Kresťania, čo sa nemodlia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kresťania, čo sa nemodlia

Asi každý z nás už mal vo svojom živote niekoľko modlitebných kríz. Obdobie, kedy to proste išlo ťažko, keď sa nám modliť nechcelo, keď bolo všetko jednoduchšie a „zábavnejšie“ ako modlitba. S vetou „mám ťažkosti s modlitbou“ sa určite stretávajú bežne aj kňazi v spovedniciach.

Mám však pocit, že sme si na túto vetu, na tento stav už tak trochu zvykli. Ak sa nám s týmto niekto zdôverí, súcitne ho poklepeme po pleci, niekedy dodáme „veď, to prejde“ a ideme ďalej. Ak je ale modlitba základným pilierom našej viery, malo by nám na nej záležať najviac. Ak z nej čerpáme silu pre život, mali by sme snažiť, čo najskôr z tejto krízy dostať a nespoliehať sa na to, že raz to prejde. Nemôžeme v jeden deň poľutovať suseda, keď má problém s modlitbou a na druhý prísť k nemu po radu. Veril by niekto budhistovi, ktorý by nemeditoval? Nie nadarmo veľa príbehov začína: „Žil raz jeden múdry muž, ktorý sa veľa modlil. Ľudia k nemu chodievali po radu...“ Ani sám Ježiš nedokázal vykonávať svoju úlohu bez dlhých rozhovorov s Otcom.

Čo mi je veľmi ľúto, je to, že aj naši pastieri si na tento náš „hriech“ v spovedniciach zvykli. Niekedy mám pocit, že to berú ako povinnú jazdu každého aktívnejšieho veriaceho. Doteraz som sa stretla asi s dvoma kňazmi, ktorí mi počas spovede dali radu, ako  sa s týmto popasovať, za čo som úprimne veľmi vďačná. 

Je to ako vo vzťahu alebo manželstve. Keď sa s partnerom nerozprávam, nemôžem čakať, že nám to bude klapať. Ak sa nerozprávam s Bohom, nemôžem mu vyčítať, že niečo v mojom živote nefunguje. Áno, je všemohúci, ale dáva nám slobodu sa o svoje túžby podeliť s ním. Nečudujme sa, že kresťansvo sa postupne zmení len na súbor morálnych hodnôt a politicky konzervatívne orientovaných jednotlivcov. 

Tu pomôže asi len jedno. Nie "idem, riešim", ale "zastavím sa, riešim". Prajem vám aj sebe, aby aj keď je horúco a dovolenkovo, sme sa zastavili a vrátili sa k základom toho, čo nazývame svojou vierou. Aby sme nanovo prebudovali základy či strechu, ak nám zateká.  

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo