Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. júl 2019

Bude KDH vo vláde, keď prejdú registrované partnerstvá?

Zverejnili sme Verejnú výzvu, aby sa KDH dištancovalo od registrovaných partnerstiev. Výzvu podpísalo už viac ako 5600 občanov. Bolo to po reportáži z Markízy, ktorá totálne ubližovala preferenciám KDH. Mnohí kresťania majú už dnes bolenie hlavy z toho, koho majú v budúcich voľbách voliť. Chceli sme teda ublížiť KDH? Absolútne nie. V KDH je množstvo úprimných a slušných ľudí. Chceme KDH pomáhať chrániť hodnoty. Členovia KDH aj členovia predsedníctva majú voči KDH silný pocit lojality a tak je to správne. Chcú veci riešiť vnútorne a tak je to pre tých, ktorí sú vnútri správne. K týmto pocitom však patrí aj väčší podiel zodpovednosti. Ak má byť KDH silné, musí mať silnú chrbticu a jasne a verejne komunikovanú červenú čiaru, ktorú nikdy neprekročí. O tú sme žiadali. Bude KDH vo vláde, keď sa príjmu registrované partnerstvá? Bude alebo nebude. Odpoveď sme doteraz nedostali.
Bude KDH vo vláde, keď prejdú registrované partnerstvá?

Už aj vrabce na streche čvirikajú, že registrované partnerstvá sú pre PS-Spolu priorita a podľa kuloárnych informácií  PS-Spolu  ich predloží na druhej,  či tretej schôdzi pokiaľ voľby  pre nich dopadnú úspešne. Preto bude záležať od KDH, či si jasne postaví hranicu a ako transparentne ju odkomunikuje.

Nech je nám výstrahou Taliansko. Vládla v ňom desaťročia ako najsilnejšia strana Kresťanská demokracia, ktorá sa spájala s menšími socialistami. Komunisti boli v opozícii. Menšia socialistická strana sa však v hodnotových veciach spájala s opozičnými komunistami a tak boli presadené v katolíckom Taliansku potraty. Kresťanskí demokrati neodišli z vlády a nastávalo tiché mlčanie. Kultúra mlčania a ututlávania je zákerná.  Takto sa posúvali veci a dnes kresťanská demokracia v Taliansku neexistuje. Aký scenár nás môže čakať na Slovensku?

Predstavme si, že sa zloží vláda, v ktorej bude PS-Spolu a KDH. PS-Spolu predloží registrované partnerstvá. KDH nezahlasuje za, ale PS-Spolu si nájde v rozpore s koaličnou zmluvou hlasy z opozície. Zákon prejde. Prezidentka Čaputová ho podpíše. KDH potom ostanú len dve možnosti, buď z vlády odíde alebo neodíde. Bude mať však na odchod silu? Nie je lepšie vopred deklarovať, že ak taká situácia nastane, že KDH z vlády odíde? Argument, KDH má malú silu nie je pravdivý. Vláda sa skladá zo strán, ktoré sa nevyhnutne potrebujú, nie z tých, ktoré sa milujú. Každý koaličný partner má nenahraditeľnú váhu, lebo druhou možnosťou je rozpad vlády, kde strácajú všetci.   Preto je základná vec dobre sa dohodnúť na červených čiarach vopred. Ak bude pre ostatných účasť  KDH vo vláde nevyhnutná  bude mať silu presadiť časť svojho programu aj s piatimi percentami a minimálne bude mať silu zabrániť všetkým zlým veciam, ktoré by predkladali koaliční partneri. Nemožné? Vôbec nie. KDH svoj najväčší úspech - zmenu Ústavy v prospech manželstva dokonca dosiahlo pri silnej podpore mnohých občanov počas zberu podpisov pod referendum, keď bolo v opozícii.

Najlepšie je veci vyjasniť si súkromne. Samozrejme. To platí do času, kým sa z veci nestane vec verejná. Môže byť vec viac verejná, ako keď sa o tom hovorí v správach na Markíze? Máme rovnaký názor ako mnohí iní na tendenčnú úroveň spracovania príspevkov v Markíze. V tom sa s mnohými členmi KDH zhodneme. Práve preto, je potrebné urobiť krok, ktorý sme predsedovi KDH navrhli  v dobrom úmysle.

Celý deň však nebolo zverejnené žiadne stanovisko KDH k tejto hroznej reportáži. Ubližujúca reportáž bola verejne odvysielaná a nenašiel sa nik, kto by to vnútorne v KDH vyriešil a zverejnil nápravu.

Pripomeňme si, čo bolo jej obsahom. Nebola to len  manipulácia redaktorov. Predseda PS Truban potom, ako bol prekvapený otázkou potvrdil, že obsahom rozhovorov bola aj alternatíva „obchodu“ s KDH, v ktorom sa malo sprísnenie potratov vymeniť za registrované partnerstvá. To je vážna informácia od predsedu PS. Podobne informácie k nám prenikali aj z iných strán. Katolík však nemôže v týchto veciach obchodovať. Tu sú dôvody. Boh nikdy nežiada páchanie hriechu na dosahovanie dobra.

