Odvážne alebo o nekonzistentnosti Igora Matoviča

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Odvážne alebo o nekonzistentnosti Igora Matoviča

Krátka kritika kresťanskej platformy Odvážne

Igor Matovič ako predseda hnutia Oľano nedávno predstavil platformu Odvážne, na ktorej chce mať obyčajných kresťanov vo voľbách do NR SR v roku 2020. Láka veľkou sumou: približne 2,2 mil. eur na kampaň. Zaujímavá je jeho definícia obyčajného kresťana: je to kresťan, ktorý ešte nekandidoval vo veľkej politike, a ktorý keď vyzbiera 100 podpisov zo svojho okolia, môže ísť kandidovať.

Prečo to robí?

Je pochopiteľné prečo Igor Matovič založil Odvážne. Z poslaneckého klubu mu odišli konzervatívni 5 poslanci a kresťanka Veronika Remišová už ohlásila vstup do Kiskovej iniciovanej strany Za ľudí. Liberálni voliči skôr podporia SaS a PS-Spolu, čím Oľanu zásadne miznú hlasy a ocitá sa na hrane zvoliteľnosti. 

Matovič inicioval, že chce kresťanov, ktorí neprikazujú a nezakazujú, ale pomáhajú slabým, chorým a chudobným, pričom sa odvolal na pápeža Františka. Služba týmto skupinám ľudí určite patrí ku prejavom kresťanskej lásky a je zahrnutá aj v sociálnej náuke cirkvi. Avšak Matoviča rétorika má dva zásadné problémy.

Osočiť a ukrivdiť

Ohlásiť vznik kresťanskej platformy spôsobom, v ktorom Igor Matovič obvinil a osočil všetkých kresťanských demokratov, ktorý 30 rokov úprimne pracovali pre spravodlivejšiu spoločnosť alebo ešte stále pracujú, je veľmi nekresťanské. Spomeniem len tvrdý boj s mečiarizmom, neustále predkladanie zákonov na zrušenie Mečiarových amnestií, zápas o prozápadnú orientáciu a vstup do štruktúr EÚ, prorodinné zákony a návrhy na obmedzenie potratov. Renátka Ocilková vo svojom blogu pekne zhrnula, čo všetko KDH urobilo pre kresťanov a Slovensko. Toto všetko vo väčšej, či menšej miere pomohlo slabých, chorým a chudobným.

Na bioetike nezáleží

Keď Matovič hovorí negatívne o kresťanských politikoch, ktorí zakazovali a prikazovali, teda sa stavali do role určitej morálnej autority, značne bagatelizuje všetky bioetické témy. Bolo by krásne, keby sa proti najväčšej genocíde v súčasnosti, potratom, zdvihne taká vlna odporu ako sa zdvihla po smrti Jána a Martin v roku 2018. To sa však nestane, pretože potraty mnohí nepovažujú za problém. Na základe rétoriky Igora Matoviča sa obávam, že bioetické problémy spadajú v jeho zmýšľaní do tých „príkazov a zákazov,“ ktoré netreba riešiť. V jeho logike treba pomáhať slabým, chorým a chudobným, ako keby nenarodené deti neboli tie najslabšie a najzraniteľnejšie bytosti.

Na základe rétoriky Igora Matoviča sa obávam, že bioetické problémy spadajú v jeho zmýšľaní do tých „príkazov a zákazov,“ ktoré netreba riešiť. Zdieľať

Tiež je zamysleniahodné vnímanie pomoci týmto skupinám. Nejde predsa iba o konkrétnu ľudskú a materiálnu pomoc, ktorá je síce veľmi dôležitá, ale aj o zastavenie ideológií, ktoré by chceli odstrániť starých a trpiacich ľudí (eutanázia), či zotrieť mužskú a ženskú identitu detí a adolescentov (gender). Okrem toho chudobným ľuďom sa veľmi pomáha práve tým, keď sa nastaví spravodlivo demokratický kapitalistický ekonomický systém, vďaka ktorému značne mizne bieda a zvyšuje sa kvalita života celej spoločnosti. Avšak tieto tézy by si zaslúžili hlbšiu argumentáciu.

Preto na záver iba dodám, že som veľmi nemilo prekvapený z nekresťanského prístupu Igora Matoviča pri predstavovaní kresťanskej platformy Odvážne. Dúfam, že Igor Matovič si to celé rozmyslí a ako upustil od organizácie veľkého referenda, upustí aj od tohto a bude sa venovať tomu, v čom je dobrý: boju proti korupcii a mafii. 


Zdroje: 
https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/42/4288269/4288269_1200x.jpeg?rev=3
https://www.sbs.com.au/yourlanguage/sites/sbs.com.au.yourlanguage/files/styles/full/public/podcast_images/matovic_fico_parlament_tasr2.jpg?itok=tO9xjltj

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo