Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. júl 2019

Minimálna mzda - maximálny nezmysel?

„Európsky konzervativizmus bol a je podľa Hayeka zásadne neschopný vzdorovať ľavicovým ideológiám, ktoré nakoniec z nedostatku pozitívneho poznania len imituje, prepadajúc tak zvodom etatizmu a socializmu. Deje sa to hlavne pre jeho (teda konzervativizmu – pozn. aut.) bezduchú zaslepenosť a odpor ku klasickému liberalizmu a jeho trhovému hospodárstvu.“ (Preisner in Krivošík)
Minimálna mzda - maximálny nezmysel?

V dnešnom článku sa budem venovať tomu, ako sa táto zaslepenosť prejavuje v pohľade ľudí na minimálnu mzdu. Neodvážim sa tipnúť si, aké percento konzervatívcov súhlasí s minimálnou mzdou, ale čo sa týka politikov (netýka sa to len konzervatívnych politikov), tak si nepamatám, že by sa niektorý z nich vyjadril kriticky voči tomuto konceptu. Skôr naopak, niektorí chcú dokonca zavádzať európsku minimálnu mzdu. 

Skúsme sa pozrieť na túto reguláciu, na jej plusy a mínusy, ale inšpirujme sa pri tom dielom Frédérica Bastiata a všimajme si nie len veci, ktoré je vidno, ale aj tie, ktoré na prvý pohľad nie je vidno. To, čo na prvý pohľad je vidno a čo je aj hlavným dôvodom zavádzania minimálnej mzdy je, že niektorým ľuďom zvýši ich plat. Avšak nie je vidno odkiaľ sa tieto peniaze navyše vezmú a aké to bude mať následky. Predpokladá sa, že zamestnávatelia vykorisťujú svojich zamestnancov, dávajú im len nejaké nutné minimum a zvyšok si posielajú na svoje tučné účty, takže ak ich prinútime platiť viac, neutrpia žiadnu škodu. Realita je však taká, že zamestnávatelia zarobené peniaze často investujú, aby napríklad zefektívnili výrobu a mohli lepšie konkurovať, alebo vytvoria nové pracovné miesta. Nie je pravda, že sa všetci topia v nečestne zarobených peniazoch. Odkiaľ teda títo zamestnávatelia zoberú peniaze na navýšenie mzdy svojich zamestnancov? Existuje viacero možností. Môžu znížiť počet zamestnancov (alebo do budúcna obmedziť prijímanie nových zamestnancov) a nahrádzať ich strojmi, znížiť počet pracovných hodín a navýšiť pracovné povinnosti, môžu obmedziť investície alebo zvýšiť cenu svojich produktov.
Takže následky nie sú priaznivé a nakoniec najviac trpia tí, ktorým sme chceli pomocť - ľudia s minimálnymi pracovnými skúsenosťami a zručnosťami. Zamestnávateľom sa neoplatí zamestnávať ich, pretože by im nevyprodukovali potrebný zisk. A hoci by boli ochotní pracovať aj za nižšiu mzdu ako je minimálna, aby získali nové skúsenosti a zručnosti a mohli sa postupne prepracovať na lepšie platené pozície, zákon im to zakazuje.

Na záver ešte menšie zamyslenie. Prečo by sme vôbec mali mať právo rozhodovať o podmienkach dobrovoľnej pracovnej dohody dvoch alebo x ľudí? Nehovorím len o mzde, ale aj o zákazoch práce vo sviatky, povinné príplatky za víkendy atď. Ak chce niekto predávať vo sviatky teplé rožky a jeho zamestnanci s tým súhlasili v pracovnej zmluve, prečo to potrebujeme zakazovať? Ohľadom rozhodovania o mzde by som spomenul podobenstvo z Mt 20 (nevravím, že Biblia je ekonomickou príručkou, ale za zamyslenie to stojí), kde hospodár najímal robotníkov a hoci niektorí robili dlhšie a iní kratšie všetci dostali rovnakú mzdu. Niektorí šomrali a hospodár jednému odpovedal: "Priateľu, nekrivdím ti. Nezjednal si sa so mnou za denár? Vezmi, čo je tvoje, a choď! Ja chcem aj tomuto poslednému dať toľko, koľko tebe. Alebo nesmiem so svojím robiť, čo chcem?" 


https://www.postoj.sk/43231/s-hayekom-az-na-prah-viery

https://www.cnbc.com/2019/04/10/higher-minimum-wage-means-restaurants-raise-prices-and-fewer-employee-hours-survey-finds.html   

https://fee.org/articles/real-world-examples-of-how-the-minimum-wage-harms-workers/  

https://www.mises.cz/literatura/co-je-a-co-neni-videt-56.aspx

Inzercia

Inzercia

Mám rád slobodu. Mám rád kresťanskú vieru a tradíciu a verím, že sa tieto veci nevylučujú. Chcel by som preto o nich písať a aspoň trochu prispieť k dielu kresťanských mysliteľov ako Michael Novak (jeho myšlienky ovplyvnili pápeža Jána Pavla II. pri písaní sociálnej encykliky Centesimus annus) alebo Robert Sirico (prezident Acton Institute), ktorí presadzovali myšlienky slobody a voľného trhu. Budem vďačný za vaše postrehy a spätnú väzbu, keďže som zrejme ešte nedosiahol dokonalosť a môžem sa v mnohých veciach mýliť.

Inzercia

Odporúčame