Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. júl 2019

Lexmann versus Figeľ a Chromik proti KDH

Redaktor Aktuality.sk a novozvolená europoslankyňa Miriam Lexmann za KDH sa zhodli, že najvýznamnejšou charakteristikou expredsedu KDH a osobitného vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu Figeľa je jeho diplom a pred 10 rokmi výhodne získaný byt. Antom Chromik a Aliancia za rodinu útočia na KDH a jeho predsedu Hlinu výzvou, aby sa dištancovali od registrovaných partnerstiev.

Aktuality.sk uverejnili 1. júla zaujímavý rozhovor s Miriam Lexmann, ktorá bola jednou z najlepších kandidátov v eurovoľbách 2019. Teraz je „čakajúca“, lebo ju vinou zlých pravidiel a ich výkladu predbehol kandidát SaS, ktorý získal menej hlasov ako ona. Hovorila o liberalizme, KDH, ,aj prečo by mali kresťania aktívne spolupracovať s novou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V jednej otázke však redaktor L. Bariak ml. demagogicky a nespravodlivo zaútočil na expredsedu KDH Figeľa, a Lexmann mu podobne zle odpovedala. (celý rozhovor tu: https://www.aktuality.sk/clanok/704847/je-dolezite-aby-krestania-s-prezidentkou-spolupracovali-rozhovor/

Zlá - zavádzajúca otázka aj odpoveď

L. Bariak ml.: „Ján Figeľ sa zviditeľnil nielen tým, že doviedol KDH mimo parlament, ale aj tým, ako získal doktorát či ako nadobudol byt. Bolo teda správne ho dať na eurokandidátku?“

M. Lexmann: „O tom, že Ján Figeľ bude na eurokandidátke, som sa dozvedela na poslednú chvíľu. Konečné slovo mala Rada KDH a ja nie som jej členkou. Mohla som teda urobiť jedine to, čo urobil Peter Stach, alebo to nespraviť. Uvedomujem si, že sú tam spomínané kauzy, ale nezdalo sa mi to ako hraničná situácia, kvôli ktorej by som sa vzdala kandidatúry. Brala som to tak, že v konečnom dôsledku volič ukáže, aké KDH chce mať.“ Voliči dali Figeľovi 23 792 hlasov, čím sa stal 2. náhradníkom.

Len chyby Jána Figeľa?

Otázka bola nespravodlivá a zavádzajúca, lebo zdôraznila len dve chyby, aké spravili viacerí, ktorí pohodlne ďalej pôsobia vo vysokých funkciách, a zamlčala mnoho dobrého čo Figeľ na rozdiel od iných robil a robí.

Figeľ pred doktorátom riadne skončil vysokoškolské štúdium na Technickej univerzite. Doktorát získal omnoho horším spôsom aktuálny predseda NR SR Danko (a aj ďalší, niektorí aj na Katolíckej univerzite) Figeľov titul (na rozdiel od Danka) posudzovala najvyššia autorita - Akreditačná komisia SR a potvrdila oprávnenosť jeho udelenia. Byty za podobne výhodných podmienok vtedy získali viacerí politici aj umelci. Niektorí „dobráci“ podnes kritizujú jedine Figeľa,  ktorý byt odovzdal charite, a nikdy ostatných, ktorí si ho nechali. Niektorých menoval napr. Trend.sk 6. 10. 2010. https://www.etrend.sk/ekonomika/figel-da-sporny-byt-na-charitu.html (Figeľovi mesto pridelilo do prenájmu nebytový priestor, on ho na vlastné náklady pretvoril na byt, ktorý rovnako ako ostatní podnájomníci po 10 rokoch odkúpil do vlastníctva. Potom ho daroval postihnutým deťom, zatiaľ čo jeho deti žijú v podnájme.)

