Koho budem krúžkovať v eurovoľbách

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koho budem krúžkovať v eurovoľbách

Na úvod musím povedať, že mi je blízke meno yellowstoneského gejzíru Old Faithful, lebo od roku 1990 som v každých parlamentných a neskôr aj v eurovoľbách volil KDH. Aj s rokom 1998, keď bolo KDH včlenené na pár rokov do SDK.

Hoci som nebol členom tohto hnutia, pre moju hodnotovú orientáciu nemalo nikdy alternatívu. Ťažko som niesol odchody kľúčových ľudí. I keď som chápal ich dôvody, stále som si myslel, že stojí za to hľadať možnosti obrody zvnútra, lebo všetky ďalšie možnosti uplatnenia týchto výnimočných osobností v iných politických zoskupeniach už nikdy nemali taký spoločenský a hlavne politický dopad na spoločnosť ako v pôvodnom hnutí.

Napokon som sa aj ja s nimi stal na krátky čas súčasťou nevydareného dobrodružstva, v ktorom sme sa všetci presvedčili, že tu nie je platforma, ktorá by niesla étos kresťanskej politiky tak prirodzene, ako to bolo pri KDH, ktoré to dostalo do vienka od začiatku svojho vzniku a ktoré to istý čas kultivovalo v permanentnom zápase so zlom a nepoctivosťou v štáte, ale aj u seba a držalo v ňom prvú líniu.

Teraz je to opäť tak, že kresťania sa musia rozhodnúť medzi svojimi kandidátmi v rôznych politických zoskupeniach. Nech sa to akokoľvek obhajuje, že to môže byť aj dobré, myslím si, že sa náš hlas v Európe môže výrazne oslabiť. Voliteľné osobnosti z hľadiska hodnôt, ktoré reprezentujú, sú v rôznych stranách, ale nedajú sa preferenčne spájať.

Hlboko žité kresťanstvo kandidátov, ktorých budem krúžkovať

Na tohtoročných výborných Hanusových dňoch sa výber vyčíril, ale aj sťažil na moderovanej debate s kandidátmi na europoslancov. Zaujali ma viacerí kandidáti. Najskôr som si myslel, že v novovzniknutej KÚ je zvoliteľná pre mňa iba Anka Záborská, ale zaujal ma aj Peter Broz. Najviac zvoliteľných ľudí som však našiel v KDH. Nádejného a v diskusii presvedčivého Michala Považana či skúseného Jána Figeľa. V týchto voľbách však budem krúžkovať Miriam LexmannMaroša Čaučíka. Nielen za ich zástoj v diskusii.

Oboch poznám už veľmi dlho ako hodnotovo ukotvených ľudí s vyjadrovacími  a argumentačnými schopnosťami a pracovitosťou. Obaja majú skúsenosti s prácou vo svete, aj keď každý z nich v inej oblasti. Vždy to však bolo pre dobro spoločenstva a znevýhodnených, slabších ľudí, kde sa naplno mohlo prejaviť ich hlboko žité kresťanstvo. Zdá sa mi, že sú pripravení prevziať zodpovednosť i na tomto náročnom poste, kde sa však budú musieť presadiť aj inými, možno u seba ešte neobjavenými schopnosťami.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo