Z prezidenta odrazový mostík

Z prezidenta odrazový mostík

Resp. „mostíček“ pre dobrodruhov, ktorí ani nevedia, pokiaľ siahajú jeho okraje

Neznie to nejako divne? Vraj Anreja  Kisku, ktorý podľa vlastných slov vstúpil pred piatimi rokmi do politiky, aby posunul Slovensko vpred, okamžite prekvapili v Grasalkovičovom paláci slabé kompetencie prezidenta. Preto údajne začal hneď dumať a zvažovať či sa ešte bude niekedy uchádzať o najvyšší štátny post, alebo skôr či nebude preňho lepšie založiť si vlastnú politickú stranu.

Myslím si, že to celé bolo trochu inak. Predovšetkým vďaka lajdáckej opozícii, ktorej lídri sa od  2010. roku zaoberajú svojim obrazom v zaparenom zrkadle svojich kúpeľní, ako i  vďaka personálne vyčerpanej vládnej koalícii, kde sa nekompromisne udržuje brežnevovsko-inkubátorový režim udržovania živej mŕtvoly na javisku (z dôvodu zachovania si moci),  sa z prestížneho postu prezidenta SR stal „mostíček“ pre amatérskych dobrodruhov, ktorí v čase svojho zvolenia ešte presne ani nevedia, pokiaľ siahajú okraje onoho mostíka, a kam sa z neho vlastne chcú odraziť.

Lenže Slovákom sa páči dávať zelenú každému, kto je nový a „media friendly,“ teda koho ktosi  mediálne vplyvný začne prezentovať ako slávneho a úspešného. Jednoducho nevieme utlmiť svoju slabosť pre Jánošíka a  radi sa dáme „ošáliť“ snom o ľudovosti, zbojníckosti v symbióze s mocou, majetkom a spravodlivosťou. Namiesto racionálnej úvahy, ktorej výsledkom by bola všade inde v slobodnom svete rovnica: Prezident = overená osobnosť a politický matador, my posúvame našu nemožnosť stále ďalej a ďalej. V 2014. sme si zvolili splátkového businessmana Kisku, ktorý si ale zato ešte stihol obliecť filantropický plášť. V 2019.  volíme advokátku/neadvokátku zato víťazku ocenenia európska osobnosť roka, ktorú Čaputová získala v tvrdej konkurencii malej blicky švédky Grétky a francúzskeho futbalistu Thurama.

Exprezident Kiska sa teda odrazil a chce dopadnúť do predsedníckej stoličky vlastnej politickej strany „Za ľudí“. Keďže mu percentuálne a ideologicky odbehli jeho nedávni kámoši z PS a Spolu, ku ktorým patrí aspoň mentálne aj  nová prezidentka Čaputová, snaží sa narýchlo preladiť husle a staviť na hladinu konzervatívnych a nebodaj i kresťanských hodnôt, kde sa to Matovičovi  a Hlinovi akosi rozvlnilo. V jeho blízkosti sa už  objavila repetistka  Jana Žitňanská (KDH, NOVA),  o možno chvíľočku, až to bude správne načasované, i taká Veronika Remišová a spol. z OĽaNO. Kresťanský aktivista a  volič je spoľahlivejší než smrť. Ak sa naňho ide správne, zvolí aj liberála, čoho je europoslanec Štefanec rukolapným dôkazom. Kiska sa nemusí ničoho báť.

Uf, ešte že sme zvyknutí na svoju kuchyňu. Voličskí žalúdok strávi aj tento predvolebný guláš. O to skôr, ak Fico nepochopí, že jeho dejinná úloha ja tá tam. On na čele SMERu-SD je riavou na mlyn pre každý ďalší novovznikajúci politický podnik. A v rade na bumažku úradu pre aktivity politické už čakajú ďalší.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež