Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. jún 2019

Pár postrehov na margo rozhovoru s Alojzom Hlinom

 

Tento blog vznikol ako reakcia na rozhovor Fera Múčku s Alojzom Hlinom „Naše pozvanie platí,  nech prídu domov“ a diskusiu k tomuto rozhovoru.

V otázkach rozhovoru som zaznamenal napríklad:

- Štefanec nie je pre vašich voličov tradičný KDH-ák... (Prečo mal ale najviac preferencií v jednotlivých okresoch Slovenska?! Iba v 24 zo 79 nevyhral)

- Aj komunikujete štýlom, akoby prototypom voliča KDH boli oraváci... (No ak z 24 dedín okresu Tvrdošín vyhralo KDH vo všetkých 24, potom ten prototyp nie je celkom mimo)

- KDH vzniklo zo silnej disidentskej intelektuálnej vrstvy... (možno by bolo vhodnejšie uviesť "okolo silnej disidentskej intelektuálnej vrstvy" ; 600 000 podpisov za biskupov, 100 000 ľudí na Velehrade neboli iba disidenti a intelektuáli! KDH vznikalo z vôle - áno aj z vôle mnohých intelektuálov a vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí mali svoje kariérne limity dané tým, že nemali stranícke knižky a naopak, boli praktizujúcimi kresťanmi. Vtedy, pred 30 rokmi, bolo takýchto ľudí viacnásobné percento  populácie ako je to dnes (teda praktizujúci veriaci a vysokoškolsky vzdelaní...) KDH má skutočne aj dnes ľudí, ktorí by sa nestratili v rôznych debatách. A to ich nechcem porovnávať s televíznymi "hviezdami" typu Danko, Číž, Blaha, atď. Problém je, že mimoparlamentná strana nie je pre médiá zaujímavá - občas iba jej predseda.

Inzercia

 - To je čudná formulácia, že máte "záujem pozývať"... Patrím medzi zakladajúcich členov KDH v Trnave. Istú dobu som bol aj predsedom klubu, ktorý mal (samozrejme písal sa rok 1990) okolo 200 členov. Všetkých som (sme) pozývali. Čo je na tom čudné?

- Len či dôsledkom nastavenia nie je to, že stále pôsobíte, že sa idete s niekým biť. Či sa potom namiesto koncentrovania na dobrý variant len defenzívne nesústredíte na krízový variant, a tým vám uniká energia na dobré varianty.

Pán Hlina prišiel do KDH pár mesiacov predtým ako " vznikol krízový variant v KDH v dôsledku parlamentných volieb, v ktorých sme nedosiahli potrebných 5%." Tú krízu, šok, prekvapenie, bezmocnosť vtedajších poslancov a lídrov KDH si veľmi dobre pamätám. Ocitli sme sa na politickej periférii. Nenašiel sa dlho nikto, kto by na zem padnutú zástavu KDH vztýčil. Až potom Hlina. Nepripadol mi, že tak by mal vyzerať a správať sa predseda KDH, ale lepšie riešenie snem KDH nenašiel. Hlina sa pustil húževnato do práce (hovoril, že KDH treba dostať na orbitu – obežnú dráhu). Inak aj jeho neprajníci mu tú húževnatosť, pracovitosť uznávajú. Ale – krízový variant trvá! Na dobré varianty bude čas, keď budú KDH-áci sedieť v parlamente. Dovtedy môžeme snívať o dobrých variantoch doma, v kluboch,  kresťanských spoločenstvách alebo na rôznych diskusiách aj tu na Postoji.

Voľby v ostatných rokoch ukázali, že sme sa (KDH) dostali na tú politickú obežnú dráhu! (regionálne, miestne, európske voľby) A nerád, ale musím to napísať, napriek často tvrdým a často nespravodlivým útokom na Hlinu a na KDH. Aj tu na Postoji. V redakčných článkoch jemne, sofistikovane, v diskusiách natvrdo. Žiaľ.

Diskusia k spomínanému rozhovoru ma motivovala zaregistrovať sa a pridať svoj hlas a názor. Čakajú nás (a nemyslím len KDH, ale Slovensko) veľmi dôležité parlamentné voľby. Moje svedomie a skúsenosti mi nedovolia konať inak. Možno budem občas diskutovať, avšak najradšej s ľuďmi, ktorí sa nehanbia za svoj názor pod svojím menom.

Odporúčame

Blog
Falošná dilema

Falošná dilema

Návrh novely školského zákona a jeho verejná prezentácia predkladá falošnú dilemu. Otázka nestojí tak, či je škôlka pre 5-ročné deti zlá alebo dobrá, či sa Rómske deti majú vzdelávať alebo nie, ale či rozhodujúce právo na výchovu detí stále patrí rodičom, alebo už štátu.