Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. máj 2019

Čo sa to práve udialo v Poľsku?

V Poľsku sa na rozdiel od nás politická scéna číri už roky a nedávne eurovoľby tomuto číreniu pomohli nevídanou mierou. Poľsko práve zažilo niekoľko neočakávaných, v novodobej histórii bezprecedentných volebných výsledkov. Čo je zvlášť významné, oslavovali konzervatívne sily.
Čo sa to práve udialo v Poľsku?

Predvolebná stratégia dvoch najsilnejších politických táborov v Poľsku bola veľmi odlišná. Právo a spravodlivosť Jarosława Kaczyńského pripomínalo úspechy svojho triapolročného vládnutia - počas 5 kvartálov medziročný hospodársky rast 5 a viac %, najnižší deficit verejných financií i najnižšia nezamestnanosť v histórii, o 55% viac vysokoškolských študentov, rekordné návštevy zahraničných turistov - o 3 milióny viac ako v roku 2015, už tretí rok uplatňovaný a ešte rozširovaný program pre rodiny s deťmi Rodina 500+, ktorý podporuje rodiny mesačnou sumou 500 zlotých (116 eur) na dieťa, zastavenie emigrácie mladých ľudí, zníženie dôchodkového veku zo 67 (muži i ženy za vlády Tuskovej Občianskej platformy (PO)) na 65 (muži) a na 60 (ženy), bezplatné lieky pre ľudí starších ako 75 rokov, rozloženie mafií podvádzajúcich na karuselových obchodoch s DPH (získaných 11,5 mld eur), zníženie dane z príjmu pre malých a stredných podnikateľov z 19 na 9%, presunutie dňa daňovej slobody z 11.6. (2015) na 6.6. (2018), odobratie vysokých dôchodkov a iných privilégií bývalým funkcionárom komunistickej tajnej služby a vojenskej kontrarozviedky. 
Poľsko príkladne čerpá prostriedky z eurofondov, počas vlády strany PiS nemuselo vrátiť ani cent, do konca roku 2017 dokázalo Poľsko vyčerpať 27% z celkových prostriedkov určených pre všetky krajiny EÚ. Počas vlády PiS bolo odovzdaných 725 km nových ciest, z toho len v roku 2018 to bolo 321,4 km. V roku 2019 bude realizovaných ďalších 435 km diaľnic, rýchlostných ciest a obchvatov. Z desiatich najväčších ekonomík EÚ malo Poľsko druhý najnižší dlh verejného sektora, avšak zároveň najvyšší hospodársky rast. Vďaka sociálnym programom vlády PiS sa znížil počet občanov žijúcich pod hranicou chudoby zo 6,5% (2015) na 4,2% v r. 2017 ( u nás 12,7%). Podľa fDi Markets bolo Poľsko v roku 2017 lídrom EÚ v objeme zahraničných investícií. Operačný program výskum a inovácie v štátnom rozpočte v roku 2017 predstavoval položku 4,79 mld eur (na Slovensku 51 miliónov eur). Podľa indexu Oxfam je Poľsko svetovým lídrom v úrovni výdavkov na zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a sociálne zabezpečenie (znižovanie sociálnych rozdielov). (2. Fínsko, 3. Francúzsko, 4. Írsko, 5. Dánsko.) Vláda PiS zavádza znovu druhý pilier dôchodkového zabezpečenia v modernej forme - príspevky štátu, zamestnávateľa a pracovníka - pôvodný program (OFE) bol zoštátnený v roku 2013 vládou Donalda Tuska, ktorý tak plátal deravý štátny rozpočet doráňaný mnohými mafiánskymi škandálmi. Od októbra 2018 patrí Poľsku miesto medzi 25 najrozvinutejšími krajinami sveta podľa FTSE Russel. Poľsko napĺňa v EÚ ojedinelý projekt, podľa ktorého v roku 2020 bude pripojených na vysokorýchlostný internet cez optickú sieť všetkých 30 000 škôl a 2 milióny domácností vo vidieckych sídlach a malých mestách. Priemerná mzda v hospodárstve predstavuje 1209 eur.
 
Opozícia pod vedením PO je známa tým, že nemá žiaden program okrem útočenia na PiS. Tieto útoky majú najrôznejšiu formu i obsah. Všemožné aktivity sú zamerané prioritne na oslabenie vplyvu PiS. Na strane opozície sú v podstate všetky súkromné médiá vlastnené veľkými zahraničnými (hlavne nemeckými) multimediálnymi vydavateľskými domami. Z ich mediálneho priestoru sa denne rinú rozmanité polopravdy a nedopovedané náznaky, ktoré majú za úlohu určitým spôsobom modelovať a manipulovať verejnú mienku. V ich podaní je PiS panovačná, netolerantná, populistická strana. Liberálna časť obyvateľstva sa skutočne necháva ovplyvniť touto propagandou, hoci masové demonštrácie, o ktorých od porážky v roku 2015 snivala PO, sa nikdy nekonali a zrejme konať nebudú. Naopak, dňa 11. novembra, v deň stého výročia nezávislosti, pochodovalo Varšavou za účasti Jarosława Kaczyńského, premiéra Morawieckeho a ďalších vládnych prominentov viac ako štvrť milióna ľudí hrdých na svoju vlasť i vládu. 
Ako umenie sa kamuflujú mnohé úbohé, vulgárne a primitívne aktivity mienené ako tvrdé útoky na náboženské cítenie veriacich s úmyslom ponížiť, vysmiať cirkev, PiS a zneistiť konzervatívneho voliča.
 
Tieto aktivity postupne eskalovali a vyvrcholili 11.mája 2019 uvedením dokumentu liberálneho novinára Tomasza Sekielskeho "Tylko nie mów nikomu". Pomerne kvalitne spracovaný film veľmi priamo a pre diváka atraktívne odkrýva obludnú pravdu o niekoľkých kňazoch, ktorí pred zhruba 30-40-timi rokmi zneužívali deti. Žiaľ, autor sa nedotkol podstatnej skutočnosti, že väčšina týchto pedofilov bola registrovaná ako agenti komunistickej tajnej služby. Jeden z nich, kňaz Franciszek Cybula, bol dokonca osobným spovedníkom Lecha Wałęsu, rovnako aktívneho a plateného spolupracovníka SB (poľskej formy ŠTB), známeho ako agent Bolek. Podobne v zoznamoch SB figuroval ďalší kňaz a blízky Wałęsow priateľ, už zosnulý duchovný líder Solidarnośći, Henryk Jankowski, mimochodom tiež obviňovaný zo zneužívania chlapcov. 
 
Strane PiS sa od prevzatia vlády v roku 2015 darí veľmi dobre aj prieskumoch politických preferencií. Pravidelne jej prieskumné agentúry namerali 35-40%-nú podporu. Opozičná liberálna PO sa trápila prevažne medzi 16-25%. To viedlo k rozhodnutiu opozície spojiť sily s jediným zámerom - za každú cenu poraziť PiS v eurovoľbách. K liberálnej PO (plnej bývalých komunistov a komunistických konfidentov) sa pridala PSL (agrárna strana vždy spolupracujúca s komunistami i liberálmi) postkomunistická SLD, ultraliberálna Nowoczesna, Zelení, feministky a niekoľko bezvýznamných ľavicových straničiek. Mechanický súčet preferencií týchto ľavicovo-liberálnych síl mal zabezpečiť opozícii pomerne pohodlné víťazstvo v eurovoľbách. Napomôcť k nemu mala aj otvorená podpora prominentov EÚ - Donalda Tuska, ktorý začiatkom mája niekoľko dní tvrdo útočil na PiS na poľských univerzitách, a socialistu Fransa Timmermansa.
Obrovskú pozornosť na seba upútal Tuskov "predskokan" a organizátor jeho vystúpenia na pôde Varšavskej univerzity, redaktor Gazety wyborczej, Leszek Jażdżewski. Z jeho prejavu sršala síra a žlč voči katolíckej cirkvi. Okrem iného povedal: "Poľská cirkev zaťažená nevyjasnenými pedofilnými škandálmi, posadnutá bojom o peniaze a vplyvy, stratila morálny mandát zastávať úlohu svedomia národa. (...) Kto hľadá morálku v cirkvi, bude sklamaný, nenájde ju.(...) Poľská cirkev zapiera evanjelium, zapiera Krista. Keby mal byť Kristus dnes znovu ukrižovaný, asi by to urobili tí, ktorí používajú kríž ako obušok (...) Dnes nám agendu tém dňa zostavujú černokňažníci, ktorí počítajú s tým, že pomocou zaklínadiel a manipulácií zlými emóciami dokážu získať moc nad dušami Poliakov. Ale rivalizácia s nimi pomocou invektív a negatívnych emócií nemá zmysel, pretože po niekoľkých hodinách zápasu so sviňou v blate prídeš napokon na to, že svini sa to páči." 
Frans Timmermans pricestoval do Varšavy, aby osobne podporil kandidáta do EP za poskomunistickú SLD, bývalého dlhoročného komunistu a mládežníckeho komunistického funkcionára Włodzimierza Cimoszewicza. Na stretnutí bol prítomný aj bývalý poľský prezident, bývalý dvojnásobný komunistický minister a vysoký funkcionár komunistickej PZPR Aleksander Kwaśniewski. O dva týždne neskôr Timmermans priletel do Varšavy opäť, tentoraz aby osobne podporil aj lídra novovzniknutej ultraliberálnej strany Wiosna (prieskumy jej dávali raketový nástup a 13%), propagátora sexualizácie detí od materskej školy, geja Roberta Biedrońa.
 
