Ako sa meria transparentnost na bratislavskom magistráte

Ako sa meria transparentnost na bratislavskom magistráte

Stále plné ústa transparentnosti, no zrazu potichu zamestnávanie kamarátov, hlavne tých, ktorí nezískali vytúžené funkcie priamo od voličov.

Práve v týchto dňoch sa naplno ukazuje tá slávna, facebookovo-marketingová transparentnosť. Prebiehajú výberové konania na posty riaditeľov mestských akciových spoločností a príspevkových organizácii. Podnikov, cez ktoré sa od ich vzniku masívne tuneluje rozpočet Bratislavy a ja som žial stále presvedčený, že tunelovať sa bude aj v budúcnosti. Nikto mi totiž toto moje presvedčenie nechce vyvrátiť. 

Ako teda prebiehajú spomínané výberové konania? Opäť čo najviac utajene.

Postup je takýto: životopisy kandidátov najprv posúdia akýsi HR poradcovia. Že by z tímu PS/Spolu? Ďalej nasleduje neverejné vypočutie, že by zase niekto zo zoskupenia Progresívneho Slovenska alebo strany Spolu? Samozrejme. Napokon jedna z týchto poradkýň alebo skôr výberkýň, riaditeľka portálu Profesia.sk je, ako uvádza Denník N, zakladajúcou členkou PS. V obsiahlom rozhovore, si pochvaľuje, že magistrát je taký transparentný, aký by ani byť vlastne nemusel. To, akože má byť transparentný ešte menej?) Až potom, aby bola verejnosť spokojná bude verejné vypočutie za účasti verejnosti. Z histórie uvádzam, že výberové konania, počas výkonu funkcie - dnešnými pánmi magistrátu nenávideného - primátora Nesrovnala boli od začiatku verejné, teda každý mohol na vlastné oči vidieť aj členov výberových komisií. Zverejnené boli aj životopisy všetkých prihásených kandidátov. Dnes keď si otvoríte stránku hlavného mesta Bratislavy a chcete si prečítať životopisy tak sa vám ukáže: Ups, niečo sa pokazilo...prepáčte. Ale médiá, ktoré pravdepodobne obieha pani Benedigová, predvolebný marketingový guru primátora Valla, bez ktorej zdá sa neurobí ani krok, nie ešte závažné rozhodnutie, vás dookola informujú, ako si môžete transparentne popozerať a poprečitovať životopisy. A viete čo je ešte absurdnejšie? Mená vyradených uchádzačov nebudú zverejňovať, vraj aby im to neublížilo v budúcej profesionálnej praxi. Haha.

A tak len predpokladám, kto bude napríklad novým riaditeľom príspevkovej organizácie Mestské lesy Bratislava. Objavilo sa tam totiž meno Matej Dobšovič. Nepoznám ho. Na internete nájdete len jeden stiahnutý článok v Denníku N, dva články denníku SME, niekoľko podpísaných petícii, pôsobenie v Múzeu obchodu (rok 2014), ako historik a správca zbierok spojených s pivovarom, zriadovateľom múzea je Ministerstvo hospodárstva SR. Čo je však najdôležitelšie: je biker a to je dnes hlavný predpoklad na výkon funkcie v pôsobnosti magistrátu. O tom, čo spôsobujú bikeri v bratislavskom lesoparku sa už popísalo na rôznych portáloch dosť - mňa najviac ma rozčuľuje zničený lesopark - napríklad, značka, ktorá dáva prednosť bikerom pred chodcami, vlastne zakazuje chodcom prejazd po lesnom chodníčku, kde báger nezmyselne navŕšil obrovské kamene, aby bikeri nabrali pri skoku tú správnu rýchlosť.. Ale to je v poriadku. To, že lúky sú zdevastované, že sú zdevastované chodníky, zničené chránené rastliny, že sa plašia vtáci a aj chodci, zdá sa, stále nikomu na magistráte neprekáža.

Ale späť k riaditeľovi: verejnosti sú známe dve mená. Ján Dobšovič, ktorý sa venuje ochrane prírody, neúspešne kandidoval za miestneho poslanca v Dúbravke za koalíciu Tím Vallo / PS-Spolu, dnes pracuje v komisii životného prostredia, bezpečnosti a poriadku a Juraj Dobšovič, ktorý neúspešne kandidoval za miestneho poslanca v Rači za Tím Vallo PS-Spolu, ako inak. Dnes pôsobí v komisii životného prostredia, výstavby a územného plánovania a dopravy. Ak by sa títo páni prezentovali ako nezávislí, boli by veľkým prínosom, ale kedže sú v skupine Progresívne Slovensko-Spolu vzbudzujú vo mne nedôveru. Lebo neúspešní stranícki funkcionári v bratislavskej komunálanej politike napáchali už dosť škôd. Ups, niečo sa opäť pokazilo...

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo