Jeden, či dvaja noví poslanci za KDH v EÚ?

Progresívne Slovensko dosiahlo svoj, posledný, tretí, očakávaný, vrchol. Už pôjde asi len dolu. Vďaka Kiskovi, aj Hlinovi. V parlamentných voľbách uvidíme, či im bude stačiť aj malý kopček k štvrtému víťazstvu.

Zaujímavý bude aj výsledok pána Mihála, odhalí zrejme fakt, že Spolu sa len nevezie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vďaka nárastu účasti oproti posledným eurovoľbám o zhruba 30 percent, čo predstavuje návrat k predchádzajúcemu štandardu, nás nebude zastupovať naša najkvalifikovanejšia europoslankyňa pani Anna Záborská, ktorej ďakujem za obohacujúce, profesionálne, štyri texty na blogu Postoja, respektíve Branislav Škripek. Len tak na okraj, nejde mi do hlavy ako sa pani Záborská dala do kopy s „charizmatikmi“, ale to nie je, pre tento blog, dôležité. Určite by som u nej predpokladala skôr spoluprácu s ľuďmi pevne zakotvenými v realite.

Pani Ocilková – jedna z nádejí KDH, tu mala text o pápežskej schizme, v ktorom vyzdvihla dve sväté ženy – Katarínu Sienskú a Brigitu Švédsku. Myslím, že je nie len mojím názorom, či prianím, že prichádza čas takýchto žien aj v KDH. Vôbec sa pritom nemusia stať novým pápežom.

Nechcela som tu písať oslavné ódy na výstup na Babiu horu (na ktorú sa i ja chystám už niekoľko rokov) – namiesto písmen tam snáď pôjdu so mnou môj manžel a synovia, či nádherný nízkotatranský Ďumbier, kam nás ako partiu dievčat raz pozval jeden čestný a poctivý bývalý košický KDHák, ktorý zo svojej dlhoročnej obetavej služby pre slovenské kresťansko-demokratické hnutie nič nemal. Výstup bol nádherný, podobne ako ktorýkoľvek iný vander. Keď okolo našej partie vtedy prechádzal predseda KDH pán Hrušovský, v družnom rozhovore s Danielom Lipšicom, s otázkou, či nám má pomôcť s batohmi, kamarátka sa ma opýtala: „Kto to bol?“. Zdalo sa mi neuveriteľné, že to nevie. Nádherná nízkotatranská príroda bola v tom čase v príkrom rozpore s (možno len niekoľkými) opitými (alkoholom a mocou) KDHáckymi mládežníkmi. Bolo to veľmi dávno, nespomínam si na približný rok. Určite pred tým ako Vladimír Palko neporazil vo voľbách o post predsedu KDH, v čase výstupu ešte sympatického, Pavla Hrušovského.

Napriek tomu akciu výstupov s vynášaním písmen hodnotím kladne. Už menej kladne hodnotím zahaľovanie kostola do európskej vlajky. Viete si predstaviť aký škandál by nastal, keby ten kostol napr. kotlebovci zahalili do slovenskej vlajky?

Som zvedavá kto konkrétne sa stal europoslancom či europoslankyňou. Miriam Lexmann kandidovala zo zvoliteľného miesta, i keby nemala dosť krúžkov. Presvedčila ma dávnejšie, zrejme ešte pred vznikom KÚ, v jednej relácii na TV Lux. Uprednostnila som ju pred pánom Štefancom. Marián Čaučík je silný líder, dokázal to svojím doterajším angažovaním sa v kresťanských komunitách. Nemyslím si, žeby mal pôsobiť v europarlamente, myslím, že jeho miesto je v slovenskej politike. Aký vplyv má na dôležitého slovenského lídra a jeho prácu v domácej slovenskej politike pobyt v europarlamente sme sa mohli presvedčiť na Richardovi Sulíkovi. Zároveň si myslím, že pre pána Sulíka a aj pre Slovensko je dobré, že pôsobil v Európe. Dozrel. Snáď nie len on ale aj jeho čas. Len čo s tými progresívcami? Myslím, že každé čudo trvá tri dni. Najmä ak príde Kiska so svojim kolovrátkom.

Optimistický scenár, že sa do europarlamentu dostane aj KÚ sa zrejme nenaplnil. Bude ma veľmi zaujímať pomer Záborská verzus Škripek. Nížšie čísla OĽaNO niečo naznačujú. Tiež niečo naznačuje oproti minulosti nižší zisk KDH, ale asi nie až tak dramaticky ako v prípade OĽaNO, vzhľadom na to, že KDH je v súčasnosti mimo parlamentu, aj vzhľadom na zvýšenú volebnú účasť.

Druhý krúžok som zvažovala medzi Michalom Považanom a Jánom Fígeľom, ktorý sa podľa mňa málo hodil na predsedu KDH, ale dokonale sa hodí do EÚ, na svojej súčasnej pozícií, v ktorej snáď bude pokračovať, dosahuje výsledky, ktoré si dovolím nazvať požehnané. Pán Považan sa mi vidí ako potrebný v domácej politike, viem, že každý krúžok pre neho je podporou pre jeho pôsobenie na Slovensku. Lenže toto boli voľby do EÚ.

Miriam Kuzárová mala neuveriteľne akčnú kampaň, nedala by som ruku do ohňa za to, že sa nestala europoslankyňou. Možno budeme mať dva krát Miriam. Ak áno, verím, že bude s ňou, možno aj skrze Postoj, sprostredkovaný rozhovor. Nemala som ako, urobiť si na ňu názor. Nezachytila som s ňou žiadnu relevantnú diskusiu.

Vzhľadom na veľký počet pro liferov, ktorí sa možno medzi sebou vyšachovali, nedivila by som sa ani úspechu jedného pána Štefanca proti mnohým. Som s tým zmierená. Po článkoch pána Danišku a blogu pána Vašečku úplne.

Ešte mi tak prichádza na um poďakovať pánovi Kuffovi za oslabenie Kotlebu cez akciu KDŽP. A keď sa tak zamyslím, tak v podstate aj za podporu pána Harabina v prezidentských voľbách, nebyť jeho, (vo viere, že jeho zisk sa rozplynie, čím by bol ale popretý istý fyzikálny zákon), tu asi máme silnejšieho Kotlebu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo