Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. júl 2019

Protivládne protesty a Cirkev – Slovensko, Česko a Čína

Pred 70. rokmi, 1. 7. 1949, vydala Svätá stolica dekrét, podľa ktorého je exkomunikovaný každý kto šíri komunistickú moc a učenie. Na jar 2018 slovenská cirkev mlčala k občianskym protestom proti vláde exkomunistu Fica. V prezidentských voľbách 2019 podporila exkomunistov Harabina a Šefčoviča. V Česku nedávno biskup V. Malý podporil protesty proti vláde ex-eštebáka Babiša, a v Hogkongu kardinál Zen protesty proti prijatiu komunistických zákonov.

Otázku či a ako majú isť do konfliktu so štátom, riešia kresťania už dvetisíc rokov. Praktické odpovede sa vyvíjali a menili tak ako kultúrna, sociálna, ekonomická a politická situiácia spoločnosti. Najostrejším protestom proti násilným, nespravodlivým a nemorálnym vládcom bol niekoľko storočí interdikt a exkomunikácia. V 20. storočí si najostrejšie odsúdenie „vyslúžila“ komunistická a nacionálno-socialistická vláda a ideológia. Zvlášť Pius XI. tak v r. 1937 spravil špeciálnymi encyklikami. Po ňom to zopakovali ďalší pápeži až po Benedikta XVI. Zatiaľ poslednou exkomunikáciou politickej a vládnej moci bola exkomunikácia komunistov z 1. júla 1949, ktorá reagovala na boj Moskve podriadených komunistických vlád proti Cirkvi.

Hlas biskupov v hodine skúšky

Komunisti krátko po prevzatí moci vo februári 1948 zaútočili aj na cirkev. Zhabali alebo zrušili cirkevné školy, médiá, organizácie. Ako posledný komunikačný prostriedok s veriacimi zostal biskupom pastiersky list. Na sviatok „Božieho tela“ 19. júna 1949 sa čítal v kostoloch pastiersky list „Hlas biskupov a ordinárov veriacim v hodine veľkej skúšky“. Oboznámili veriacich s perzekúciou, ktorú rozpútal štát proti cirkvi. Ohradili sa proti proticirkevnej propagande, nátlaku na kňazov i laikov, ich protiprávnemu väzneniu a zásahom štátu do náboženských činností. Označili za protikatolícke a zakázané organizácie ako „Katolícka akcia“, ktoré štát ovládol alebo zriadil na manipulovanie veriacich a cirkví. Ubezpečili veriacich a kňazov, že usilujú o dohodu so štátom, ktorý ich však núti do podraidenosti, presadzuje protikresťanskú marxistickú ideológiu, a privlastňuje si rozhodovanie vo veciach svedomia, viery a mravov, čo žiaden kresťan nemôže uznať.

Štb sa o pripravovanom pastierskom liste dozvedela, a pred sviatkom navštevovala fary, a list zabavovala s vyhrážkou, že jeho čítanie bude posudzované ako trestný čin. V Prahe list prečítali v predvečer sviatku v preplnenom chráme Premonštrátskeho kláštora. Na sviatok boli cesty ku katedrále zatarasené nákladnými autami a hlavný vstup blokovali príslušníci ŠtB. Od ďalšieho dňa bol arcibiskup Beran v domácom väzení. (dobrý text k téme uverejnil Katolický týdeník 25/2019 tu: http://www.katyd.cz/clanky/stret-s-komunisty-na-bozi-telo.html Na Slovensku si, zdá sa, výročie nikto nevšimol, ani nehovoriac o jeho aktuálnych súvislostiach.

Exkomunikácia komunistov

Vatikán následne vydal dva exkomunikačné dekréty. Prvým z 20. júna 1949 exkomunikoval všetkých, ktorí sa vedome a dobrovolne stali členmi štátom založenej rozkolníckej „Katolíckej akcie“. Následne vydalo „Posvätné ofícium“ (predchodca dnešnej Kongregácie pre náuku viery) 1. júla 1949 dekrét, podľa ktorého je každá komunisktická strana rozporná s kresťanstvom, a každý, kto má účasť na komunistickom učení a obraňuje ho alebo ho šíri, automaticky upadá do trestu exkomunikácie. Komunistické vlády následne rozpútali propagandistickú kampaň proti Piovi XII. V komunistickom Československu mnohých kňazov i laikov za prečítanie tohto dekrétu uväznili.

Nový Kódex kánonického práva (CIC) z roku 1983 už neuvádza trest automatickej exkomunikácie, ale „iba bližšie nešpecifikovaný trest (spravodlivý trest), ktorý cirkevná autorita má (ale aj nemusí!) uvaliť na delikventa prostredníctvom Dekrétu z r. 1949”. (cirkevný právnik Ján Duda, Postoj 3.3.2012 https://www.postoj.sk/2532/vatikanska-sedma-fidel-castro-a-tajomstvo-jeho-viery ) Asi aj preto, že po 30 rokoch a vo vtedajšej situácii bolo ťažko určiť nakoľko je u jednotlivca vstup do KS slobodný a nakoľko si uvedomuje všetky okolnosti.

Velehrad 1985 a Sviečková manifestácia

Komunisti potom na desaťročia s krátkou prestávkou okolo r. 1968 tvrdo zlikvidovali každý pokus o protest. Prvým verejným masovým protestom, ktorý videla celá Európa, bola česko-slovenská púť na Velehrad 1985, pri príležitosti 1100. výročia smrti sv. Metoda. Napriek rôznym prekážkam, ktoré režim robil, tam prišlo 150-200 tisíc ľudí. Keď sa v prejave predseda Národného výboru a minister snažili udalosť zneužiť na komunistickú propgandu, vypískali sme ich, a skandovaním jasne ukázali čo si o tom myslíme. https://blog.postoj.sk/7045/velehrad-1985-ako-sme-vypiskali-komunistickeho-ministra

Prorežimní cirkevní ordinári potom hovorili, že je to hanba cirkvi a uškodí jej to. Pravdu však mal V. Jukl z „tajnej cirkvi“: „Púť na Velehrad znamenala zmenu postoja cirkvi k totalitnému režimu. Ľudia sa prestávali báť...“

To sa potom prejavilo aj pri Sviečkovej manifestácii za občiansku a náboženskú sloboru v marci 1988, kde štát ovládaný komunistami nasadil aj vodné delá, psov a obušky. Prorežimní duchovní kritizovali, Katolícke noviny ich citovali alebo mlčali, a cirkev získavala vážnosť aj u neveriacich so zmyslom pre spravodlivosť a túžbou po slobode. O rok a pol, v Novembri 1989, desaťtisíce ľudí na námestiach aj s jasnou podporou niektorých kňazov ako V. Malý či A. Srholec „vyštrngali“ pád komunistickej diktatúry.

Hrubé čiary a kresťania-komunisti

M. Sekerák v uvedenom článku na Postoji z 3. 3. 2012 dobre pripomenul, že aj naši „kresťania-komunisti“ vzhľadom na platné normy Kódexu kánonického práva prinajmenšom do roku 1983, ak boli komunistami úmyselne, upadali do trestu exkomunikácie, ale boli im vysluhované sviatosti. „Po páde komunizmu v roku 1989 nikto od katolíkov – komunistov ani len nežiadal ospravedlnenie a už vonkoncom nie nejaké pokánie.“ (J. Duda)

Dôsledky pomenoval Arcibiskup C. Vasiľ v skvelej homílii na sviatok sv. Cyrila a Metoda 2013: „Pred takmer štvrťstoročím sme si povedali, že za minulosťou urobíme hrubú čiaru. A tak v našich nedávnych dejinách pribúdali hrubé čiary a rovnomerne s nimi ďalej hrubli aj naše mravy. ... Zvykáme si, že právo, pravda a spravodlivosť – druhý pilier cyrilometodského dedičstva, ku ktorému sme sa prihlásili v našej ústave, sa už veľmi nespomína ani z úst slávnostných rečníkov na cyrilometodských oslavách, nieto ešte v každodennom skutočnom živote." ( https://grkatba.sk/homilia-arcibiskupa-cyrila-vasila-sj-v-terchovej/

Prejavilo sa to aj pri Mečiarovej vláde, ktorú podporovali niektorí „proslovenskí“ kresťania a podnes chváli JUDr. Harabin, Ficovláde a minuloročných protestoch proti nej, aj pri prezidentských voľbách 2019.

Biskupi versus Mečiar a spol.

Jeden charakteristický prípad: V marci 1996 vyhlásenie 10 biskupov kritizovalo zákon Mečiarovej vlády „o ochrane republiky“, že jeho paragrafy o „rozvracaní ústavného zriadenia“ pripomínajú tie, ktoré komunistický totalitný režim zneužíval v politických procesoch. Politické grémium SNS vyhlásilo, že títo biskupi konali protislovensky. Podobne sa vyjadril J. Cuper (HZDS), ktorý bol neskôr advokátom I. Lexu v kauze únosu prezidentovho syna, a v r. 2016 kandidoval do parlamentu na kandidátke Kotlebovej ĽSNS. V Mečiarovskom denníku Slovenská republika „proslovenský“ historik F. Vnuk v kritizoval biskupov že nekonajú pod vedením Ducha svätého, „akoby úmyselne hľadali konfrontáciu so štátom.“ … „Nech si nemyslia, že sú chránení pred akýmkoľvek bludom.“ (V roku 2018 Vnuk podporoval Kotlebovu ĽSNS)

Biskup Baláž kritizoval aj veriacich, ktorí idú na púť a potom volia komunistov.

Protest zdravotných sestier, biskup Lach a exkomunisti

Občianske protesty za spravodlivosť odvtedy verejne u nás podporil len biskup Milan Lach svojím vyhlásením k štrajku zdravotných sestier. Obrátil sa ním „na predstaviteľov štátnej moci, osobitne na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica ... Zároveň na predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov....“ https://www.postoj.sk/10178/biskup-lach-ficovi-prestante-zastrasovat-sestricky Exkomunista Fico, šéf vládneho SMERu, ktorý riadi aj vnútro aj zdravotníctvo reagoval podráždene, a KBS o pár mesiacov poslala Lacha pôsobiť za oceán. (netvrdím že len kvôli tomu, ale súvislosti naznačujú že asi aj preto)

Väčšina z tých najväčších a najbezohľadnejších „finančných štruktúr“ má komunisticko-eštebácky pôvod, základ svojho bohatstva získala za Mečiarovej vlády, a teraz má blízko k Ficovej. Je smutné, koľkí podnes nechápu súvislosť medzi veľkou mierou korupcie a komunistickou minulosťou, aj keď to pomenoval už Stalin v r. 1929: „Komunista pokladá často štát, zákony a podobné veci za rodinnú vec. Práve preto nerobí neraz inému komunistovi veľkú námahu, aby podobne ako sviňa vliezol do záhrady štátu a niečo v nej zhrabol, alebo ukázal svoju štedrosť na úkor štátu.“ (viac tu:  http://www.postoj.sk/24829/komunista-ako-svina-v-zahrade-statu )

Nová exkomunikácia a výzvy pápeža

V roku 2017 zriadili vo Vatikáne „Poradný zbor pre spravodlivosť". Svätá stolica sa tak aktívne zapojí do boja proti rôznym formám korupcie, organizovaného zločinu a mafie. Zbor sa má v spolupráci s biskupskými konferenciami a miestnymi cirkvami zamerať aj na otázky exkomunikácie mafiánov a perspektívou exkomunikácie v prípadoch korupcie. ( https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20170803028 )

Inzercia

Videoposolstvom „Povedzme nie korupcii.“ z 1. februára 2018 pápež František podporil svoj Úmysel Apoštolátu modlitby na mesiac február, pozývajúci k  duchovnej podpore boja proti korupcii, ktorá je „smrtiaci proces, ktorý živí kultúru smrti. … Proti korupcii sa nebojuje mlčaním. Musíme o nej hovoriť, verejne odsúdiť prejavy jej zla....“ Informovalo o tom slovenské vysielanie Vatican News,

video so slovenskými titulkami je tu: https://www.facebook.com/iambondosco/videos/1848767078748030

Ja som to citoval a dal do súvislosti so slovenskou realitou tu: https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia Slovenská cirkev a Katolícke noviny to ignorovali, rovnako ako predchádzajúce pápežove protikorupčné výzvy.

Slovenské protesty 2018

O tri týždne zavraždili novinára Kuciaka so snúbenicou za to, že bojoval proti korupcii, v ktorej patrí Slovensko k najhorším v Európe. Občania reagovali manifestáciami, najväčšími od Novembra 1989, kde žiadali spravodlivosť, odchod politikov najviac zodpovedných za náš korupčný systém, zastavenie korupcie a vyšetrenie vraždy.

Cirkevní predstavitelia mlčali, niektorí kresťania protesty spolu s exmečiarovcami a Ficom odsudzovali ako údajne Sorosom a zahraničím zorganizovaný úklad proti Slovensku. Niektorí ich odmietali, lebo sa tam nehovorilo o potratoch alebo šírili nespravodlivú kritku manifestácii od kňaza Kuffu. Viacerí potom chválili a fakticky podporili Fica a Danka kvôli pár slovám odmietnutia Istanbulského dohovoru.

Len prešovský arcibiskup Babjak potom v Nitre na sviatok sv. Cyrila a Metoda za prítomnosti politikov povedal: „Iba pravda nás oslobodí. Spoločnosť túži po pravde. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď vrah je stále na slobode, už nechceme počúvať rozprávky a mýty, chceme počúvať pravdu. O to by nám malo stále ísť, iba o pravdu, potom by sa takéto neprávosti nestávali. Naša spoločnosť je citlivá na korupciu, klientelizmus, zneužívanie európskych fondov, podvody a mafiánske maniere. Slušní ľudia chcú, aby sa tieto veci riešili a vyriešili. Pravda nás vedie k dobru, pravdivosti, čestnosti, vidíme, ako sa celý národ domáha týchto hodnôt,“ https://www.postoj.sk/34629/j-babjak-po-vrazde-jana-kuciaka-a-martiny-kusnirovej-chceme-pocut-pravdu

Na jar 2019 predseda KBS povedal že cirkev si vraj nechala vnútiť tému korupcie (viac tu: https://www.postoj.sk/43097/kto-nam-nanutil-korupciu-teolog-carlotti-versus-arcibiskup-zvolensky

Kňaz Kuffa na BHD vyjadril radosť že protikorupčné protesty neuspeli, v prezidentských voľbách viacerí cirkevníci vrátane vedenia KBS podporili exkomunistov Harabina a Šefčoviča, a arcibiskup nakydal na jedného z organizátorov Sviečkovej manifestácie Mikloška.

Občianske protesty a biskup Malý

V Českej republike vedie vládu s podporou komunistov Slovák a bývalý agent komunistickej ŠtB Andrej Babiš. Ako minister financií manipuloval zákony tak, aby boli prospešné pre jeho firmu Agrofert. Je obvinený z nezákonného získavania európskych dotácií a poškodzovania záujmov EÚ. Keď sa aféra dostala na verejnosť a začala sa ňou zaoberať polícia, Babiš vymenil ministra spravodlivosti a dosadil tam svojho človeka - M. Benešovú.

Proti tomu sa zdvihla vlna protestov občanov. Posobne ako naše manifestácie v r. 2018 najväčšia od novembra 1989. Podporil ich aj pražský pomocný biskup, jeden z hovorcov Charty 77 a väzeň komunizmu Václav Malý, ktorrý stál na tribúne aj v Novembri 1989, kde sa so zhromaždenými modlil Otčenáš. Na FB, už 30. 4. 2019 napísal „Oceňuji, že se na mnoha místech republiky probouzí občanská čest, která už nechce mlčet k mocenským machinacím. Protesty probíhají v klidu, nechybí humor a účastníci se neutíkají k lacinému populismu.“

K manifestácii na Letnej, ktorej sa zúčastnilo štvrť milióna ľudí povedal v rozhovore pre médiá, že keby nebol pracovne v zahraničí určite by tam šiel, a ak by ho vyzvali, aj by tam prehovoril. K požiadavke na odstúpenie vlády povedal, že nejde len o Babiša. „Politika a soukromé vlastnictví by se neměly spojovat, to je zásadní,“ … „Nemělo by se to všechno soustředit jen na jednu osobu. Jsou tady i zásadnější otázky, populistická rozhodnutí vlády, jako jsou slevy na železnici, je tu problém s odchodem lékařů do zahraničí, i o tom by se mělo mluvit.“ Ocenil že občania si uvedomili, že záleží na nich a na ich názore, a prejavili nespokojnosť, „Bylo by dobré, kdyby pan premiér odstoupil, protože on není důvěryhodným reprezentantem státu.“ https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-zvladnout-statisice-lidi-na-letne-navod-od-muze-ktery-tam-pred-30-lety-primel-lidi-modlit-se-otcenas-74386

Kresťania na protestoch v Hongkongu

Hongong dosiahol pod správou V. Británie podstatne lepšiu ekonomiku a životnú úroveň ako komunistami riadená Čína. Od 30. 6. 1997 sa stal po vzájomnej dohode súčasťou Čínskej ľudovej republiky (ČLR), s vlastnou samosprávou. Aj keď dohoda zaručila Hongkondgu na 50 rokov zachovanie „kapitalistickej“ ekonomiky a politického systému, nastal veľký odliv investičného kapitálu (až milión USD denne) a za 3 roky opustilo Hongong 500-700 tisíc občanov.

V r. 2014 tam boli veľké protesty proti volebnej reforme schválenej centrálnou vládou v Číne. Od 9. júna 2019 tam prebiehajú masové protesty proti návrhu zákona umožňujúceho vydávať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu do pevninskej – kumunistickej Číny. Tam je bežné mučenie obvinených a netransparentné vyšetrovanie. V ČLR neexistuje právo na spravodlivý súdny proces, sloboda slova, zhromažďovania, či náboženského vyznania, ktoré sú v Hongongu samozrejmé.

Nespokojnosť zahŕňa aj snahy presadiť tam „patriotickú výchovu“ založenú na komunistickom výklade dejín a korupčné škandály. Protesty podporili aj najvýznamnejší Hongongskí sudcovia, aj kresťania, ktorí tvoria 10 % obyvateľstva. Skupiny veriacich boli dobre poznateľné, lebo sa počas protestov modlili a spievali náboženské piesne. Aj u nás známa radostná pieseň „Sing Halleluyah to the Lord“ sa stala neoficiálnou hymnou protestujúcich. Tých opakovane podporil známy 87 ročný emeritný biskup Hongongu kardinál Joseph Zen. Keď 16. júna manifestovali 2 milióny ľudí, kardinál im na Twitteri odkázal: „Ďakujme Pánovi že nám dal tých krásnych a spravodlivých bratov a sestry. Aj keď sme vyhrali jednu bitku, musíme pokračovať. Každý z nás sa musí zúčastniť týchto demonštrácií, budeme pokračovať s pokojom a láskou, aby sme svojím zmyslom pre spravodlivosť prebudili celú spoločnosť. Sme na strane Víťaza (Ježiša)“ (O. Lomová, sinologička, riaditeľka „Ústavu dálného východu“, Katolický Týdeník 25/2019)

Na Slovensku je to tak

Toľko fakty o ktorých na Slovensku takmer nikto nehovorí a nedáva ich do súvislosti so súčasným stavom spoločnosti, cirkvi a politiky. Komentár bude stručný.

Je veľká škoda, že na Slovensku sa nenašla cirkevná autorita, ktorá by sa k protestom v súlade s učením Cirkvi vyjadrila podobne ako biskup Malý a kardinál Zen. Mohli napríklad pripomenúť Ježišove slová, že blahoslavení sú tí čo usilujú o spravodlivosť a trpia pre ňu, a výzvy pápeža k aktívnemu boju proti korupcii, ktorá je hrubým porušením spravodlivosti. Práve pre toto úsilie zavraždili Kuciaka a Kušnírovú, to bola hlavná myšlienka a náplň manifestácií. Aj keď mnohí kresťania vrátane niektorých duchovných protesty podporili, vo verejnom priestore ich prevalcoval názor a postoj vedenia, Kuffu a aktivistov, ktorí naopak podporili tých, ktorí majú najväčšiu zodpovednosť za korupčný systém, aj za to, že podnes platí komunsitický potratový zákon.

Keby cirkev na jar 2018 zaujala iný postoj, mala by dnes u obyčajných ľudí a „neveriacich“ väčšiu vážnosť a ochotu počúvať jej názor aj v iných otázkach, kresťanai by boli menej rozhádaní, a aj tohtoročné prezidentské a euro-voľby mohli dopadnúť lepšie. Poučíme sa aspoň pred parlamentnými?

Odporúčame

Blog
Prečo citujem pápeža Františka a kritizujem kňaza Kuffu.

Prečo citujem pápeža Františka a kritizujem kňaza Kuffu.

Niekoľko ľudí sa ma nespokojne pýtalo, prečo toľko píšem o kurupcii, kritizujem kňaza Kuffu a citujem pápeža Františka. Preto, lebo korupcia je jeden z najvážnejších spoločensko-politických problémov, sociálne učenie cirkvi stojí na princípoch prirodzeného práva a zdravého rozumu, a ani väčšina slovenských veriacich a cirkevníkov, ktorí o kresťanskej politike hovoria a odvolávajú sa na ňu, toto učenie nepozná a nekoná podľa neho.

Blog
Je Christine Lagardová súca na vedenie Európska centrálnej banky?

Je Christine Lagardová súca na vedenie Európska centrálnej banky?

Júlový summit v Bruseli po zložitých rokovaniach vyniesol na najvyššie európske posty prvýkrát ženy. Kým Nemka Ursula von der Leyenová je nominovaná na predsedníčku Európskej komisie, Francúzka Christine Lagardová mieri na čelo Európskej centrálnej banky. Kým prvú z nich musí odhlasovať Európsky parlament, čo sa môže skomplikovať, Lagardovú volí Európska rada, ktorú ju sama do funkcie navrhla. Je na funkciu pripravená?

Blog
Výzva KDH: "Dištancujte sa od registrovaných partnerstiev!"

Výzva KDH: "Dištancujte sa od registrovaných partnerstiev!"

Televízia Markíza zverejnila informácie o pripravovanej dohode o predvolebnej a povolebnej spolupráci KDH s PS - Spolu. Reportáž vyjadrovala ústami redaktorov v spojení so slovami predsedu KDH, že KDH by mohlo ustúpiť extrémnym liberálom v oblasti registrovaných partnerstiev. Aliancia za rodinu otvorila na podpis verejnú výzvu, v ktorej vyzýva predsedu KDH Alojza Hlinu, aby verejne dementoval postoje opísané v Markíze.