KDH mimo parlament nedoviedol Ján Figeľ, ale všetci členovia KDH, voliči, kresťania, ktorých nikto nekritizuje za to že volia Ficov SMER či Dankovu SNS, a v r. 2016 najmä tí, čo aj vďaka podpore niektorých kňazov volili Kotlebu. Prispeli k tomu chyby, ktoré sa diali už za Čarnogurského (viac tu:    https://www.postoj.sk/11650/kdh-vyhodili-aj-miny-polozene-za-carnogurskeho ) Prispela aj Cirkev, čo sa prejavilo aj v r. 2018-19, a pomohlo k víťazstvu Z. Čaputovej v prezidentských voľbách. (viac tu: https://blog.postoj.sk/42307/ako-cirkev-pomohla-caputovej-a-poskodila-krestansku-demokraciu )

Prečo Figeľ

Ani Ján Figeľ nie je dokonalý, ale z hľadiska demokracie i kresťanských hodnôt je lepší než predsedovia všetkých strán, ktoré sa v r. 2016 dostali do parlamentu.

Viedol KDH, ktoré ak nie jediné, tak zo všetkých strán najviac roky nieslo odkaz Sviečkovej manifestácie a odporu proti komunistickej diktatúre. Ako minister vlády I. Radičovej pri výstavbe diaľnic šetril milliardy eur, ktoré Ficov SMER rozdáva spriazneným veľkokapitalistom komunistického pôvodu. KDH roky, zväčša osamotené, bojovalo za zrušenie Mečiarových amnestií, čo je jeden z dôvodov, prečo proti nemu štvú exmečiarovci aj na weboch HS a AZN. Fico nie náhodou označil KDH za najväčšiweho nepriateľa. Zo všetkých strán 25 rokov najviac presadzovali kresťanské hodnoty, samozrejme s účinnosťou úmernou tým 9 %, ktoré mali v parlamente. Figeľ viedol KDH keď toto presadilo do ústavy definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy.

Figeľ bol prvý slovenský eurokomisár. Už dva roky pôsobí ako Osobitný vyslanec EÚ pre presadzovanie slobody náboženského presvedčenia alebo vyznania mimo EÚ. Výrazne sa zaslúžil o prepustenie kresťanov, ktorým v nedemokratických štátoch hrozil trest smrti. Viac tu: https://www.postoj.sk/43591/prenasledovani-krestania-eurovolby-a-slovensko

Už sa nedivím, že slovenskí cirkevníci to všetko ignorujú, a viac ocenia predvolebné vyhlásenie bývalých komunistov o Istanbulskom dohovore. Pán Bariak ktorý k Figeľovi spomenul len jeho byt a doktorát, tým niečo ukázal hlavne o svojich „kvalitách“. Bol som však sklamaný z reakcie M. Lexmann, ktorá sa roky pohybuje v prostredí KDH, pôsobila v EÚ, a venuje sa pôsobeniu dezinformácií na verejnú mienku.

Nechcem však súdiť M. Lexmannn podľa jedného vyjadrenia, každý sa môže „seknúť“. Horšie je to s vyjadreniami A. Chromika od marca 2018, ktoré už pôsobia ako kampaň proti KDH v duchu aktivistov a zakladateľov KDŽP podporujúcich JUDr. Harabina.

2018 – protikorupčné manifestácie a potraty

Vo voľbách v marci 2016 KDH vypadlo z parlamentu, a Ficov SMER utvoril svoju tretiu vládu. Potraty 2 roky verejne nikto neriešil, a korupčný systém bujnel až priniesol vraždu novinára Kuciaka, ktorý ho odhaľoval. Keď po vražde desaťtisíce rozhorčených ľudí vyšli do ulíc, a začali žiadať jej vyšetrenie aj odstúpenie vládnucich politikov zodpovedných za korupčný systém, niektorí kresťania a aktivisti začali hovoriť že dôležitejšie je čím skôr prijať zákon na zákaz potratov.

A. Chromik v blogu z 22. 3. 2018 spochybnil požiadavky na zmenu vlády a zaútočil na tých, čo kritizovali M. Kuffu za jeho kritiku manifestácií, ktorú hneď začali šíriť Smeráci, Kotlebovci a ex-Mečiarovci. V blogu https://www.postoj.sk/32692/viac-ako-milion-nevinnych-obeti-lebo-krestania-zlyhali z 25. 4. potom nepravdivo tvrdí, že príčinou rozšírených potratov je „ideológia liberalizmu“, ktorá je vraj vražednejšia než fašizmus a komunizmus. (Príčinou však nie je liberalizmus, ale moraálny relativizmus a konzumný materializmus, a niekedy aj zlá sociálna situácia.) Liberalizmu pripisuje aj tie obete potratov, ktoré sa stali počas komunistickej vlády podľa komunistami schváleného zákona, a ktorých bolo asi 2-3 násobne viac než tých po Novembri 1989. To už je falšovanie čísiel, aj „orwellovská“ manipulácia zmenou významu pojmov. Hlavnú vinu dáva „kresťanom, ktorí zlyhali“, čím nemyslí tých čo volili Mečiatra, Slotu, Danka Fica a exkomunistov, ale KDH, ktoré v parlamente SR nikdy nemalo viac ako 10 % hlasov, a už 2 roky nie je v parlamente. (viac tu: https://www.postoj.sk/33712/kauza-potraty-ako-fico-dokazal-omyl-chromika-a-carnogurskeho

Ako zabodoval antigenderizmus

Len kvôli súvislostiam: Potom prišiel Kotlebov návrh zákona na zákaz potratov, ktorý rozhádal kresťanov, a niektorí objavili ako najdôležitejšiu tému odmietnutie Istanbulského dohovoru. Keď to zdôraznila KBS, povedal Fico ktorého SMER a vláda predtým LGBTI agendu roky podporovala, že ID nepodpíše. Predseda SMERu, ktorý má najviac hlasov v parlamente, R. Fico napísal 24. 5. 2018, že je za zachovanie súčasného „potratového“ zákona, ktorý prijala jeho rodná KS. (viac tu: https://www.postoj.sk/33712/kauza-potraty-ako-fico-dokazal-omyl-chromika-a-carnogurskeho )

O 5 dní Kuffa po manifestácii za priajtie Kotlebovho protipotratového zákona pred NR SR pochválil Fica za slovné odmietnutie ID. Ficov SMER potom zmaril hlasovanie o Kotlebovom návrhu.

Ani potom, ani keď o pol roka neprešiel podobný Vašečkov návrh, nikto z týchto pro-life a antigender aktivistov nekritizoval vládnu koalíciu, ani tých, čo majú 2/3 z existencie SR moc a väčšinu v parlamente. Celá kamaň uškodila Cirkvi, Slovensku a verejnú mienku naklonila viac prioti než za prijatie prísnejšieho potratového zákona. (viac tu: https://www.postoj.sk/34119/ako-kotleba-krestanov-rozhadal-a-fico-kuffu-rozkom-opil

Viacerí vtedy naznačovali, alebo aj priamo hovorili, že liberalizmus je horší ako komunizmus, zákon o zákaze potratov a odmietnutie ID dôležitejšie ako boj proti korupcii, a preto treba podržať súčasnú vládu Ficovho SMERu. V tom duchu konali aj pri voľbe prezidenta a do europaqrlamentu v marci 2019. Pomohli tak SMERu a Čaputovej. https://www.postoj.sk/42307/ako-cirkev-pomohla-caputovej-a-poskodila-krestansku-demokraciu

Inzercia

AZR, KDH a „extrémni liberáli“

Začiatkom júla 2019 JUDr. Chromik a Aliancia za rodinu na základe redakčne zostrihanej reportáže TV Markíza o pripravovanej predvolebnej spolupráci KDH a PS-Spolu spustili rozhorčenú výzvu KDH „Dištancujte sa od registrovaných partnerstiev“. Lebo „reportáž vyjadrovala ústami redaktorov v spojení so slovami predsedu KDH, že KDH by mohlo ustúpiť extrémnym liberálom v oblasti registrovaných partnerstiev. (Chromik, Postoj, 5.7.2019))

Predseda KDH A. Hlina na to reagoval blogom, kde svoj postoj vysvetlil, a oprávnene kritizuje že Chromik spustil takúto akciu, namiesto toho aby sa ho osobne pýtal na vysvetlenie. M. Hagara v dobrom blogu z 11.7. referoval o skutočných názoroch A. Hlinu a objasnil niektoré súvislosti, a Chromikovu výzvu označil ako histerickú. https://www.postoj.sk/45240/opytal-som-sa-alojza-hlinu-co-si-skutocne-mysli

Nemal som chuť k tomu písať viac. Keď však Chromik namiesto konštruktívneho dialógu uverejnil ďaší blog v rovnakom duchu, už musím reagovať. Uvediem hlavné námietky proti obidvom blogom. Podporujem úsilie lepšej ochrany života a rodiny, sám som okolo r. 2015 napísal asi 8 textov s rovnakým cieľom. Roky som si Chromika vážil za aktivity v tejto veci, ale kritizujem spôsob akým koná a píše od marca 2018.

Chromik versus KDH

V najnovšom blogu z 9. 7. 2019 A. Chromik tvrdí, že Verejnou výzvou aby sa KDH dištancovalo od registrovaných partnerstiev, nechceli KDH ublížiť, ale pomáhať chrániť hodnoty. V skutočnosti mu však škodí, a prispieva k tomu, aby KDH získalo v parlamentných voľbách 2020 menej hlasov, čiže malo menšie šance tie hodnoty presadzovať v parlamente. (Neriešim Chromikove úmysly, ale spôsoby a dôsledky jeho konania. Uvidíme, koľkí budú mne pripisovať zlé úmysly...)

Logika a hlavný princíp by mal byť jasný každému, kto má aký-taký prehľad o politike a psychológii. Ak niekto, kto má medzi kresťanmi autoritu, napríkald kňaz, biskup či aktivista za ochranu života a rodiny, práve z hľadiska týchto hodnôt kritizuje jedine, alebo prevážne jednu politickú stranu, a nikdy iné, ľuďom tým nepriamo ale účinne naznačuje že tie iné môžu spokojne voliť, ale tú kritizovanú by nemali. A práve to už od apríla 2018 robí A. Chromik. (Niektorí naši duchovní, politici a aktivisti.ĽSNS a KDŽP aj dlhšie)

Hrubé chyby alebo úmysel?

Celú akciu založil na redakčne zostrihanej reporáži komerčnej TV, bez snahy o dialóg s tým, na koho útočí. A na svojich predstavách keď vznikne vláda, kde bude ja KDH a PS-Spolu. Pritom samozrejme použil emotívnu nálepku „extrémnych liberálov“ na toho, s kým si KDH dovolilo rokovať.

Chromik sa opakovanea pýta: „Bude KDH vo vláde, keď sa príjmu registrované partnerstvá? Bude alebo nebude.“ Ako keby nevedel, že takú zákonnú úpravu schvaľuje parlament, téma môže byť vecou koaličnej zmluvy strán, Nie je žiadna istota, že sa nájde parlamentná väčšina, ktorá by registrované partnerstvá schválila, pričom PS a KDH ešte ani nie sú v parlamente, a KDH už raz kvôli hodnotovej otázke z vlády fakticky vystúpilo.

KDH pod vedením J. Figeľa má hlavnú zásluhu na tom, že v Ústave SR je manželstvo definované ako zväzok muža a ženy. Chromik sa na to odvolával napr. v blogu „Bráňte našu ústavu“ z 8. 11. 2017. Ako právnik iste vie, že toto je pre ochranu „tradičnej“ rodiny v SR podstatne dôležitejšie než nejaké formulácie Istanbulského dohovoru. To neberie do úvahy, ale veriacich straší fikciou postavenou na dohadoch a možnostiach.

Korektne formulovaná výzva KDH aby zotrvalo v predchádzajúcich postojoch pri ochrane rodiny, by mohla byť konštruktívna po voľbách, v ktorých sa KDH (aj s pomocou aktivistov) dostane do parlamentu, a začína rokovať o vládnej koalícii. Trištvrte roka pred voľbami, v kontexte udalostí od februára 2018 a pri takomto spôsobe aký opäť predviedol A. Chromik, nepomôže rodinám ale poškodí kresťanských demokratov a prospeje ich protivníkom. A možno prispeje k tomu, aby sa KDH nedostalo do parlamentu.

Výzva nerobiť kompromisy

Chromík vyzýva predsedu KDH aby pri každej možnej príležitosti „jasne vyhlásil, že KDH a ani on osobne nebude robiť kompromisy v oblastiach, v ktorých podľa učenia Katolíckej cirkvi nemôžu politici robiť kompromisy.“

Podľa učenia učenia Katolíckej cirkvi možno kompromisne prijať potratový zákon, ktorý síce úplne nezakáže potraty, ale v rámci reálnych možností zmenší ich počet.

Podľa učenia Katolíckej cirkvi treba rovnako chrániť život nenarodený aj narodený, a základnou úlohou štátu a politiky je budovanie spravodlivosti. Najväčšou neresťou politiky je podľa pápeža Františka korupcia, proti ktorej treba aktívne bojovať, a nie robiť s ňou kompromisy.

Podľa učenia Katolíckej cirkvi platí exkomunikácia na každého, kto vedome a dobrovošne pomáha šíriť moc a ideológiu komunizmu. Viac v predchádzajúcom:  https://www.postoj.sk/45080/protivladne-protesty-a-cirkev-slovensko-cesko-a-cina Podobne to platí aj pre mafiu.

Učenie Katolíckej cirkvi považuje za manželstvo výlučne zväzok muža a ženy, a odmieta rodovú ideológiu. Nijako nespomína Istanbulský dohovor, a nerieši občiansko-právne vzťahy medzi osobami rovnakej orientácie.

Dôležitosť uvedených problémov zhodnotil Alberto Lo Presti, politológ a univerzitný profesor histórie politického myslenia, riaditeľ Centra Igina Giordaniho v Ríme, v článku „Najväčší problém kresťanských politikov? Chýbajúce znalosti“: „Ak hľadíme na štát ako na organizmus, problém LGBTI je v tomto smere iba malým nechtom. Korupcia je však rozrastený tumor,“ …. „Boj o ideály sa nesmie stať bojom ideologickým.“ https://www.aktuality.sk/clanok/700171/najvacsi-problem-krestanskych-politikov-chybajuce-znalosti-rozhovor/

A. Chromik vybudoval blog z 9.júla aj na svojich predstavách ako to bude vyzerať keď vznikne vláda, kde bude aj KDH a PS-Spolu. Ja mám omnoho horšiu predstavu: vládu SMER + SNS + ĽSNS + KDŽP, a KDH mimo parlamentu. Pán Chromik vyzval KDH, aby sa dištancovalo od registrovaných partnerstiev. Ja vyzývam Chromika a AZR dištancovať od podpory vládneho SMERu, Dankovej SNS, nespravodlivého sudcu Harabina a M. Kotlebu. Preto, lebo nepriama podpora pána Chromika týmto protivníkom KDH je omnoho väčšia než akákoľvek podpora KDH registrovaným partnerstvám.

Odporúčame

Blog
Protivládne protesty a Cirkev – Slovensko, Česko a Čína

Protivládne protesty a Cirkev – Slovensko, Česko a Čína

Pred 70. rokmi, 1. 7. 1949, vydala Svätá stolica dekrét, podľa ktorého je exkomunikovaný každý kto šíri komunistickú moc a učenie. Na jar 2018 slovenská cirkev mlčala k občianskym protestom proti vláde exkomunistu Fica. V prezidentských voľbách 2019 podporila exkomunistov Harabina a Šefčoviča. V Česku nedávno biskup V. Malý podporil protesty proti vláde ex-eštebáka Babiša, a v Hogkongu kardinál Zen protesty proti prijatiu komunistických zákonov.