Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. júl 2019

Odvážne alebo o nekonzistentnosti Igora Matoviča

Krátka kritika kresťanskej platformy Odvážne
Odvážne alebo o nekonzistentnosti Igora Matoviča

Igor Matovič ako predseda hnutia Oľano nedávno predstavil platformu Odvážne, na ktorej chce mať obyčajných kresťanov vo voľbách do NR SR v roku 2020. Láka veľkou sumou: približne 2,2 mil. eur na kampaň. Zaujímavá je jeho definícia obyčajného kresťana: je to kresťan, ktorý ešte nekandidoval vo veľkej politike, a ktorý keď vyzbiera 100 podpisov zo svojho okolia, môže ísť kandidovať.

Prečo to robí?

Je pochopiteľné prečo Igor Matovič založil Odvážne. Z poslaneckého klubu mu odišli konzervatívni 5 poslanci a kresťanka Veronika Remišová už ohlásila vstup do Kiskovej iniciovanej strany Za ľudí. Liberálni voliči skôr podporia SaS a PS-Spolu, čím Oľanu zásadne miznú hlasy a ocitá sa na hrane zvoliteľnosti. 

Matovič inicioval, že chce kresťanov, ktorí neprikazujú a nezakazujú, ale pomáhajú slabým, chorým a chudobným, pričom sa odvolal na pápeža Františka. Služba týmto skupinám ľudí určite patrí ku prejavom kresťanskej lásky a je zahrnutá aj v sociálnej náuke cirkvi. Avšak Matoviča rétorika má dva zásadné problémy.

Osočiť a ukrivdiť

Ohlásiť vznik kresťanskej platformy spôsobom, v ktorom Igor Matovič obvinil a osočil všetkých kresťanských demokratov, ktorý 30 rokov úprimne pracovali pre spravodlivejšiu spoločnosť alebo ešte stále pracujú, je veľmi nekresťanské. Spomeniem len tvrdý boj s mečiarizmom, neustále predkladanie zákonov na zrušenie Mečiarových amnestií, zápas o prozápadnú orientáciu a vstup do štruktúr EÚ, prorodinné zákony a návrhy na obmedzenie potratov. Renátka Ocilková vo svojom blogu pekne zhrnula, čo všetko KDH urobilo pre kresťanov a Slovensko. Toto všetko vo väčšej, či menšej miere pomohlo slabých, chorým a chudobným.

Na bioetike nezáleží

Keď Matovič hovorí negatívne o kresťanských politikoch, ktorí zakazovali a prikazovali, teda sa stavali do role určitej morálnej autority, značne bagatelizuje všetky bioetické témy. Bolo by krásne, keby sa proti najväčšej genocíde v súčasnosti, potratom, zdvihne taká vlna odporu ako sa zdvihla po smrti Jána a Martin v roku 2018. To sa však nestane, pretože potraty mnohí nepovažujú za problém. Na základe rétoriky Igora Matoviča sa obávam, že bioetické problémy spadajú v jeho zmýšľaní do tých „príkazov a zákazov,“ ktoré netreba riešiť. V jeho logike treba pomáhať slabým, chorým a chudobným, ako keby nenarodené deti neboli tie najslabšie a najzraniteľnejšie bytosti.

Inzercia

Na základe rétoriky Igora Matoviča sa obávam, že bioetické problémy spadajú v jeho zmýšľaní do tých „príkazov a zákazov,“ ktoré netreba riešiť. Zdieľať

Tiež je zamysleniahodné vnímanie pomoci týmto skupinám. Nejde predsa iba o konkrétnu ľudskú a materiálnu pomoc, ktorá je síce veľmi dôležitá, ale aj o zastavenie ideológií, ktoré by chceli odstrániť starých a trpiacich ľudí (eutanázia), či zotrieť mužskú a ženskú identitu detí a adolescentov (gender). Okrem toho chudobným ľuďom sa veľmi pomáha práve tým, keď sa nastaví spravodlivo demokratický kapitalistický ekonomický systém, vďaka ktorému značne mizne bieda a zvyšuje sa kvalita života celej spoločnosti. Avšak tieto tézy by si zaslúžili hlbšiu argumentáciu.

Preto na záver iba dodám, že som veľmi nemilo prekvapený z nekresťanského prístupu Igora Matoviča pri predstavovaní kresťanskej platformy Odvážne. Dúfam, že Igor Matovič si to celé rozmyslí a ako upustil od organizácie veľkého referenda, upustí aj od tohto a bude sa venovať tomu, v čom je dobrý: boju proti korupcii a mafii. 


Zdroje: 
https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/42/4288269/4288269_1200x.jpeg?rev=3
https://www.sbs.com.au/yourlanguage/sites/sbs.com.au.yourlanguage/files/styles/full/public/podcast_images/matovic_fico_parlament_tasr2.jpg?itok=tO9xjltj

 

Odporúčame

Blog
Kresťania, čo sa nemodlia

Kresťania, čo sa nemodlia

Asi každý z nás už mal vo svojom živote niekoľko modlitebných kríz. Obdobie, kedy to proste išlo ťažko, keď sa nám modliť nechcelo, keď bolo všetko jednoduchšie a „zábavnejšie“ ako modlitba. S vetou „mám ťažkosti s modlitbou“ sa určite stretávajú bežne aj kňazi v spovedniciach.