Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. jún 2019

M.Petriska: Svet podľa "pokrokových" "liberálov" I. - "ekonóm" Vallo

Po vyjadrení pána Valla o tom, že by možno zvýšil daň z ubytovania, aby tým prilákal iný typ turistov (asi myslel bohatších), ma ovládol strach a hrôza. Pár dní som počkal, či toto vyjadrenie nebude dementovať, keďže slnko je v poslednej dobe naozaj silné a tým pádom by som to vedel pochopiť. Nuž ale nestalo sa.
M.Petriska: Svet podľa "pokrokových" "liberálov" I. - "ekonóm" Vallo

Pán primátor si naozaj myslí, že keď nemám záujem o službu za 20 eur, tak po zdvihnutí ceny na 22 eur si ju kúpim? Šialené. Za takéto tvrdenie by vysmiali aj americké pomätené neo-marxistky typu Alexandria Ocasio-Cortez, či Ilhan Omar a to je už čo povedať. Bratislava nie je v podobnej situácií ako lyžiarske stredisko Jasná, ktoré má niekedy toľko návštevníkov-turistov, že v určitých častiach sezóny ich počet zvýšenou cenou reguluje a tým pádom si vyberá klientelu (keď je hluché obdobie, tak ich zníženou cenou zase láka).

Veď skúste jeho logiku aplikovať v súkromnom podnikaní. Otvoríte bar, asi nie je ničím špeciálny, tak sa Vám tam nasťahuje klientela, pre ktorú síce tiež nie je ničím špeciálny ale je za dobrú cenu, čo je pre nich prioritné, tak k Vám začnú chodiť. Časom Vám to začne vadiť, nemíňajú u Vás veľa peňazí, nesprávajú sa najlepšie. Čo by urobil majiteľ baru, ak by ním bol sám pán Vallo? Zdvihol cenu. Čo by sa stalo? Bar by stratil opodstatnenie pre vašich štamgastov, odišli by. Solventnejší by ale samozrejme neprišli, pretože o bar nemali záujem ani predtým. Čo by nasledovalo? Bar by skrachoval.
Už rozumiete kto nám riadi hlavné mesto? Človek, ktorému by sme nemali zveriť ani bar.

Ako by som to teda riešil ja?                                                                                                                                                                                                       Robil by som maximum pre to, aby sme ako mesto zvýšili úroveň služieb a tým lákali turistov. Tam, kde nemá dosah mesto, by som tlačil na kompetentných, aby so situáciou niečo robili. Daň z ubytovania? Išiel by som presne opačnou cestou ako pán Vallo. Daň by som znížil a tým by som hotelierom venoval priestor na rast úrovne služieb, či zvýšenie miezd zamestnancov, čo by znamenalo, že by zamestnávateľ možno našiel Slováka ochotného vrátiť sa z cudziny domov, pretože tento plat by pre neho bol aspoň trochu zaujímavý a hotelier by nemusel pomáhať znižovať nezamestnanosť Srbsku, či Ukrajine. Zlepšené služby, znížená cena, či kvalifikovanejší personál by samozrejme znamenali zvýšený dopyt po ubytovaní. A čo sa stane, keď desiati chcú službu za 20 eur ale voľná je len pre piatich? Hotelier si môže vyberať a teda jej cena môže vzrásť na 22... Ulalaaa
Výsledok? Klientela akú chcel pán Vallo, akurát nikto neskrachuje a peniaze ostanú u tých, ktorí hodnoty tvoria, nie v jeho úrade.

Nám v hnutí Sme Rodina zdravý rozum káže pomáhať cestovnému ruchu, pretože Tatry, Devín, ani Morské oko nám nikto nerozmontuje a neodnesie.     Opäť sa ukázalo, že ľavicoví “liberáli” sa so základmi ekonómie nekamarátia a mali by sa ich konečne učiť priamo na školách, aby sme potom nemuseli doškolovať ľudí, ktorí spravujú naše milióny.

 

Martin Petriska 
Člen predsedníctva Sme Rodina, Predseda Mladí pomáhajú

 

Inzercia

Som predsedom mládežníckej organizácie Mladí pomáhajú (Sme Rodina - Boris Kollár). Študujem na ČVUT v Prahe. O politiku a všetko s ňou spojené sa zaujímam už od detstva.

Odporúčame

Blog
A neuveď nás do pokušenia?

A neuveď nás do pokušenia?

Po 16 rokoch práce na novom preklade Rímskeho misála, talianska Konferencia biskupov (CEI) vlani v novembri schválila návrh nového znenia 6. prosby modlitby Otče náš. Po nedávnej správe v britskom The Guardian, pápež schválil pre Taliansko túto zmenu. Následne sa všade, aj u nás, rozprúdila nie vždy kvalifikovaná diskusia, spojená aj s kritikou pápeža, ktorý „zasa niečo mení“. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.