Pán predseda Hlina reagoval na facebooku a na blogu Postoja. Situáciu nevyjasnil, ale ešte viac zahmlil. Bude KDH vo vláde, keď prejdú registrované partnerstvá? Odpoveď sme sa nedozvedeli.  Boli sme obvinení z nenávisti a nekomunikácie. Takýto slovník na nás väčšinou používajú extrémni liberáli. Chápem horkokrvné povahy. Som podobným hriešnikom. Aj ja poviem slová, ktoré potom ľutujem. To sa stáva. Mýli sa však, motivuje nás skutočná láska k rodine a deťom a nie nenávisť.

Vo svojej odpovedi zopakoval aj mýty o zdravotnej dokumentácii a dedení párov rovnakého pohlavia. Prečo  mýty? Ani manželia nemôžu bez súhlasu nahliadať do zdravotnej dokumentácie manžela. Dedenie je už dnes umožnené, ale nesúhlasíme, aby boli deti ukracované na dedičstve.

Inzercia

Venujeme sa tejto problematike úprimne, z presvedčenia a dobrovoľnícky bez akéhokoľvek siahania  na politické posty či odmenu dlhé roky. Iniciovali sme referendum. Zjednotili množstvo ľudí z rôznych strán. V tejto veci sme sa stali skutočne najlepšími odborníkmi.  Pán predseda nám však nezavolal, že plánuje urobiť isté návrhy a obchody ohľadom registrovaných partnerstiev s extrémnymi liberálmi. Určite by sme mu poskytli odbornú podporu. Nekomunikoval s nami  vopred o tom, čo sa chystá vyjednávať. To sme sa dozvedeli rovnako ako ostatní občania na celom Slovensku až z reportáže Markízy. Mlieko bolo rozliate.

Áno, rozprával som sa s pánom Hlinom pred pár mesiacmi, keď som sa ho snažil presvedčiť, že KDH môže jasne komunikovať postoj proti registrovaným partnerstvám a že je tu dostatok konzervatívnych voličov, ktorých má potenciál osloviť  vzhľadom k počtu ľudí v referende. Zdalo sa mi, že som ho nepresvedčil.

Dozvedel som sa aj o tom, že pán predseda Hlina hneď po tejto reportáži v Markíze dostal ráno od duchovenstva SMS, aby sa jasne vyhranil voči registrovaným partnerstvám. Súkromné intervencie sa ukazujú ako neúčinné a je zbytočné  o nich debatovať, ak ani verejné intervencie nepriniesli jasnú verejnú odpoveď.

Znesieme akékoľvek urážky a obvinenia, len stále prosím členov KDH a pána predsedu Hlinu chceme už počuť slovo chlapa.  Stále je čas dementovať Markízu a povedať, že KDH nebude vo vláde, počas ktorej by prešli registrované partnerstvá či iný podobný inštitút a uistenie, že nás nečaká taliansky scenár.

Riešenie? Nikdy sme nemali úmysel ublížiť KDH. Sme ochotní pánovi Hlinovi odpustiť obvinenia z nenávisti.  Nebudeme malicherní a nedotkliví. Ak takýto jasný postoj od KDH príde, urobíme v Aliancii za rodinu to, čo sme už aj na facebooku sľúbili. Verejne pošleme všetkým našim podporovateľom mail, v ktorom sa za jasný postoj  poďakujeme KDH.

Čo si myslíte? Ublížil by jasne komunikovaný postoj KDH a jeho voličom?   Naozaj tu ešte niekto verí tomu, že mu chceme uškodiť, ak mu opakovane ponúkame verejné poďakovanie za jasne komunikovaný postoj?

manžel najúžasnejšej ženy na svete a otec piatich synov tu na zemi

Odporúčame

Blog
Výzva KDH: "Dištancujte sa od registrovaných partnerstiev!"

Výzva KDH: "Dištancujte sa od registrovaných partnerstiev!"

Televízia Markíza zverejnila informácie o pripravovanej dohode o predvolebnej a povolebnej spolupráci KDH s PS - Spolu. Reportáž vyjadrovala ústami redaktorov v spojení so slovami predsedu KDH, že KDH by mohlo ustúpiť extrémnym liberálom v oblasti registrovaných partnerstiev. Aliancia za rodinu otvorila na podpis verejnú výzvu, v ktorej vyzýva predsedu KDH Alojza Hlinu, aby verejne dementoval postoje opísané v Markíze.

Blog
Aké to je mať dopravnú nehodu v Nepále?

Aké to je mať dopravnú nehodu v Nepále?

Aké je to mať tu dopravnú nehodu, prežiť a nezblázniť sa zo všetkého čo to prinesie? Tak ja vám o tom teda porozprávam z prvej ruky. V prvom rade som si nikdy nemyslel, že ak budem mať niekedy nehodu tak to bude na motorke, resp. skútri a už vôbec som si nikdy nemyslel, že to bude v Nepále.  Na strane druhej som si asi ani lepšie vybrať nemohol. Avšak začneme pekne postupne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.