Ako "ochranár" Hojsík nastupuje do europarlamentu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako "ochranár" Hojsík nastupuje do europarlamentu

Asi by bolo lepšie napísať platený, facebookový, marketingový a výlučne stranícky "ochranca životného prostredia".

Širšej verejnosti sa stal známy až po silnej marketingovej kampani, ktorú rozpútala stana Progresívne Slovensko niekoľko mesiacov pred eurovoľbami na sociálnych sieťach. Martin Hojsík totiž podľa toho, čo o jeho minulosti viem, patrí medzi ľudí, (v minulosti sme im hovorili platení "ochranári"), ktorí svoju kariéru predvádzajú hlavne za počítačom a, samozrejme, aj na konferenciách či organizovaním petícii. Taký úradnícky služobníček.

Nebudem spomínať celé generácie slovenských ochranárov, za ktorými sú milióny hodín práce popri zamestnaní, kedy každú voľnú hodinu venovali záchrane ľudovej achtektúry, historických pamiatok, živej prírody, lesov či vôd. Takým, akým je napríklad druhý europoslanec za koalíciu Michal Wiezik.

To, že o aktivitách Martina Hojsíka pri veľkých "kauzách" po Slovensku nepočuli, nemusí naozaj nič znamenať. Preto spomeniem len tie za posledných možno päť rokov, ktoré veľmi negatívne ovplyvnili životné prostredie v jeho bydlisku - Bratislave. No na všetkých Martin Hojsík chýbal, tak ako chýbal jeho protestný hlas.

- Skládka nebezpečného odpadu vo Vrakuni, proti ktorej sa aktivizoval nielen miestny komunál, ale aj mnoho aktivistov Bratislavy. Hojsík chýbal.

- Boj proti devastácii Železnej Studienky a to obnovením vjzadu aút, výstavbou sídliska. Proti tomuto sa znovu postavili najmä bratislavskí aktivisti a čiastočne aj bratilsvaský komunál. Hojsík chýbal.

- Dlhoročný boj miestnych obyvateľov za zachovanie parku na Belopotockého ulici. Hojsík chýbal.

- Posledné roky hlavne pod kuratelou bratislavského magistrátu, niektorých mestských poslancov vznikla nelegálna skládka v Podunajských Biskupiciách, ktorá svojou veľkosťou presahuje hranice Slovenska. Proti nej bojuje miestna samospráva, spolu s aktivistami a niekorými mestskými poslancami. Hojsík chýbal.

- Bratislavou otriasol nelegálny výrub lesa na bratislavskej Kolibe. Tento sa udial aj vďaka nečinnosti a bezzubosti miestnej samosprávy. Proti tomuto záshu bojovali výlučne miestni aktivisti, z ktorých jeden (Martin Vláčiky) je dnes miestny poslanec. Hojsík chýbal.

A to už nehovorím o ďaľších negatívnych zásahoch, výrub veľkého množstva stromov vo filmových ateliéroch, ktoré sú takmer súčasťou bratislavského lesoparku, záchrana parčíku pri Justičnom paláci, revitalizácia Filiálky, revitalizácia množstva drobných zelených plôch v Starom Meste.Atď, atď. Hojsík chýbal.

Jeho meno jednoducho nenájdete. 

Takže na jednej strane, aktivisti, komunálni zástupcovia občanov a na druhej facebookovo-marketingový "ochranár", ktorý má v oblasti životného prostredia zastupovať Slovensko. Až máte podozrenie, že ho bude zastupovať tak, ako Monika Beňová, ktorá riešila akú veľkosť má mať treska, aby ju mohli rybári v Atlantiku vyloviť.  

Podobnú vlnu "veľkého politického ochranárstva" už Slovensko aj Európa zažilo. Na Slovensku sa zelení medzi sebou neustále hádali o moc a funkcie až nakoniec svoju stranu predali. Zostali z nej smutné franforce, o ktorých sa ani neoplatí písať. A pár osamelých vlkov, o ktorých písať a ktorých podporiť treba.

Kandidát Progresívneho Slovenska Martin Hojsík je tak len ďalšou nedôveryhodnou postavou. Aj keď o skutočnej práci našich europoslancov sme doteraz toho veľa nevedeli, pretože pre Slovensko vlastne nikdy nic neurobili (s výnimkou Jany Žitňanskej), uvidíme, ako sa v ňom predvedie Martin Hojsík. Ale možno mu pomôžu ochranári z bratskej Českej republiky, s ktorými bude pravdepodobne PS a teda aj Martin Hojsík vo frakcii ALDE (či už bez Macrona alebo s ním) Európskeho parlamentu - sú to straníci Andreja Babiša, jedného z najväčších devastátorov životného prostredia. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo