sa Slovensku a Slovákom pomohlo ale bohužiaľ sa nepodarilo zachrániť nikoho v Číne.


Pani prezidentka by mala začať používať zdravý rozum, ktorý by jej našepkal, že ak mucha zakričí slonovi aby prestal dupať, tak nielenže neprestane ale udupe aj ju. Dúfajme, že toto nebude náš prípad a krajina s ktorou máme zápornú obchodnú bilanciu, a teda my by sme mali iniciovať dialóg o vzájomnom obchode, nie naopak, nás nezadupe.

Inzercia

Existuje síce malinká šanca ale predsa, že na naše oslavy SNP zavíta politik formátu akým je napríklad Donald Trump, či Vladimir Putin. Keď už nič iné, tak by si pani prezidentka mohla dať za cieľ, že do týchto osláv si bude hrýzť do jazyka a skúsi nevypúšťať reči, ktoré by mohli ohroziť takto významnú návštevu len preto, lebo daný politik nie je dostatočne "pokrokový" a "liberálny"...

 

Martin Petriska

Člen predsedníctva Sme Rodina, predseda Mladí pomáhajú

Inzercia

Som predsedom mládežníckej organizácie Mladí pomáhajú (Sme Rodina - Boris Kollár). Študujem na ČVUT v Prahe. O politiku a všetko s ňou spojené sa zaujímam už od detstva.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Dostal šancu a dnes je šampiónom v karate

Dostal šancu a dnes je šampiónom v karate

Mykola má sedemnásť. Je sirotou a od útleho veku žije v detskom domove. Najskôr bol v štátnom domove. Potom bol umiestnený v domove rodinného typu „Živá perla“ v ukrajinskej dedinke Bortnyky, s ktorým spolupracuje Slovenská katolícka charita.