Nie je to referendum o Hlinovi

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nie je to referendum o Hlinovi

Rád čítam komentáre Jaroslava Danišku na Postoji. Majú hlavu a pätu a ponúkajú nám iný pohľad na svet ako bežný mainstreem. Rád čítam jeho komentáre. Aj keď nie vždy s jeho názormi súhlasím. Tak ako napríklad v prípade jeho naozaj zaujímavej analýzy eurovolieb.

V komentári pod názvom Môj kľúč k eurovoľbám analyzoval veľmi poctivo vyhliadky jednotlivých strán a kandidátov a pokúsil sa zájsť aj trochu ďalej, keď upozornil na zápas, ktorý sa odohráva v liberálnom ale aj konzervatívnom tábore. Zaujalo ma hlavne jeho hodnotenie zápasu o kresťanského voliča. Aj v týchto voľbách sa opakuje už toľkokrát opakovaná pesnička. O hlasy kresťanských voličov sa uchádzajú hlavne politici KDH a politici, ktorí odišli z KDH a založili si nové strany. Tak ako kedysi dávno SKDH, tak ako neskôr SDKÚ-DS, tak ako ešte celkom nedávno Nova a Sieť. Odídenci z KDH zažiarili a zhasli. A spolu s nimi aj ich strany. Existuje z nich už iba Nova, tá však v týchto voľbách už nekandiduje.

Aj v týchto voľbách sa už toľkokrát obohraná pesnička opakuje. Ambície jednotlivcov zvíťazili nad zdravým rozumom. Tak tu máme hneď dva nové projekty vytvorené odídencami z KDH, ktoré chcú voličov presvedčiť, že sú pápežskejší ako pápež. Už dnes, niekoľko mesiacov po ich vzniku je však jasné, že išlo o krok vedľa. To netvrdím iba ja. K rovnakému názoru dospel aj Jaroslav Daniška. Citujem z jeho komentára:

Po prvé, už dnes je zrejmé, že ani KÚ, ani KDŽP nebudú životaschopné projekty. Zmyslom existencie KÚ je úspech v sobotných eurovoľbách, ale strana do riadnych parlamentných volieb to nebude. KDŽP je na tom ešte horšie, ako hovorí jeden môj priateľ, rozhodli sa byť alternatívou voči KDH, ale robia to tak, že KDH len pomáhajú. Zdieľať

Na druhej strane autor komentára oceňuje, že KDH zaujalo sériou individuálnych kampaní, oceňuje aj výskyt nových tvárí na kandidátke KDH. Napriek tomu ho škrie, že medzi kandidátmi KDH do eurovolieb nevidí opozíciu voči predsedovi strany Alojzovi Hlinovi. A tak zúžil význam eurovolieb medzi kresťanskými voličmi do jednoduchej schémy referenda o Hlinovi:

O čo sa teda hrá v kresťanskom tábore? Myslím, že ide najmä o postavenie Hlinu v KDH. Ak sa jeho kandidátka presadí a KÚ neuspeje, Hlina tým posilní svoje postavenie pred voľbami, je celkom jedno, kto z kandidátov uspeje.Hlas pre Záborskú a Škripeka je preto hlasom, ktorý nie je spokojný s vývojom v KDH. Ak sa Záborská dostane cez 5 percent, bude to odkaz Hlinovi aj jeho kritikom. Zdieľať

Je to naozaj zvláštne. Figeľovi sa vyčítalo, že na kandidátke KDH boli stále tie isté tváre. Dnes postavil Hlina do eurovolieb kandidátku plnú mladých perspektívnych kresťanských politikov. Voči tejto kandidátke sa naozaj ťažko hľadajú protiargumenty. Zostáva teda protiargument posledný. Hlina sám. Ale priatelia, veď Hlina v týchto voľbách nekandiduje.

Nie, tieto eurovoľby nie sú referendom o Hlinovi. Referendom o Hlinovi budú parlamentné voľby o rok. Ak sa Hlinovi podarí vrátiť KDH do slovenského parlamentu, tak asi bez problémov obháji svoju pozíciu lídra KDH. Ak nie, tak mu nepomôže ani to, ak by sa do europarlamentu dostalo 6 kádehákov. Bude musieť uvoľniť predsednícku stoličku iným.

Takže nie. Tieto eurovoľby nie sú referendom o Hlinovi. Tieto eurovoľby sú referendom o stave Slovenska. To referendum o súčasnom stave Slovenska sa uskutoční už zajtra. Ja sa ho určite zúčastním. Budem krúžkovať dvoch ľudí o ktorých som presvedčený, že v Európskom parlamente nesklamú, o ktorých som presvedčený, že ich hlas bude v Európskom parlamente počuť. Nesklamú ani mňa, ani Slovensko, ani svoje kresťanské zásady. Možno je to iba náhoda, ale budem krúžkovať tých istých kandidátov ako Ivan Šimko. Ten svoju voľbu odôvodňuje nasledujúcimi slovami:

O týždeň budem krúžkovať Miriam Lexmann a Jána Figeľa. Bol by som totiž rád, keby ma v Európskom parlamente zastupovali poslanci, ktorí to tam už poznajú. Takí, čo veria v európsky projekt a vedia, že je pre našu vlasť tým najlepším politickým riešením. Chcem, aby tam za mňa prišli bojovníci, čo nebudú ustupovať podvodníkom a politickým žoldnierom v službách veľmocí, usilujúcich sa o oslabenia a rozklad Európskej únie. Želám si, aby to boli sebavedomí Slováci, a zároveň Európania, ktorí budú po chodbách bruselských a štrasburských inštitúcií chodiť bez komplexov, schopní rozprávať sa s predstaviteľmi ostatných členských štátov ako rovní s rovnými. Takých medzi kandidátmi nie je veľa. Ale nájdu sa. Preto práve týchto dvoch. Lebo ich dobre poznám a nepochybujem, že takí sú. Zdieľať

K týmto slovám už naozaj nič netreba pridávať. Snáď iba to, že v politike je dôležité skĺbiť skúsenosti s mladíckym elánom.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora