Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. júl 2019

O čom bude homília na národnej cyrilometodskej púti 2020 v Nitre ?

Na akú pôdu padli slová otca arcibiskupa Babjaka v roku 2018. Čo nám hovoril otec biskup Rábek v tomto roku. Aká bude púť v roku 2020 ? Príde tam vôbec niekto z budúcich predstaviteľov nášho štátu ?
O čom bude homília na národnej cyrilometodskej púti 2020  v Nitre ?

V roku 2018, na cyrilometodskej púti v Nitre, v homílii otca arcibiskupa Babjaka zaznela naliehavá výzva nato, aby sa v našej spoločnosti opäť našli vodcovia typu sv. Cyrila a Metoda, ktorí by nešetrili svojimi silami s cieľom zveľadiť slovenský národ. Od tejto potreby odvodil aj význam pripomínania si misie sv. Cyrila a Metoda. Povedal, že hovoríme v týchto súvislostiach o nich preto lebo cítime, že to u nás nejde dobrým smerom. Konkrétne povedal:  „Niekto cudzí nás chce zviesť z pravej cesty. Naša krajina potrebuje znova počuť pevný hlas a mocný príklad vierozvestcov dneška, potrebuje zodpovedných vodcov v našej krajine, ktorým by bytostne išlo o náš ľud. Slovensko potrebuje duchovných i svetských vodcov, aby sme nemohli zapierať sami seba, aby nami nikto nemohol manipulovať, nanucovať nám neprijateľné zákony na úsvite tretieho tisícročia,“ povedal arcibiskup Babjak. „Nedovoľme, aby nám iní nanucovali, ako máme žiť, aké majú byť naše manželstvá, koľko môžeme mať detí, ako a čo sa majú naše deti učiť, komu a čomu majú naše deti veriť,“ vyzval občanov. https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13761/160650

Na sv. omši boli z najvyšších predstaviteľov štátu dvaja. Predseda Národnej rady Andrej Danko a predseda vlády Peter Pelegrini. Ďalej boli podpredsedovia vlády Kažimír a Matečná, ministri Gajdoš, Kaľavská, Richter. Boli tam tiež poslanci NR SR a štátni tajomníci ministerstiev. Predstavitelia viacerých politických strán, spoločenských organizácii ako Matice slovenskej, Slovenského orla a pod. Čo však pre naplnenie jeho slov urobili ?

 Prezident republiky Andrej Kiska sa na sviatok sv. Cyrila a Metoda do Nitry ani neunúval.

Ak sa pozrieme na vývoj v ďalšej časti roka 2018, až po púť v Nitre 2019, tak zrejme nik z politikov si tieto slová nevzal k srdcu. Žiadny skutočný vodca typu sv.Cyrila a Metoda. Ak v kresťanských kruhoch zdvihli svoj hlas takí, ako otec Marián Kuffa a Anton Chromík, tak sa na nich zosypala kritika aj z kresťanských kruhov. Označovali ich, že sú extrémisti a fundamentalisti prekážajúci poraziť korupciu a podobné zlá pôsobiace v našej spoločnosti. Že príliš veľa hovoria o potratoch a gender ideológii a že dôležitejšie sú iné veci, najmä korupcia. Proti tej iba treba bojovať, všetko ostatné počká.

V politickom svete však namiesto ponuky obetavých vodcov, ktorí by pre národ boli ochotní sa obetovať, rozpútal sa boj o kresťanské hlasy vo voľbách. Odštartovali to „progresívni kresťania“ v novej strane Progresívne Slovensko, ktorá sa do prezidentských volieb spojila so stranou SPOLU. Umnou volebnou kampaňou a najmä využitím digitálnych technológií, liberálne strany bez programu a s neznámymi osobnosťami porazili zabehnuté parlamentné strany, ale aj strany hlásiace sa ku kresťanstvu. Bolo to aj preto lebo terajšie  vedenie KDH vyhnalo zo svojich radov svojou personálnou politikou tých, čo potom založili Kresťanskú demokraciu život a prosperita (KDŽP) a tiež Kresťanskú úniu (KÚ).  Liberáli využili rozdrobenosť konzervatívcov a kresťanov vo viacerých politických stranách a neochotu KDH a iných parlamentných strán hlásiacich sa ku kresťanstvu ich integrovať a vyhrali dvoje volieb po sebe. Najprv prezidentské a vzápätí aj do Európskeho parlamentu.  

V týchto dňoch sme zase zažili cyrilometodskú púť  v Nitre. Opäť sme boli svedkami excelentného vystúpenia otca biskupa Františka Rábeka https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14474/191717 .  On sa vo svojej homílii zameral na to čo ničí našu spoločnosť a ako upozornil, ani si to neuvedomujeme. Upozornil na to, že pekné heslá obvykle skrývajú pravý obsah toho, čo pseudovodcovia v spoločnosti presadzujú. Historicky to ukázal na francúzskej revolúcii, nacizme a komunizme. Teraz je to liberalizmus. Znova pekné heslá o slobode, boji proti kradnutiu a o materiálnom blahobyte a zase pri tom útok na všetko morálne a prospešné pre spoločnosť. Ukázal to aj na príkladoch, o ktorých liberáli nechcú ani počuť. A to na genocíde detí, kedy za 60 rokov existencie komunistického potratového zákona sa vyhubilo 1,5 milióna ľudí na Slovensku a liberáli bojujú o jeho zachovanie ako o dušu. Druhý príklad použil v drancovaní prírodných zdrojov v honbe za ziskami a blahobytom , ktoré spôsobilo súčasné klimatické problémy a obrovské znečistenie celej planéty. 

Na cyrilometodskej púti sa už posunulo aj obsadenie. Z najvyšších predstaviteľov štátu bol iba predseda NR SR Anton Danko. Predseda vlády Pelegrini a ani prezidentka štátu Zuzana Čaputová nepovažovali za potrebné zúčastniť sa pripomienky sv.Cyrila a Metoda v Nitre, o ktorých, ako základe našej histórie, hovorí Ústava Slovenskej republiky. Prezidentskú pozíciu zachraňoval emeritný prezident Ivan Gašparovič. Z vlády SR boli prítomní podpredsedníčka pani Matečná, ministri Gajdoš, Kaľavská a Richter. Opäť tam boli niektorí poslanci NR SR a štátni tajomníci ministerstiev. Predstavitelia politických strán si až na KDH námahu zúčastniť sa zrejme nedali. Neboli tam predstavitelia Matovičových „obyčajných kresťanov“, ani Kiskových kresťanov, ktorí sú „Za ľudí“, nebolo vidno ani kollárovcov a ani kotlebovcov. Neprítomnosť politikov Mostu- Híd je to už dlhodobá tradícia. Sv. Cyril a Metod neboli Maďari.

Zase z toho čo sme počuli sa ponúka otázka, ako si to aj tí čo tam boli, zoberú k srdcu. Homília skončila potleskom prítomných. Či tlieskali aj politici, to som si nevšimol. Bolo by zaujímavé sa spýtať predsedu KDH, ako sa mu počúvali slová o vražedných vírusoch liberálov z pohľadu jeho pripravovanej spolupráci s nimi.

Inzercia

Na záver dovoľte mi položiť niekoľko otázok.

Kto príde po víťazstve liberálov v parlamentných voľbách 2020 na cyrilometodskú púť do Nitry ? Bude tam vôbec niekto z predstaviteľov štátu ?

Do kedy vydrží v Ústave Slovenskej republiky pasáž o sv. Cyrilovi a Metodovi ? Budú mať aj ústavnú väčšinu ?

Čo bude pre nových vládcoch Slovenska prioritné – migranti, cudzie vojenské základne, práva LGBTI ?

Ak sa normálni vlastenci a kresťania nespamätajú a nezačnú robiť spoločne všetko preto, aby k tomu nedošlo, máme sa na čo tešiť. Je to až smiešne, keby to nebolo smutné,  sledovať ako ľudia bez Boha a morálnych zásad vraj chcú vytvoriť slušné Slovensko a ľudia s normálnym sedliackym rozumom a kresťania im na to naletia.

Ja, ak dožijem, do Nitry 5.júla 2020 určite opäť pôjdem.

Odporúčame

Blog
Ako sa založilo rozkradnutie štátu

Ako sa založilo rozkradnutie štátu

Realizátori hospodárskej reformy ČSFR boli významní odborníci. Vo vyspelom svete sa vytvárali veľké národné a nadnárodné hospodárske subjekty a u nás sa tzv. demonopolizáciou naše rozbíjali. Vo svete predajom štátneho majetku vlády zarábali, u nás privatizáciou vznikali straty, ktoré nakoniec zaplatili všetci ľudia vyššími daňami.

Blog
Misionári pokoja

Misionári pokoja

Nasledovať Ježiša nie je ľahká úloha. Jeho cesta vedie do Jeruzalema. Počuli sme to pred týždňom. Avšak nasledovanie je súčasťou prípravy. Učeník sa následne dostáva do fázy, kedy je od svojho učiteľa poslaný. Ako sa taký vyslanec má správať vidíme v opise rozoslania a návratu sedemdesiatich dvoch učeníkov.