Kresťan okresný (analýza)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kresťan okresný (analýza)

Štatistická sonda do nálad voličov KDH, KDŽP a KÚ v regiónoch a náčrt možných politických taktík

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu jasne potvrdili šírku a hĺbku zákopov ako následok osobných antipatií a nesúladu politického marketingu v kresťanskom tábore. Hanbu, ktorú utŕžilo KDH vďaka fackám od  KDŽP a KÚ v podobe bleskovej mobilizácie desaťtisícov voličov, KDH zahovorilo bez výraznejšieho pohoršenia. Pritom tá od KÚ poriadne sadla (KDH 95 tisíc, KÚ 38 tisíc). Svoju nekompromisnú nadradenosť oprelo KDH o dlhú históriu politického matadora, vydreté táborové prvenstvo a rýchle uzatváranie politicky prvoligových spojenectiev s coolovými ľavičiarmi. Po parlamentných voľbách si azda bude môcť KDH s burácajúcim zadosťučinením z pozície vypracovaného provinčného šampióna vychutnať hanebný a pramálo epický skon nehodných, príliš sebavedomých a hlavne z pohľadu KDH nelojálnych povstalcov. Tí v tichosti padnú do prepadliska menej úspešných alebo stroskotaných projektov (KDS, NOVA, SIEŤ).

Ak si uvedomíme, že strany KDH, KDŽP, KÚ podčiarkujú rovnakú myšlienkovú linku na silnú kresťanskú tradíciu, tak mimo opevnenia KDH zaberajú bratské, zato znesvárené šíky vzbúrencov takmer 40% bojových útvarov kresťanských konzervatívcov. Do toho nepočítame kresťanské hlasy v iných tematicky sekulárnejších stranách a hlasy, ktoré pri voľbách zo zvyku mlčia.

Budúcnosť rozhnevaných kresťanov bez KDH

Dilema kresťansky hodnotového voliča pri nasledujúcich voľbách tkvie v čoraz akútnejšej predpovedi, že budúcnosť rozhnevaných kresťanov mimo "hnutia" je odsúdená nevyhnutne k neúspechu. A tak môže KDH kalkulovať i so scenárom, v ktorom si voliči menších konzervatívnych strán uvedomia svoj márny boj s veternými mlynmi a navrátia sa ako marnotratní synovia domov ku KDH. Rovnako može voličov preniknúť existenčný strach z drtivého úspechu kultúrnych ľavičiarov a nevybalancovaných centristov, a to ich doženie k voľbe perspektívneho KDH. Naopak ponúka sa i možnosť, že znechutenie voličov KÚ a KDŽP zo súčasných KDHákov je tak silné, že radšej uprednostia akúkoľvek konzervatívnu alternatívu, len aby to nemuseli hodiť Hlinovmu KDH-CDU.

Analýza regionálnych rozdielov nám môže popísať politickú šachovnicu Slovenska tak, ako ju vidia stanícky stratégovia a odhaliť scenáre, kam sa môžu tieto strany takticky posunúť.

Pre jednoduchosť táto analýza predpokladá, že každý okres tvoria len voliči KDH, KDŽP a KÚ, ktorí odvolili vo voľbách do europarlamentu a strany si podľa tohto kľúča rozdeľujú percentuálne zisky medzi sebou. Týmto spôsobom možno určiť i celorepublikový okresný priemer: KDH 60%, KDŽP 14%, KÚ 26%.

Regionálne rozdelenie percentuálnych ziskov by nám mohlo pri nedostatku záujmu priniesť len samozrejmé, a tak i suché a nudné konštatovanie o primáte KDH takmer v každom regióne. Tým by sa akákoľvek  ďalšia diskusia nad výsledkami zvyšných kresťanských trpaslíkov stala bezpredmetná. Ale ...

Podiel jednotlivých strán na všetkých hlasoch KDH+KDŽP+KÚ v okrese

KDH:

(Farbená škála: Najbledšia výplň: 30%-40%, Najtmavšia výplň: 70%-80%; Zmena vo farebnosti: krok = 10%)

KDŽP:

(Farbená škála: Najbledšia výplň: 0%-10%, Najtmavšia výplň:30%-40%; Zmena vo farebnosti: krok = 10%)

KÚ:

(Farbená škála: Najbledšia výplň: 10%-20%, Najtmavšia výplň: 40%-50%; Zmena vo farebnosti: krok = 10%)

.... diabol je skrytý v detailoch, a tak nevýrazné farebné rozdiely úmyselne preexponujeme so zámerom vidieť kontúry regionálnych mikrokonfliktov na popredí jasnej celoslovenskej porážky KDŽP a KÚ. Tie nám dajú možnosť ísť pod kožu asertívneho voliča-inovátora a pochopiť maskované geografické signály a náznaky, ktoré vysiela smerom k straníckym centrálam. Nie sú silné a ťažko povedať, či ich volič myslí aj vážnejšie. Podobnosť s flirtovaním je na mieste.

Kto? S kým? Kedy? Kde? Čo robili?

Na základnej škole sme vo voľnom čase hrávali hru "Kto-s-kým-kedy-kde-čo-robili-a-čo-z-toho-vzniklo". Je to infantilná hra bez víťaza, kde na jednu zo 6 uvedených otázok tajne, písomne a náhodne odpovedá vždy iná osoba netušiac odpovede iných hráčov na zvyšné otázky. Na konci hry sa odhalia všetky odpovede a skĺbia do jednej vety. Teoreticky by ste sa mali dopracovať ku komickým výsledkom, ak spojíte nespojiteľné. Podobnú hru hrajú voliči v okresoch netušiac odpovede iných okresov. 

Ako veľmi je váš okres odlišný?

V prvom kroku našej hry percentá strán v okresoch očistíme od priemerných straníckych ziskov a dáme do pomeru k celoslovenskej odchýlke pre danú stranu1. Získané hodnoty odkryjú informáciu, koľkonásobne  je okresná pozícia strany vzdialená od priemerného volebného  zisku rovnakej strany v slovenskom okrese. Hodnota je vyjadrená počtom týchto typických celorepublikových okresných odchýlok strany. 

KDH:

(Farbená škála: Najbledšia výplň: -5 až -4, Najtmavšia výplň: 2-3; Zmena vo farebnosti: krok = 1)

KDŽP:

(Farbená škála: Najbledšia výplň: -2 až -1, Najtmavšia výplň: 5-6; Zmena vo farebnosti: krok = 1)

KÚ:

(Farbená škála: Najbledšia výplň: -3 až -2, Najtmavšia výplň: 3-4; Zmena vo farebnosti: krok = 1)

KDH

KDH može zaujať hlavne svojím dominantným opevnením Orava-Liptov-Spiš s najvyššími strážnymi vežami v Námestove a Ružomberku (>72% hlasov kresťanských strán). Rovnako pevnou vežou je aj prekvapivo neviditeľná Bratislava I. Nie je až tak osamotená, keďže celá Bratislava dosiahla vysokonadpriemerné percentuálne výsledky (okolo 70% v každej z častí I.-V.). Mysteriózne vyznieva prázdna Čadca, ktorá je v tesnej blízkosti KDHáckych bášt, a predsa tam KDH dosiahla len na 31% hlasov voličov kresťanského tria. 

KDŽP

Ak nás zaujala Čadca, tak vinníkom neúspechu KDH v tomto okrese je KDŽP, ktoré si z tohto okresu urobilo svoju vlastnú baštičku (36% hlasov). Podobne sa zachovalo aj vo Veľkom Krtíši, kde obhájilo podobnú úroveň. Dobre sa strane darilo aj na severe zemplína (okolo 25%). Kto však nejavil absolútne žiadny záujem, bola celá Bratislava I.-V. a Banská Bystrica (6%-7%). Najlepšie vyznejú regionálne rozdiely v porovnaní so stranou KÚ, keďže voličské sympatie majú obrátené na ose východ-západ. Strana KDŽP boduje skôr u východniarov ako voličov na západe alebo v strede.

Zatiaľ čo sympatie ku KDŽP plynú výraznejšie z východu Slovenska, strana KÚ je stranou hlbšie ukotvenou na západe a v strede so Žarnovicou ako svojou vlajkovou loďou (44%). Vcelku dobre sa jej darilo aj na Kysuciach a na Považí. Naopak strana zarevala v Kežmarku a Námestovo (11%-13%). Prekvapivo dobre dopadla u podunajských voličov kresťanských strán.

Čo z toho vzniklo? Odkaz pre KDŽP a KÚ

Malé strany boli obviňované z politického kanibalizmu, čo nemusí byť úplne pravda, i keď KÚ a KDŽP bodovali napr. na Zemplíne. Menšie strany sa často zahryli aj do regiónov, ku ktorým sa KDH nikdy príliš nemalo.

