Keď žasnúť nestačí

Keď žasnúť nestačí

z toho, ako dokážu ekvilibristicky zakrúžiť v správny moment, prehodiť perie a zlietnuť do nového hniezdočka.

Slováci si vytvorili z politiky akési fluidum, kam patriť je výsadou. Preto u nás platí, že ak sa tam niekto už  raz dostal a preukázal lojalitu, je nenahraditeľný.  Nevadí, že jeho politický príbeh je nevýrazný, zmätočný. Vôbec nie je dôležité, že to potvrdila aj za ten čas odumretá politická strana, za ktorú kandidoval. Títo homo politici eaterni sťa prelietaví nebeskí vtáčikovia, dokážu ekvilibristicky zakrúžiť v správny moment, prehodiť perie a zlietnuť do nového hniezdočka, ktoré im prisľúbilo poskytnúť to, na čo si tak rýchlo zvykli – politický dôchodok.

A predstavte si, že dostávajú priestor. Hlina, Matovič, Beblavý či Kiska sa idú o nich potrhať namiesto toho, aby vytvorili priestor pre vyformovanie nových politických osobností vo vlastných radoch. Ale to zrejme nejde, pretože pri takomto formáte leadrov ide o takých učiteľov, ktorí sa doslova strachujú, že ich môže niekto prerásť a preto radšej kombinujú svoje hry s prekuknutými a ľahko manipulovateľnými figurkami.

Príklad poslanca Jariabka (HZDS/SMER-SD),  Valockého (SOP/SMER-SD) alebo Štefaneca (SDKÚ/KDH) sú toho írečitým príkladom. No v posledných dňoch rezonuje postava už pomaly päť rokov nadobro zabudnutej Jany Žitňanskej (Nova, europoslankyňa 2014 – 2019), ktorú si vytypoval do svojho projektu exprezident Kiska. A ako inak než – dohodli sa! Janka sa pritom nezabúda odprezentovať ako žiadaná a svojej veci oddaná odborníčka, o ktorú sa síce trhalo aj také KDH alebo Spolu, ale ona sa rozhodla pre dobráka anjela, pretože, ako povedala: „Nechcem riešiť virtuálne ideológie!“

Niečo podobné zaznelo už pred časom zo Šeligových úst, ktorý obdobne zo seba verejne striasol akékoľvek morálne záväzky ako i spojivo s kresťanským konceptom politiky. Spolu s Janou teraz zvelebujú zlaté teľa, koncept Kiskovho politicky bezpohlavného centrizmu, s ktorým, ak sa dobre pamätám, najlepšie zobchodovalo svojho času práve HZDS, neskôr SOP. A je tu ešte jedna paralela.  Príklad Šeligu a Žitňanskej naznačuje, že podobne ako si kedysi Mečiar spravil svoj „prezieravý“ výber v radoch VPN a SKDH, tak sa aj Andrej Kiska rozhodol obklopiť ľuďmi z iných politických strán, ktorí sú priveľmi ctižiadostivými  na to, aby neboli aj servilnými,  prispôsobivými a tým pádom aj ľahko ovládateľnými.

Ako sme si mohli prečítať a overiť si, takéto „osobnosti“ dokážu na zavolanie „prehodnotiť svoje hodnoty“ len aby sa pomestili do konceptu „Za ľudí“. Nevadí im pritom, že viditeľne prevracajú kabát a hrnú sa nedočkavo navliecť si obojok, v ktorom budú načisto závislí od hlavného kormidelníka.  Obávam sa, že za takýchto okolností je pre nich jediným motivujúcim a podstatným faktorom istota finančnej a kariérnej perspektívy. No povedzte, ako bude potom vyzerať strana postavená na ľuďoch a hodnotách takéhoto typu?

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo