Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. júl 2019

KDH v koalícii s PS-kom?

Má zmysel, aby KDH bolo súčasťou liberálnej vlády?
KDH v koalícii s PS-kom?

Nechcem nijako predbiehať. Voľby do NR SR budú na prelome februára a marca 2020 a dovtedy sa ešte udeje mnoho. Uvidíme asi presuny politikov, návrat Štefana Harabina ako aj Tomáša Druckera, otrasy v Smere atď. Avšak určite je zmysluplné uvažovať, či existuje alternatíva k súčasnej socialisticko-národnej vláde. Podľa indícií od opozičných politikov (Kiska, Hlina, Beblavý, Sulík, Truban) sa zdá byť alternatívou liberálno-konzervatívna vláda. Samozrejme, najskôr sa strany reprezentované svojimi predsedami musia dostať do parlamentu. Avšak má pre kresťanskodemokratickú, konzervatívnu stranu ako KDH zmysel vstupovať do tak silne liberálnej vlády?

Vízia budúcej koalície?

Nedávno predseda KDH, Alojz Hlina, pripustil v diskusii s Miroslavom Beblavým (Spolu-OD), že si vie predstaviť povolebnú spoluprácu aj s Progresívnym Slovenskom, hoci si je vedomý zásadných hodnotových rozdielov. Od toho momentu sa na neho a KDH spustila vlna kritiky, že tu chce zavádzať registrované partnerstvá, čo je nezmysel.

Alojz Hlina, pripustil v diskusii s Miroslavom Beblavým (Spolu-OD), že si vie predstaviť povolebnú spoluprácu aj s Progresívnym Slovenskom, hoci si je vedomý zásadných hodnotových rozdielov. Zdieľať

Prispela k tomu aj nešťastne formulovaná reportáž na Markíze, ktorá hovorila o komunikácii a dohodách opozičných lídrov. K tomuto krátka poznámka: je pre mňa udivujúca priam panická reakcia p. Chromíka, predsedu Aliancie za rodinu, ktorý šíri pomerne agresívnu výzvu tlačiacu na KDH. Je smutné, že namiesto slušnej a otvorenej komunikácie s predsedom KDH uprednostňuje takýto spôsob. Do vlastných netreba kopať, ale čo už...Alojz Hlina mu patrične odpovedal.

Radšej Smer a Kotleba? 

Hoci rozumiem odmietavému postoju Alojza Hlinu voči Smeru, ĽSNS, či Štefanovi Harabinovi, mnohí nie a sú z jeho postoja veľmi rozhorčení. Bol som svedkom diskusie, v ktorej ma horliví, angažovaní katolíci presviedčali, že KDH nesmie ani zaváhať ísť do koalície so Smerom, SNS, ĽSNS a Štefanom Harabinom. Vraj by to bolo to najlepšie, čo sa môže Slovensku stať. Bol som prekvapený a negatívne som žasol. Keby aj pripustíme, že v niektorých bioetických otázkach by to Slovensku pomohlo, ťažko prijať ich prístup k podkopávaniu demokracie, vláde zákona a vymožiteľnosti práva, korupcii, proruskej orientácii, či u ĽSNS je to vzťah k holokaustu a Adolfovi Hitlerovi. Okrem toho ma prekvapuje naivita týchto kresťanov, ktorým nijako nevadí, že Smer mal za posledných 12 rokov až takú moc, že sám mohol zakázať potraty, či zásadne pomôcť rodine a ochrane ľudskej dôstojnosti, no neurobil to.

Prekvapuje ma naivita týchto kresťanov, ktorým nijako nevadí, že Smer mal za posledných 12 rokov až takú moc, že sám mohol zakázať potraty, či zásadne pomôcť rodine a ochrane ľudskej dôstojnosti, no neurobil to. Zdieľať

Keď sa teraz Róbert Fico tvári konzervatívne, je to iba kvôli hlasom: Istanbulský dohovor zrušili kvôli hlasom pre Maroša Šefčoviča a zákaz homosexuálnych manželstiev inicioval, lebo liberáli ho voliť nebudú a v konzervatívnych vodách možno čo to získať.

Hodnoty KDH

Keď sa vrátim ku spolupráci KDH a liberálov, nie je a nebude to jednoduché. Hodnoty KDH stoja na učení sociálnej náuke Cirkvi: ľudská dôstojnosť, spoločné dobro, solidarita, subsidiarita, spravodlivosť a láska, ktorá formuje postoj pokornej služby, nie mocenského panovania.

Hodnoty KDH stoja na učení sociálnej náuke Cirkvi. Zdieľať

Tieto hodnoty majú konkrétne implikácie v rôznych oblastiach: chrániť ľudský život od prirodzeného počatia po prirodzenú smrť, teda žiadne potraty, ani eutanázie, umelé oplodnenia, či pokusy na embryách. Chrániť rodinu založenú na manželstve medzi mužom a ženou, teda žiadne registrované partnerstvá, manželstvá párov rovnakého pohlavia (toto slovné spojenie je, mimochodom, z definície manželstva nezmysel), či adopcie homosexuálnymi pármi. Tiež to zahŕňa boj s ideológiami ako gender, materializmus, socializmus, či súčasný liberalizmus, ktoré sú postavené na nesprávnej antropológii. Ďalej musíme hovoriť o sociálnej spravodlivosti, o redukcii chudoby, o pomoci sociálne slabým a vylúčeným, o ochrane životného prostredia, o zastavení korupcie, o vymožiteľnosti práva, o spravodlivom ekonomickom systéme, atď.

Kde sa dá dohodnúť a kde nie

Je veľmi pravdepodobné, že KDH sa s liberálmi zhodne na pomenovaní mnohých problémov Slovenska, rozchádzať sa však môžu v riešeniach, ktoré hodnotové nastavenie ovplyvňuje (napadá mi najmä školstvo a sociálne otázky). Každopádne každý chce dostavať diaľnice, zastaviť korupciu, zvýšiť vymožiteľnosť práva, skvalitniť poskytovanie zdravotných a sociálnych služieb, či zvýšiť úroveň školstva. O proeuroatlantickej orientácii nikto zo zmienených strán nepochybuje. Viacerí z opozičných lídrov boli, či stále sú podnikatelia, takže socialistické a rozšafné pudy budú, hádam, limitované a v duchu subsidiarity sa štát zoštíhli a decentralizuje, aby dal väčší priestor pre realizáciu občanom, miestnym komunitám a obciam. (Hoci ľavicové PS s tým môže mať občasne problém.)

Inzercia

A čo potraty? 

Na stole však zostane výzva: čo s kultúrno-etickými otázkami? Zachovať status quo nestačí, lebo rodina a ľudský život pomoc potrebujú.

Zachovať status quo nestačí, lebo rodina a ľudský život pomoc potrebujú. Zdieľať

Bude určite nutné začať s opatreniami, ktoré pomôžu tehotným matkám po materiálnej, finančnej, sociálne a psychologickej stránke napr. už len tým, že začne dostávať finančnú pomoc od štátu od momentu, kedy im gynekológ vypíše tehotenskú knižku. Tiež mi napadá upraviť zákon o pohrebníctve, aby potratené deti neboli hodené do bioodpadu, ale aby boli poslané do krematória. Rovnako treba pomôcť rodine kvôli vysokej rozvodovosti, väčšej krehkosti mladých ľudí, spoločenskej súdržnosti, či demografii (keďže súčasný prvý pilier dôchodkového systému je ťažko udržateľný pri súčasnej pôrodnosti).

Otázkou pre mňa, čo sa stane, keď sa ľudsko-právne témy zredukujú na ideológiu (Alberto lo Presti mal k tomu veľmi konštruktívny rozhovor) a začne sa s nimi obchodovať. Potom budeme možno riešiť morálnu dilemu, či je prípustné podporiť registrované partnerstvá, ak sa potraty dovolia iba do 6.týždňa tehotenstva, teda o 6 týždňov menej ako dovoľuje súčasný zákon.

Potom budeme možno riešiť morálnu dilemu, či je prípustné podporiť registrované partnerstvá, ak sa potraty dovolia iba do 6.týždňa tehotenstva. Zdieľať

Presadiť aspoň niečo

Myslím si, že KDH by sa malo držať sociálnej náuky Cirkvi a pracovať na všetkých frontoch. Zároveň by si malo vybrať jednu alebo dve témy, ktoré sú dôležité pre kresťanov a tie reálne presadiť. Môžu to byť napr. zlepšenia ochrany života, rodina, financovanie cirkevného školstva, či zmluva so Svätou stolicou o výhrade vo svedomí (čo je de facto ochrana slobody vyznania a svedomia), alebo iné. Keby aj KDH vládlo s liberálmi, na konci by mohlo povedať, že malo to zmysel a tu je dobrý výsledok nášho vládnutia, ktorý môžu oceniť všetci a osobitne kresťania.

Nateraz však zostáva veľa práce pred parlamentnými voľbami. Jednou z najväčších výziev bude ako-tak zjednotiť kresťanov a priviesť ich ku konštruktívnej spolupráci.

 

Zdroje: 
https://www.facebook.com/konzervativnydemokrat/photos/a.665260580275929/1612986748836636/?type=3&theater
https://www3.teraz.sk/usercontent/photos/b/6/b/4-b6b2595e041c3baecb51e1df2f135ed000209825.jpg

Inzercia

Študent katolíckej filozofie a teológie na pápežskom inštitúte v Rakúsku. Absolvent Bc. matfyzu a Kolégia Antona Neuwirtha. Podpredseda Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Svatí, svatí, svatí ...

Svatí, svatí, svatí ...

... ozývalo sa Velehradom v roku 1985. Takto skandujúci pútnici dopĺňali ministra kultúry Klusáka (zať Ludvíka Svobodu). Súdruh minister prehovoriac k ľudu, „zabúdal“ na kompletné označenie vierozvestcov. Nakoniec podráždene kapituloval a zhromaždenie skandovalo ďalej „chceme více kněží“. Eštebáci nás fotili z každej strany. Jedinou útechou bolo, že vyhodnotiť stotisícový dav sa im nepodarí.