KDŽP

Orientácia KDŽP na východ može znamenať odozvu aj od iných voličov, ktorí by KDH nevolili (napr. Gemer, Poiplie). V prípade, že by KDŽP išla karta a k strane by sa pripojil Š. Harabin, získali by z tohto spojenia obe strany. Harabinovi by Kuffa a spol. nahrádzali chýbajúcu auru autentického kresťana a KDŽP by ľahko získala statisíce hlasov. Tým by sa mohla z východu privaliť mohutná vlna čerpajúca silu z chradnúceho Smeru a SNS - skutočný vyzývateľ Kotlebu. Tento scenár predpokladá, že Hlina odignoruje volanie Lukáša Obšitníka po privlastnení si národnej témy,  a tak aj odignoruje hnev slovenských "deplorables", ktorý Kotlebu živý.

Situácia KÚ v porovnaní s KDŽP nemôže byť odlišnejšia. Pri opätovnom pohľade na mapu nás môže zaujať svietiace Komárno. To nás môže priviesť k poznaniu, že KÚ si vôbec zle nevodí v maďarsky hovoriacich regiónoch. A ak vezmeme do úvahy nadnárodné európske fluidum zhmotnené v bývalých euroslancoch KÚ, už je len na skok k myšlienke, že KÚ by bolo perefektným spojencom maďarských politikov. Tí sa túžobne snažia preliezť hranicu zvoliteľnosti. Zatiaľ čo KDH si drží povesť strany bojujúcej za "slovenskú vec", stranu KÚ táto historická nálepka nezaťažuje. Ich euronadhľad ich robí  stráviteľnejšími pre maďarské publikum. Zároveň v európskych salónoch a štruktúrach sa pestuje nepriateľstvo voči kresťanskej tradícii, čo sa už mohlo prostredníctvom napr. migračnej krízy dotknúť i voličov inak verných maďarskej téme. Nehovoriac o tom, že nahlasnejší rétorický obranca kresťanskej Európy, ktorý neustále čelí euroútokom, je Maďar. Čo ak je maďarský volič skutočne pripravený rozšíriť svoj akcentovaný národnostný rozmer aj o civilizačne kresťanskú identitu? Vznikla by tak konzervatívna a kresťanská alternatíva k MOST-HÍD. 

Regionálne slabiny (príležitosti) slovenského politického kresťanstva

Podiel celkového počtu hlasov spolu pre KDH, KÚ, KDŽP na celkovom počte obyvateľov v okrese

(Farbená škála: Najbledšia výplň: 0%-1%, Najtmanvšia výplň: 7%-8%; Zmena vo farebnosti: krok = 1%)

Na záver pri bližšom pohľade na porovnanie okresov v podiele všetkých hlasov politického tria k počtu obyvateľov je zrejmé, že oravko-liptovsko-tatranská kresťanská bašta nie je príliš silným opevnením, ale skôr takým malým oravským múrikom. Rovnako i spišsko-sarišský val je skôr chabým retardérom (okolo 4%). Možno sa obhajovať nezáujmom Slovákov o voľby, zahrnutím detí do počtu obyvateľov okresu pri výpočte ale vyprahnutú púšť (ne)voličstva v južných okresoch kresťanskí konzervatívci dokážu odvôvodiť len s prihodením dvoch menej šťastných kariet. Tá prvá je spomenutá hra o autonómiu a tá druhá je o dva stupne výbušnejšia: Rožňava, Revúca, Rimavská sobota ...  nezamestnanosť 13,2%; 13,5%; 15,8% (máj 2019, ÚPSVR) ...  percentuálne zastúpenie rómov v regióne 25+, 25+, 20+ (zdroj).

V krátkosti možno zhrnúť, že proklamované hodnotové smerovanie dominantného KDH bolo pre ľudí týchto okresov nedostatočne adresné, atraktívne alebo prioritné, alebo vznešenú filozoficko-etickú agendu nikto nedokázal pretaviť do praktických riešení životnej situácie Kresťana okresného.

 

 

Poznámka: Autor sa ospravedlňuje štúrovcom a čitateľom. Žije 10 rokov mimo Slovenska. Gramatika a interpunkcia môže škrípať.

Použité zdroje a nástroje:
Mapy boli zostrojené s pomocou online nástroja ArcGIS a Esri Geospatial Cloud.
Vlastné výpočty.
Údaje o okresoch: Zdroj.
Údaje o počte obyvateľov v okresoch: Zdroj.
Titulný obrázok: Zdroj.

(percentuálne zastúpenie strany v danom okrese - priemerné percentuálne zastúpenie strany v okresoch) / priemerná absolútna odchýlka percentuálneho zastúpenia strany v okresoch

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo