Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. jún 2019

On sa ťa nevzdal

On sa ťa nevzdal

Chcela by som začať takým jedným príbehom, ktorý som raz počula. Či je pravdivý, to na sto percent povedať neviem, ale to nie je podstatné. Podstata spočíva v hĺbke toho príbehu.

Jeden dobrovoľník, ktorý bol vyslaný na misie do Afriky sa počas svojej dobrovoľníckej činnosti zaľúbil do jednej mladej dievčiny z blízkeho kmeňa. Toto dievča bola dcérou miestneho šamana. Dobrovoľník veľmi s tým bojoval a nakoniec sa rozhodol, že pôjde za týmto šamanom, aby si vypýtal jeho dcéru. Keď k nemu prišiel so svojou žiadosťou, aby dostal jeho dcéru, šaman sa na neho prísne pozrel a opýtal sa ho: „Naozaj máš rád moju dcéru?“ „Áno“, odpovedal dobrovoľník. „Dobre teda. Ak ju máš tak veľmi rád, dám ti ju ale pod jednou podmienkou.“, dodal šamanou. „Akou?“, zaznela otázka plná prekvapenia. „Vieš. Ja som šaman. Na to, aby si získal moju dcéru, musíš sa vzdať tvojho Boha. Keď sa ho vzdáš, potom ti ju dám.“, ukončil šaman. Dobrovoľník odišiel od šamana so zvesenou hlavou plnou množstvom otázok. Tri dni strávil v kaplnke vo veľkých bojoch. V bojoch, či sa zrieknuť Pána Boha a ísť za láskou alebo nie. Láska, ktorú cítil k dievčaťu bola veľmi silná a jej krásou bolo naplnené celé dobrovoľníkovo vnútro. Táto láska a táto krása nakoniec zvíťazili. Dobrovoľník sa rozhodol zrieknuť sa Pána Boha, aby získal dievčinu, ktorú miloval. Rozhodne sa vydal na cestu za šamanom, aby mu oznámil veľkú správu, a aby mu dal jeho dcéru. „Zriekol som Boha, aby som získal Vašu dcéru.“, vyslovil dobrovoľník. Šaman sa na neho pozrel a povedal mu: „Moju dcéru ti nedám.“ Dobrovoľník sa nechápavo pozrel na šamana a zaprotestoval: „Veď ste povedali, že mi ju dáte, ak sa zrieknem Boha. Tu som. Spravil som všetko. Zriekol som sa Boha. Prečo mi ju teda nechcete dať?“ Šaman mu ale odpovedal: „Áno, je to pravda. Moji bohovia mi vravia, že ty si sa naozaj zriekol svojho Boha ale vravia mi aj, že hoci ty si sa svojho Boha zriekol, On sa  ťa nezriekol a bude o teba bojovať.“

Pán Boh sa ho nezriekol, hoci on sa Pána Boha zriekol. Aké hĺbka spočíva v tomto krátkom príbehu? Stalo sa vám niekedy, že ste sa zriekli Pána Boha? Každým jedným hriechom sa zriekame Pána Boha, jeho Lásky. Niekedy úplne vedome a niekedy nie až tak celkom. Povedali ste si ale už niekedy, že Pána Boha už nechcete?

Hoci som vyrastala vo veriacej rodine, v ktorej som sa učila láske k Pánu Bohu, prišlo obdobie, keď som sa začala veľmi hnevať na Pána Boha. Začala som sa na neho hnevať, všetko mu vyčítať a nakoniec som sa rozhodla, že Pána Boha v mojom živote nechcem. Chcela som byť „normálnou“ podľa môjho vnímania doby a vzťah s Pánom Bohom mi v tom všetkom bránil. Stačilo tak málo a v tom nakopenom hneve plnom výčitiek som si povedala, že Pána Boha v mojom živote už nechcem. Nechcela som už počúvať Jeho hlas, nechcela som už pri ňom rásť. Nechcela som, aby ma už nosil v náručí. Chcela som kráčať sama a bez neho. Pán Boh sa ma ale nevzdal. Búchal na moje srdce, aby mu znova otvorilo. Nevzdal sa ma. Nikdy sa ma nevzdal, hoci ja som sa ho vzdala. Moje obdobie veľkej temnoty neskôr začal napĺňať tým najkrajším svetlom. Dokonca mi dal pocítiť Jeho lásku v takej miere, akú som predtým nikdy nepoznala. Pán Boh začal byť pre mňa mojím všetkým. Už som si nevedela predstaviť ani krok bez neho. Všetko sa zmenilo.

Tieto posledné týždne som  sa začala pýtať Pána Boha, čo momentálne odo mňa chce. Pán Boh bol ale ticho a ja som sa už začala strácať. Nevedela som, čo chce, a tak som mu začala vyčítať, že vie, čo chcem ja ale nič mi na to nepovie, a tak sa neviem rozhodnúť. Vyčítanie ale nič neprinieslo, a tak som sa začala hnevať a začala som na Pána Boha kričať. Žeby spal na loďke? Včera, keď som sa zamýšľala nad prvým čítaním, uvedomila som si, že tak málo viem o apoštolovi Barnabášovi, o ktorom sa hovorí v Skutkoch apoštolov. Sv. Barnabáš ohlasoval radostnú zvesť s Pavlom ale v istom momente sa nezhodli a vznikla medzi nimi roztržka. A to nie malá, pretože ich cesty sa rozdelili. Vtedy neexistovali telefóny, aby si večer napísali SMS, že im to je ľúto. Rozdelili sa a dlhé roky sa nevideli. Aj veľké piliere Cirkvi sa hnevali. Nik nebol dokonalý. Všetci pracovali na tej ich ceste svätosti, tak ako na nej pracujeme aj my. Či sa hneváme, či kričíme, či odmietame. Dôležité je nevzdať sa Pána Boha. A aj keď sa vzdáme, On bude o nás vždy bojovať, pretože nás má veľmi rád a chce nás vždy pri sebe mať.

Inzercia

Som dievča, ktoré sa snaží hľadať Boha v jednoduchých aktivitách môjho jedinečného života

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Volebný potenciál kresťanov

Volebný potenciál kresťanov

Slovensko je aspoň nominálne kresťanská krajina. To, že kresťania majú v politike výtlak sa ukazuje vždy pred voľbami. O ich hlasy sa uchádza skoro každý. Napriek tomu je zastúpenie kresťanov v parlamente v kríze so zlými vyhliadkami.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.