Komunisti, socialisti, liberáli, feministky, LGBT aktivisti - títo všetci boli presvedčení, že urobili maximum pre porážku "nemodernej", "zaostalej" PiS a nedočkavo hľadeli na monitory počítačov a televízorov vyzerajúc výsledok eurovolieb. Pondelkové precitnutie však bolo ťažké. Na monitoroch svietilo: PiS 45,38%, Európska koalícia 38,47%, Wiosna 6,06%. Konfederacja (koalícia drobných nacionalistických a fašizoidných strán zameraných proti EÚ) 4,55%, Kukiz´15 (taký poľský Matovič, antisystémový, večne všetkých kritizujúci) 3,69%. 
Účasť 45,68%!
 
Podčiarknuté, spočítané - strana PiS získala v týchto voľbách najvyšší percentuálny výsledok, aký kedy v Poľsku získala politická strana od porážky komunizmu v roku 1989, bývalá premiérka Beata Szydło získala najväčší počet hlasov, aký kedy v Poľsku poslanec dosiahol (pol milióna), volebná účasť prekonala všetky doterajšie rekordy pri eurovoľbách.
 
Poľsko sa vyčírilo - konzervatívne politické spektrum zastáva sebavedomá strana PiS na čele s geniálne si počínajúcim Jarosławom Kaczyńským, liberáli sa pod tlakom reality konečne naplno priznali, že im je blízke komunistické, eštébácke, socialistické, feministické a LGBT zázemie okorenené zúrivými útokmi na katolícku cirkev. Na okraji, tak ako to v demokratickom svete má byť, živoria fašizoidné indivíduá s tušenými ruskými nitkami v pozadí.
 
A čo my? Kedy si my takto vyčistíme scénu? Ja by som navrhol, aby sme začali od vytriezvenia z opice politickej korektnosti, ktorá pučí zo všetkých médií vrátane konzervatívnych i "konzervatívnych". A z takmer všetkých demokratických strán. Bez toho sa ďalej nepohneme, zdravú a potrebnú kritiku EÚ nám vyrazia z ruky mafiáni, populisti a fašisti svojou predstavou, ako to robiť. A na rozdiel od Poľska si nás tu podajú rovno z parlamentu alebo z úradu vlády...
 
PS.: Milý čitateľ, informovali ťa niektoré "naše" médiá objektívne o horeuvedených skutočnostiach? Alebo to odflákli ako zvyčajne pár tendenčnými eurokonformistickými riadkami a ty si si zas odniesol v podvedomí, že ten Kaczyński je asi fašista a Poliaci sú aj tak len špekulanti a katolícki fanatici? 
 

Odporúčame

Blog
Tvoja viera ťa uzdravila... Ale čo cez voľby?

Tvoja viera ťa uzdravila... Ale čo cez voľby?

Tieto prezidentské voľby sa prelínajú s obdobím veľkého pôstu. Táto skutočnosť mi neustále pripomína, že som kresťan, a že teda nie je nutné podliehať panike z výsledku volieb. Svet kresťana politické udalosti síce ovplyvňujú, nie je však stratený v chaotických a často rozporuplných informáciách, gniavený heslami z každej strany, trasúci sa pod hrozbou fatalizmu, čo bude, ak vyhrá ten či onen. Má Krista a jeho učenie. Hmm, lenže...

Blog
Čo stojíte a hľadíte do neba? (Sk 1,11)

Čo stojíte a hľadíte do neba? (Sk 1,11)

Touto otázkou sa dvaja muži bielom odeve obrátili na udivených apoštolov hľadiacich na Ježiša vystupujúceho do neba. Priznám sa, že na ich mieste by som sa ani ja nedokázal ubrániť údivu nad touto udalosťou, ktorý by ja mňa v kombinácii s veľkou dávkou prirodzenej nostalgie nepochybne na istý čas paralyzoval.