Kresťania, čo sa nemodlia

Kresťania, čo sa nemodlia

Asi každý z nás už mal vo svojom živote niekoľko modlitebných kríz. Obdobie, kedy to proste išlo ťažko, keď sa nám modliť nechcelo, keď bolo všetko jednoduchšie a „zábavnejšie“ ako modlitba. S vetou „mám ťažkosti s modlitbou“ sa určite stretávajú bežne aj kňazi v spovedniciach.

Mám však pocit, že sme si na túto vetu, na tento stav už tak trochu zvykli. Ak sa nám s týmto niekto zdôverí, súcitne ho poklepeme po pleci, niekedy dodáme „veď, to prejde“ a ideme ďalej. Ak je ale modlitba základným pilierom našej viery, malo by nám na nej záležať najviac. Ak z nej čerpáme silu pre život, mali by sme snažiť, čo najskôr z tejto krízy dostať a nespoliehať sa na to, že raz to prejde. Nemôžeme v jeden deň poľutovať suseda, keď má problém s modlitbou a na druhý prísť k nemu po radu. Veril by niekto budhistovi, ktorý by nemeditoval? Nie nadarmo veľa príbehov začína: „Žil raz jeden múdry muž, ktorý sa veľa modlil. Ľudia k nemu chodievali po radu...“ Ani sám Ježiš nedokázal vykonávať svoju úlohu bez dlhých rozhovorov s Otcom.

Čo mi je veľmi ľúto, je to, že aj naši pastieri si na tento náš „hriech“ v spovedniciach zvykli. Niekedy mám pocit, že to berú ako povinnú jazdu každého aktívnejšieho veriaceho. Doteraz som sa stretla asi s dvoma kňazmi, ktorí mi počas spovede dali radu, ako  sa s týmto popasovať, za čo som úprimne veľmi vďačná. 

Je to ako vo vzťahu alebo manželstve. Keď sa s partnerom nerozprávam, nemôžem čakať, že nám to bude klapať. Ak sa nerozprávam s Bohom, nemôžem mu vyčítať, že niečo v mojom živote nefunguje. Áno, je všemohúci, ale dáva nám slobodu sa o svoje túžby podeliť s ním. Nečudujme sa, že kresťansvo sa postupne zmení len na súbor morálnych hodnôt a politicky konzervatívne orientovaných jednotlivcov. 

Tu pomôže asi len jedno. Nie "idem, riešim", ale "zastavím sa, riešim". Prajem vám aj sebe, aby aj keď je horúco a dovolenkovo, sme sa zastavili a vrátili sa k základom toho, čo nazývame svojou vierou. Aby sme nanovo prebudovali základy či strechu, ak nám zateká.  

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora