Listy Matejovi 3: Keď Cirkev nehovorí pravdu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Listy Matejovi 3: Keď Cirkev nehovorí pravdu

O tom, že pravda sa má hovoriť celá a že predseda KBS-ky by si tiež mohol odskočiť na Dúhový pride.

20. 7. 2019, XXX

Keď Cirkev nehovorí pravdu

Milý Matej,

tak je tu znovu ten čas roka, keď sa vrece roztrhlo s článkami o homosexuáloch, o ich právach a o LGBTQ aktivizme. V Bratislave organizujú dúhový pride. Skupina kresťanských aktivistov naopak organizuje antipride s názvom “Hrdí na rodinu”. Účastníci tohto druhého pochodu chcú pravdepodobne demonštrovať všetkým občanom, ktorí by to inak nepochopili, jednoduchú vec: Že ak ich na dúhovom pride neuvidia, nebude to kvôli lenivosti vyjsť v sobotu do ulíc. Naopak, bude to jedine a výlučne preto, že s myšlienkami dúhových pochodov ostro nesúhlasia.

Osobne si myslím, že je toto ich chvályhodné úsilie z väčšej časti zbytočné. Ľudí, ktorí nechápu, že sa napríklad taký pán Chromík nestotožňuje s ideami moderného liberalizmu, bude na našom Slovensku pravdepodobne ešte menej, než bolo účastníkov spomínaného protipochodu. Mimochodom, sami organizátori sa vraj veľmi bránia a ohradzujú, keď niekto naznačí, že protestujú proti pride-u. Ich podujatie má vraj výhradne pozitívne posolstvo: pochodujú za rodinu. Ako vidíš, aj ja sám som pred chvíľou nevdojak podľahol tomu istému nešváru a označil som ich stretnutie za protipochod. Zmiatlo ma pravdepodobne len to, že sa zakaždým koná v tom istom termíne ako pride a prezentuje ostý nesúhlas s jeho ideami. Iniciátorov pochodu by táto nečakaná zhoda okolností pravdepodobne samých najviac prekvapila, keby ich na ňu niekto upozornil.

Vulgárnosť a nenávisť ako tradičné hodnoty?

Ale nie o tom som chcel. Čítal si v poslednom čase komentáre pod článkami na túto tému? Sleduješ vyjadrenia niektorých členov konzervatívneho tábora – dokonca aj spomedzi predstaviteľov Cirkvi? Ja áno – a veľa tých slov je takých vulgárnych a nenávistných, že sa ani nedajú v slušnej diskusii zopakovať. Zdá sa však, akoby túto realitu naše konzervatívne prostredie vôbec nevnímalo. Ako inak by mohol napr. pán Daniška z Postoja povedať, že liberáli používajú vo svojich vyjadreniach iný prístup než pestuje konzervativizmus:

“Ten síce hovorí, že o niektorých hodnotách sa nevyjednáva (definícia manželstva, právo na život či ochrana súkromného vlastníctva, v zásade základné princípy prirodzeného práva), ale k nositeľom týchto názorov sa nespráva, ako sa veriaci správajú k diablovi. Medzi nesúhlasom a totálnym popretím je veľký rozdiel.” (Z článku “Keď Putin pochováva liberalizmus”.)

Pán Daniška asi nečíta komentáre ani pod svojimi vlastnými príspevkami.

V čom je ale vlastne chyba? Ako je možné, že konzervatívci, z ktorých mnohí sú dokonca katolíci, neváhajú šíriť také reči? Myslím si, že odpoveď je jasná: učíme ich, aby to robili. Radi hovoríme, že Cirkev homosexuálov miluje. Práve preto im vraj musí hovoriť pravdu – a to aj vtedy, keď je tá pravda tvrdá a nepríjemná. Zdá sa mi ale, že je to presne naopak. Cirkev na Slovensku hovorí na túto tému všetko len nie pravdu. Ako človek, ktorý desiatky rokov praktizuje katolícku vieru sa dnes pozerám späť a zisťujem, že si nespomínam ani na jeden prípad, kedy by som počul katolíckeho kňaza povedať na túto tému akékoľvek pozitívne posolstvo. Tí múdrejší kňazi (bola ich absolútna väčšina) sa téme vyhli úplne. Tých pár zvyšných… nuž ich posolstvo sa vo väčšej či menšej miere podobalo na tie odiózne komentáre pod článkami.

Hovoriť celú pravdu

Čudujeme sa, že niektorí naši dobrí veriaci majú voči homosexuálom predsudky. Odmietajú ich a nevynechajú žiadnu príležitosť na nich nabrýzgať. Nečudujme sa. Veď každý veriaci počul, že homosexuálne skutky sú zvrátené a vnútorne nezriadené. Koľko z nich ale počulo aspoň raz za život tú druhú polovicu pravdy: totiž aký má byť podľa Katechizmu postoj katolíka k týmto ľuďom? O tom, že by sme ich mali odsudzovať a urážať tam nie je ani slovo.

Hovoriť túto časť pravdy je pre nás asi menej komfortné. Je to preto, že tam, kde sa hovorí o porozumení a vzájomnom rešpekte sa ťažšie stavajú barikády a vedie kultúrna vojna? Lenže ak tú pravdu nehovoríme, zrádzame tým nielen členov LGBTQ komunity – ktorých by sme sa ako všeobecná Cirkev mali tiež snažiť osloviť. Zrádzame v rovnakej miere našich vlastných veriacich, ktorí si myslia, že šírením predsudkov a nenávisti bránia tradičné katolícke hodnoty. Nebránia ich, ale ich popierajú. A my sa tomu ticho prizeráme – ba možno ich ešte aj v duchu povzbudzujeme: nech len dajú tým dženderistom, aby sme už raz vytlačili zo Slovenska všetok ten liberálny hnoj.

Možnože nám to vyhovuje. Ale nesmie to takto byť. Keď raz chceme ako Cirkev učiť pravdu, je naša povinnosť ju učiť celú. Povedať polovičnú pravdu je často zavádzajúcejšie, než vysloviť priamu lož.

Predseda KBS na dúhovom pochode

Vieš, čo by sme mali urobiť? Namiesto organizovania protipochodov by sme mali poslať predsedu KBS just na ten Dúhový pochod! Nech už raz povie Cirkev na Slovensku verejne a otvorene celú pravdu. Nielen to, že považuje homosexuálne skutky za hriešne (to sme už dostatočne demonštrovali všetkými dostupnými prostriedkami), ale aj to, že každý z nás má povinnosť sa ku homosexuálom správať ohľaduplne a s jemnocitom – a že sa má zdržať aj náznaku nespravodlivej diskriminácie voči nim (KKC 2358). Nech ubezpečí túto komunitu o tom, že Cirkev rázne odsudzuje akékoľvek prejavy nenávisti a neznášanlivosti voči nim. Potom budú mať azda títo ľudia šancu uveriť, že sme ochotní ich prijať. Potom im môžeme začať hovoriť o tom, že Boh má pre nich plán a že má o nich záujem. Pretože ťažko uveriť v lásku tam, kde nie je ani slušnosť.

A keď už si arcibiskup nachystá tento prejav, tak nech zaznie nielen z tribúny Dúhovému pochodu, ale z každej kazateľnice v našej krajine. Je to správa, ktorú potrebujeme počuť. Kým to neurobíme, dovtedy ponúkame homosexuálov ako tému, na ktorej na našu vlastnú škodu vypočítavci lacno vytĺkajú politický kapitál. Naše ticho umožňuje, aby si cez túto agendu získavali nasledovateľov demagógovia a všetky možné konšpiračné weby. Kým to neurobíme, ako môžu ostatní ľudia uveriť, že to, čo hovoríme ako katolíci na túto tému nie je len prejav strachu, nenávisti a neporozumenia – a že to môže dávať akýkoľvek zmysel.

Toľko dnes odo mňa ohľadom aktuálnych tém. Čo ty na to, Matej?

Pozdravuj Martu a deti!

Tvoj Martin

Zdroj obrázka: wikipedia.sk

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo